Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy kontraktowy może rozpocząć staż
strony: [ 1 ]
KrystynaP23-08-2004 16:39:56   [#01]
Kontraktowego uzyskał w lipcu 2003. Póżniej zatrudniony od grudnia więc nie mógł w tamtym roku.Czy jeśli złoży wniosek np.30 sierpnia to może rozpocząć staż 1 września wg starych zasad czy musi czekać jeszcze rok jak mówi nowa KN?
ewa bergtraum23-08-2004 18:05:11   [#02]

staż na stopień mianowanego

Złożenie wniosku 25,26... itd. sierpnia nie ma znaczenia. Art. 9d ust. 1 Karty naucz. mówi, że nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora (...). Twój nauczyciel musi przepracować w szkole jako kontraktowy pełne dwa lata. Obowiązuje nas od tego roku szkolnego nowela [art. 9d ust. 4: Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat (...) ]
Gaba23-08-2004 18:08:00   [#03]

a ja mam pytanie...

jakiej szkole? tej szkole czy w szkole w ogóle, czytam kartę i się smieję do łez, mam samuśkie wąpliwości!
ewa bergtraum23-08-2004 18:11:38   [#04]

A tu akurat nie mam wątpliwości.

Nie ma mowy o tym, że w danej szkole (np. w tej, w której uzyskał poprzedni stopień awansu) musi przepracować dwa lata. W szkole w ogóle.
Majka23-08-2004 18:16:52   [#05]

Czy dwa lata jako kontraktowy?

Bo niby dlaczego kawałek dalej jest, że mianowany co najmniej rok po uzyskaniu stopnia może podjąć staż na dyplomowanego?

Majka23-08-2004 18:19:34   [#06]

. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku  od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.

I jak to rozebrać???

ingusia23-08-2004 18:59:52   [#07]

jak to rozebrać?

"Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat,"
co najmniej dwóch lat w ogóle  czy po uzyskaniu stopnia kontraktowego???
bo ta końcówka  >> od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego <<  nie koniecznie musi dotyczyć kontraktowego
A tak poważnie kiedy ta ustawa została ogłoszona w dzienniku urzędowym? bo zaczyna obowiązywać 14 dni po ogłoszeniu ( chyba)
wiedziałam że sie na to załapie ja mam takie szczęście, że zawsze musze się załapać na nowe niekorzystne przepisy  :-((((((((
pozdrawiam
ingusia
beera23-08-2004 19:09:07   [#08]

"Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat,"
co najmniej dwóch lat w ogóle  czy po uzyskaniu stopnia kontraktowego???

nie ma co czytać, tego, czego tam nie ma:-)

ma przepracować w szkole 2 lata by rozpocząć staż na mianowanego.

W jakiejś szkole- nawet nie w tej, w ktorej ukończył staż na kontraktowego

czyli dokładnie tak jak napisała Ewa kilka postów wyżej

Oglosili 17 sierpnia zmiany wchodzą z dniem 31 sierpnia

Wioleta D23-08-2004 19:47:11   [#09]
Moja koleżanka pracuje już trzy lata. W tym roku w lipcu uzyskała stopień n-la kontraktowego. Czy może od września zacząć staż na mianowanego czy musi jeszcze pracować dwa lata jako kontraktowy ?
beera23-08-2004 20:00:29   [#10]

a to fajne

 

Moim zdaniem może rozpocząć staż, bowiem przepracowała dwa lata w szkole.

 

zagwozdka jest jednak inna- czyli jesli nam się stażysta nie sprawdzil i musi odbyć dodatkowy staż na kontraktowego, to na mianowanego staż zaczyna bezpośrednio po uzyskaniu stopnia n-la kontraktowego

Gaba23-08-2004 20:11:47   [#11]
No! oczywiście i ten ma staz przyspieszony... no, na szczęście nie da sie zrobić stopnia bez poprzedniego, chcoiaż jakby tko pomyślał Asiu, nie mów tego glośno, bo jeszcze kto...
beera23-08-2004 20:18:26   [#12]

Kurcze.. igaba- poczytaj to jako polonistka,

bo zastanawiam się nad tymi zdaniami.

 

4. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat,to  oznacza, że ten nauczyciel - nauczyciel kontraktowy już ( czyli po rocznym lub dwuletnim stażu) musi przepracować jeszcze dwa lata - efekt 3 lub4 lata pracy do momentu rozpoczęcia następonego stażu

tak pisała ewa w poscie wyżej, ale wydawalo mi się to błędne, teraz się wycofuję niniejszym :-)

 nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. Tu jaśniej- po prostu rok od nadania stopnia

Konto zapomniane23-08-2004 20:34:41   [#13]

Przepisy pod wiatr

A ja przepracowałam w szkole już 5 lat (zaczynam szósty). Od czerwca jestem kontraktowym (dopiero?, już?), bo całe życie mam pod wiatr. I moja Kochana Dyrekcja zupełnie nie wie co z tym fantem zrobić. Znając moje szczęście, interpretacje tego przepisu nie będzie na moją korzyść, a ja niestety nie potrafię się wybronić.
Gaba23-08-2004 20:38:00   [#14]

Asiu, ja tak to dziś w pracy czytałam, dokładnie - można się jeszcze ratować tym, co miał na mysli prawodawca... a co miał na mysli, wg mnie, by nauczyciel w danej szkole przepracowal, by ją poznał, tę konkretną...

- no, bo po co inaczej taki zapis, przecież mianowany, by był mianowanym pracuje więcej niz 1 rok w szkole w ogole... a kontraktowy więcej niż dwa lata, nie?

 

- mój żarcvik nie jest tylko przekomarzaniem sie, gdy weźmie pod uwagę, ze zeby zostać mianowanym to trzeba ileś już lat miec za sobą... jest problem z nauczycielami, którzy zmieniaja szkoły - nie nza placówki, a sie bierze za staż... (no, wiecie pisze to tak cirka abaut).

beera23-08-2004 20:54:35   [#15]

Napisałam do janusza, bowiem

poza tym, ze jest przystojnym, jest także madrym facetem;-)

4. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.  

To zastrzeżenie o konieczności przepracowania dwóch lat w szkole zanim zacznie się staż na mianowanego zostało poczynione na okoliczność:

Art. 9a. 3. Nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 4. 

Innymi słowy - na przykład osoby ze znacznym dorobkiem zawodowym poza oświatą na starcie zostają kontraktowymi.
Zanim przystąpią do stażu na mianowanego muszą przepracować dwa lata.

Natomiast nauczyciel po studiach, który odbył staż na kontraktowego i go zaliczył z sukcesem - czeka tyko rok.
Nauczyciel, który po ciężkich bojach załapał kontraktowego po dwóch latach - wcale nie czeka.

Chodzi o to, aby ten, kto chce rozpocząc staż na mianowanego miał za sobą dwa lata pracy w szkole.

Podejrzeam, że gdym ja teraz poszedł pracować do szkoły, to mogłoby to wyglądać tak:
- od razu kontraktowy - bo znaczący dorobek zawodowy (jakby dyr nie uznał, to niech się cznia - poszedłbym szukać gdzie indziej).
- ponieważ przepracowałem w szkole dwa lata (dawno, ale przepracowałem) - więc z dniem nawiązania umowy o pracę rozpocząłbym staż na mianowanego.

ewa bergtraum23-08-2004 20:58:41   [#16]

Karta jeszcze nie obowiązuje,

a my już mamy wątpliwości. Ale się nam szykuje...

Odpowiedziałam na list Krystyny: otrzymał stopień kontraktowego w 2003 r., musi przepracować dwa lata od tego momentu, aby rozpocząc staż na mianowanego.

Inny otrzymał np. stopień kontraktowego w 2002 r. Wobec tego w 2004 r. może rozpocząć staż.

Mianowany otrzymał stopień w tym roku. Na dyplomowanego może rozpocząc staż najwcześniej na rok.

Spójnik a (według mnie) wyjaśnia i uzupełnia treść zdania poprzedniego, tzn. (znowu wedle mojej interpretacji) od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego odnosi się zarówno do nauczyciela kontraktowego jak i mianowanego. Gdyby chodziło tylko o mianowanego, to dla jasności (wg mnie!) ustawodawca powinien po słowach dwóch lat postawić kropkę i nowe zdanie rozpocząć od słów Nauczyciel mianowany.

Aha, aby było jasne: spójnik a inny interpretator może potraktować jako przeciwstawność.

Niech żyje radosna twórczość parlamentarzystów i interpretatorów !!! :-(

Majka23-08-2004 21:02:47   [#17]

niech żyje!!!

Rozumiem to zdanie podobnie jak Ewa.

I po co tworzą takie dziwolągi składniowe?

zgredek23-08-2004 21:03:11   [#18]
ale się czepiacie, przecież to po prostu "lub czasopisma" zjadło, czyli któś cóś wykreślił, a problem to dopiero po praniu wychodzi;-)))))))))))))))))
zgredek23-08-2004 21:04:26   [#19]
a teraz pytanie

komu to się opłacało np. ?

i komsję śledczą trzebaby powołać :-)))))))))
beera23-08-2004 21:06:24   [#20]

będą kłopoty

to na bank pewne

diabeł bowiem tkwi w szczegółach, a szczegóły wyjdą gdy się pojawią  praktyce...

jerzyk23-08-2004 21:07:33   [#21]

a...

mnie jest szkoda.... że OSKKO konsultuje tylko  rozporzadzenia.
 Mam dosyć odgadywania co szanowny prawodawca miał na mysli...
Domagam sie konsultacji zmian w ustawach, ot co ;-)
beera23-08-2004 21:12:52   [#22]

o:-)

Jerzyk:-)

a jak tam przygotowania do nowego roku szkolnego?

hę?

Janusz Pawłowski23-08-2004 21:14:52   [#23]

Istotnie - interpretacja Ewy też może miec swoich zwolenników.

Ewa jednak próbuje w tym zdaniu znaleźc poprawność gramatyczną - a ona jest do zaakceptowania tylko, gdy owo "przepracowanie" odnosi się do stażu na dyplomowanego.

Gdyby miało się odnosić do obu staży, to powinno brzmieć tak:

4. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego, a nauczyciel mianowany na stopień nauczyciela dyplomowanego, po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.  
 
Dwa razy użyte sformułowanie "moze rozpocząć staż" - rozbija to zdanie na dwa odrębne, luźno ze sobą związane.
Ale - poczekamy, zobaczymy, jaka będzie przeważajaca interpretacja.
Janusz Pawłowski23-08-2004 21:18:53   [#24]

A nie - pomyliłem się - nie tak prosto uprościć to zdanie.
No właśnie ...

ewa bergtraum23-08-2004 21:22:00   [#25]

Poddaję się,

zawsze gdy próbuję doszukać się logiki w zawiłych i niejednoznacznych zapisach prawnych, śnią się mi koszmary, a potem okazuje się, że zazwyczaj nieprawidłowo !!!  interpretuję. Czas założyć Stowarzyszenie Przeciwników Karty Nauczyciela. Gaba na prezesa. :-)
RomanG23-08-2004 21:25:23   [#26]

Jednoznacznie byłoby tak:

4. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego, a nauczyciel mianowany na stopień nauczyciela dyplomowanego, po przepracowaniu w szkole co najmniej odpowiednio dwóch lat i roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.
ewa bergtraum23-08-2004 21:43:06   [#27]

Roman,

a ja w aktach prawnych szukam prostoty. I przemawiają do mnie konstrukcje niezłożone. Np. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząc staż na stopień nauczyciela mianowanego poprzepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat. Wtedy rozumiem to tak, że bez względu na termin, w którym otrzymał stopień kontraktowego, może rozpocząc staż, gdy ma przepracowane w szkole dwa lata.

Nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego.

I wszystko byłoby jasne. :-)

Leszek23-08-2004 21:44:23   [#28]

KN - Art. 9d. 4. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.

Dla mnie to tak -

Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat - może rozpocząć staż na mianowanego po przepracowaniu dwóch lat w szkole jako n. kontraktowy, a nie jako nauczyciel o innym stopniu awansu.

Analogicznie mianowany na dyplomowanego.

Pozdrawiam

jeannette23-08-2004 21:52:27   [#29]

To lekcja rachunku teraz, bo miało być 14 lat do końca awansu a stanęło na 10 latach do uzyskania dypl.

1 (rok) stażysta na kontraktowego + 2 lata czeka+ 3 lata na mianowanego+ 1 czeka + 3 na dyplomowanego = 10 lat

 

czyli, że ma być 2 lata kontraktowym zanim zacznie staż na mianowanego?

Gaba23-08-2004 21:53:34   [#30]
a mnie to, co robimy przypomina zbiorowe lekcje czytania - jeny, ale jajeczka!
jerzyk23-08-2004 22:49:51   [#31]

hehe

gaba :-)) zbiorowe lekcje czytania ale ze... czy bez... zrozumienia;-)
ingusia24-08-2004 01:13:33   [#32]

jak to rozebrać?

ja mam już przepracowane 3,5 roku w szkole i też ciągle pod górke, staż na kontraktowego robiłam drugi raz bo najpierw pozwolili a potem 17 godzin przed rozmowa doszukali sie ze coś nie tak z moimi kwalifikacjami potem nie dali zasiłku na zagospodarowanie bo przypomnieli sobie że wcześniej pracowałam pół roku na zastępstwie na umowę więc przekroczyłam termin (najpierw radzili żeby czekać bo stopień awansu podniesie mi pensje więc zasiłek będzie większy) a teraz zaś nowe przepisy i znowu na moją niekorzyść nic tylko płakać :(:(:(
i jeszce ten koniec wakacji :(
eh zycie nauczyciela jest ciężkie
ingusia
beera24-08-2004 08:04:11   [#33]

najbardziej ciekawa jestem

KTO to ma rozstrzygnąć?

Dyrektor?

Menis wyda interpretację Ustawy?

Nie można do tych wszystkich odpowiedzi dochodzić PRZED podpisaniem aktu?

Anula24-08-2004 11:46:52   [#34]

co wy na to????

 Stażysta otrzymał stopień nauczyciela kontraktowego 7 lipca 2004r. 30 lipca złożył podanie o otwarcie stażu na stopień nauczyciela mianowanega (wiedział, że będzie zatrudniony od 1 września). Podobnie nauczyciel, który otrzymał stopień nauczyciela mianowanego, złożył podanie o otwarcie stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego. Obowiązywały stare zasady. Czy mogą oni rozpocząć staż, czy mam im odmówić...... Początek roku się zbliża. Co w takich sytuacjach zrobić?

A co z nauczycielem, który przebywał na urlopie zdrowotnym do 10 sierpnia i przyniósł od lekarza wniosek o dodatkowy 1 rok urlopu??? Czy mu się należy?????????????

ewa24-08-2004 12:32:43   [#35]

ze strony MENiS

Zmiany w systemie awansu zawodowego od 31 sierpnia 2004 r.

wprowadzone ustawą z dnia 15 lipca 2004 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 179, poz. 1845)

1. Przerwy między stażami na kolejny stopień awansu zawodowego

Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego (art. 9d ust. 4 ustawy - Karta Nauczyciela).

Z dniem 1 września 2004 r. staż na kolejny stopień awansu mogą rozpocząć:

  • na stopień nauczyciela kontraktowego - nauczyciele rozpoczynający pracę w szkole,

  • na stopień nauczyciela mianowanego - nauczyciele kontraktowi, którzy stopień nauczyciela kontraktowego otrzymali przed dniem 1 września 2002 r.

  • na stopień nauczyciela dyplomowanego - nauczyciele mianowani, którzy stopień nauczyciela mianowanego otrzymali przed dniem 1 września 2003 r.

Ewa z Rz25-08-2004 00:21:49   [#36]

anula

istotna jest data rozpoczęcia stażu, a nie złożenia wniosku - niestety musisz odmówić z przyczyn formalnych.

To zależy od kiedy ten urlop - jeśli od 30 sierpnia to się należy, a jeśli od 1 września to nie.

Zola27-08-2004 17:00:24   [#37]
mam nadzieje , że w obliczu tych zmian i niejasności nauczyciele, którzy juz ropoczęli staże w roku ubiegłym , bezpośrednio po uzyskaniu stopnia nauczyciela kontraktowego  lub mianowanego kontynuują je spokojnie i nie mają żadnej przerwy
Anula27-08-2004 17:05:20   [#38]

Ewa

Wiedziałam, że na Twoją odpowiedź można zawsze liczyć. Wielkie dzięki :)))))
Gaba27-08-2004 17:47:48   [#39]
na konferencjach kuratoryjnych tak nam to przedstawiano!
Anka K27-08-2004 18:30:17   [#40]
Czy nauczyciel kontraktowy powracający po urlopie wychowawczym może rozpocząć staż na mianowanego? Akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego otrzymał 30 czerwca 2002 r. Anka
Gaba27-08-2004 18:51:24   [#41]

Anka, to moje pytanie, czy nauczycielka, która w roku 2002 otrzymała kontraktowego, ale od tej pory nie pracowała, może też?

Anka K27-08-2004 22:33:06   [#42]
Nie może, ta moja pewnie też nie może. "Pracowała" i " pozostawała w stosunku pracy" to przecież nie to samo.  Nauczycielka uważa, że ma prawo odbyć staż. Anka

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]