Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Urlop wypoczynkowy po zdrowotnym - pomóżcie!!!
strony: [ 1 ]
Nisia24-08-2004 13:37:47   [#01]

 

Witam wszystkich po wakacyjnej przerwie. Czy dla Was takze byla zbyt krótka? Osobiście kolejny rok jestem w trakcie remontów w związku z powyższym urlopu właściwie nie miałam.

A teraz mam do wyjasnienia problem mojej koleżanki. jej nauczycielka przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia od 01.09.2003 do 31.08.2004.

W jakiej wysokości przysluguje jej urlop wypoczynkowy?

Jest to kwestia, która ulegała zmianom.

Jestem przekonana, że Wy wiecie jak ten problem  należy rozwiązać.

Z góry serdwcznie dziękuję za pomoc i pozdrawiam

janzg24-08-2004 14:36:51   [#02]

moim zdaniem musi stawić się do pracy 1.09.2004

urlop zdrowotny "skonsumował" urlop wypoczynkowy

ponadto nauczyciel musi przedstawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych a dyrektor na takie badania kontrolne musi skierować

malmar1524-08-2004 16:55:34   [#03]

Nauczycielka po wakacjach poszła na urlop zdrowotny (czyli nie pracowała). Urlop trwał równy rok- zatem skierowanie na badania i do pracy.

Karta Nauczyciela:

Art. 66. 1. W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Urlop uzupełniający w ciągu roku szkolnego przysługuje również dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły, którzy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów.

2. W razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 1, a nie więcej niż za 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 3.

3. (uchylony).

 Zatem ta pani nie spełnia wymogów do udzielenia urlopu. Ja już to "przerabiałam" w ubiegłym roku.

Mam nadzieję, ze nic nie pominęłam, ale tyle na forum mądrych głów, że ktoś mnie ewentualnie poprawi ;) Pozdrawiam ciepło i serdecznie w ten ponury deszczowy dzień.

Kajka24-08-2004 18:17:45   [#04]
a jeżeli nauczycielka poszła na urlop zdrowotny od 1.12.2003 do 30.11.2004 to ile urlopu jej przysługuje?
rena24-08-2004 20:02:23   [#05]

Nie należy się , te same zasady jak wyżej.  Słyszałam tez taka interpretację prawnika, że jeżeli się wróci (ze zdrowotnego) do pracy przed feriami (zimowymi i letnimi) to wtedy korzystamy z urlopu wypoczynkowego. Pozdrawiam.

Kajka24-08-2004 20:31:42   [#06]

a nieferyjni?

Czy te same zasady tyczą się nieferyjnych? Bo urlop inaczej to może i po zdrowotnym też inaczej. I od kiedy te zmiany, bo nauczycielka będzie się GŁOŚNO dopytywać o podstawę prawną gdyż wcześniej było inaczej.
Gocha24-08-2004 20:42:35   [#07]
Miałam nauczycielkę po rocznym zdrowotnym i radczyni też powiedziała mi, że skonsumował on urlop wypoczynkowy. 1 września (ubiegłego roku) stanęła do pracy.
Macia24-08-2004 21:40:06   [#08]

U mnie (nieferyjna)

prawnik twierdził że to zalezy od planu urlopów. Jesli urlopy przewidziane są np. na lipiec a n-lka wraca w czerwcu to jej przysługuje a jesli wraca w sierpniu to nie bo pokrywaja sie w czasie.
Ewa z Rz24-08-2004 23:39:50   [#09]

pamiętam, że

jest w tej sprawie wyrok SN, ale jakoś nie moge go szybko znależć, a impulsy mi się kończą...

Może ktoś inny do niego dotrze... lub ma go na swoim kompie?

2katarzyna30-08-2004 21:45:46   [#10]

mam pytanie

Dostałam dzisiaj polecenie , by wybrać się ponownie do lekarza, bo źle wpisał termin urlopu dla poratowania zdrowia. Mam od 1.09.2004 do 30.06.2005. Kadrowa wyczytała, że urlop musi być do końca wakacji, bo po nim trzeba wrócić do pracy, a nie iść na urlop wypoczynkowy. Czytam tę kartę i czytam, i nie widzę takiej konieczności. Może ktoś bieglejszy mi wyjaśni, wszak zawsze byliście niezawodni.
Leszek30-08-2004 21:49:50   [#11]

No cóż, kadrowa nie tylko biegła kadrowo, ale i w sprawach medycznych może orzekać...

:-))))

pozdrawiam

2katarzyna30-08-2004 22:01:18   [#12]
Nie drwij, ino rzeknij,  która głupia - ja czy ona (i wcale nie wywieram presji, choć mam dobrą samoocenę)
zgredek30-08-2004 22:30:12   [#13]
Kasiu - Leszek jest dżentelmenem

i z pewnością nie napisze o żadnej kobiecie, że jest głupia

ale pomocy nie odmówi i zaraz napisze:-))))))))
Leszek31-08-2004 20:33:16   [#14]

KN od 31.08.2004 r.

Art. 73. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nie przekraczającym jednorazowo roku, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.

3. Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.

4. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

5. Nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, o których mowa w art. 54.

6. Dyrektor szkoły, nie później niż w terminie 2 tygodni przed zakończeniem urlopu dla poratowania zdrowia, wydaje nauczycielowi skierowanie na badanie kontrolne w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

7. W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.

8. Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat.

9. Nauczyciel nie ponosi kosztów związanych z orzekaniem o stanie jego zdrowia w związku z potrzebą udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia.

10. O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia, orzeka lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela. Od orzeczenia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, przysługuje odwołanie do organu odwoławczego określonego w przepisach           wydanych na podstawie ust. 11 oraz w trybie określonym w tych przepisach.

11. Minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania, określi, w drodze rozporządzenia, tryb orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu, o którym mowa w ust. 1, wzór orzeczenia i sposób prowadzenia dokumentacji związanej z wydawaniem            orzeczeń o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia oraz organ odwoławczy od orzeczeń o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, uwzględniając w szczególności sposób wydawania orzeczenia o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu oraz termin odwołania się od            orzeczenia.

 

No i jak to zwykle z przepisami wykonawczymi, nowe w przygotowaniu (M Zdrowia i wszelkiej pomyslności także się z tym nie spieszy...), zatem będzie jak lekarz orzeknie a nie kadrowa...

pozdrawiam

Leszek31-08-2004 20:34:32   [#15]

Bożeno , dzięki za miły memu uchu "epitet"

:-))))

pozdrawiam

2katarzyna31-08-2004 23:38:25   [#16]
Dzięki Leszku, jesteś naprawdę niezawodny. Bożena miała rację. A kadrowa nie miała racji.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]