Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Stracą finansowo?
strony: [ 1 ]
Jolanta Szuchta23-08-2004 08:38:25   [#01]

mam 2 nauczycielki z ktorymi rozwiazuję stosunek pracy z art.20 ust.1 KN.

Czyli odprawa po nowemu?bo karta wchodzi z dniem 31 sierpnia?

2a. W przypadku rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy z przyczyn, o których mowa w art. 20 ust. 1, lub przeniesienia go w stan nieczynny, po uprzednim zastosowaniu ust. 2, podstawą ustalenia odprawy, o której mowa w art. 20 ust. 2, lub wynagrodzenia, o którym mowa w art. 20 ust. 6, jest wynagrodzenie zasadnicze określone w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5, ustalone odpowiednio do posiadanego przez nauczyciela stopnia awansu  zawodowego i posiadanych kwalifikacji oraz z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed zastosowaniem ust. 2.

Basia D23-08-2004 17:58:54   [#02]
też jestem zainteresowana odpowiedzią . !!!
krystyna23-08-2004 18:12:18   [#03]

No to ja już nic nie rozumiem...

Czytam po staremu, czytam po nowemu i czym TO się różni ?

Kurcze, a też 1 IX wypłacam !!!

jerzyk23-08-2004 18:25:32   [#04]
ta zmiana bierze w obronę tych nauczycieli którzy najpierw w trybie art 22 mieli obniżony wymiar zatrudnienia, a w następnym roku dostali art 20. Niektore organy wypłacały im odprawy wg wynagrodzenia zasadniczego z obniżonego wymiaru.
Gaba23-08-2004 19:00:39   [#05]
no, bo tak było! Mój poprzednik wygrał z nauczycielka, ktorej płacił odprawę z 15/18, a teraz jest napisane, że... właściwie, co?  ;-)
Jolanta Szuchta23-08-2004 19:29:37   [#06]

Ale ja nadal

nie wiem co mam zrobic?jejku pomocy:-(((
Alicja 5523-08-2004 19:42:02   [#07]

nasz dyrektor

już rok temu stosował ten paragraf. Dawał odprawę obliczoną z ostatnio otrzymywanego wynagrodzenia, np. 1/2 etatu. Słusznie robił?
fredi23-08-2004 20:10:47   [#08]

wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela

ja to rozumiem jak pensum,

Tzn. pracował (art 22 ) 16 godz., ale pensum było 18 wiec płacę za cały etat

ewa bergtraum23-08-2004 20:13:26   [#09]

Jolu,

Art. 20. 1. Dyrektor szkoły w razie:

 1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy,

 2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych

    powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu

    nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym

    wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek

    nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na

    podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w

    trybie określonym w art.  22 ust. 2.

    2. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym

rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa

w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi

zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z

przyczyn określonych w ust. 1, przysługują świadczenia określone w przepisach

o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z

przyczyn niedotyczących pracowników.

 

  Art. 22 ust.  2a. W przypadku rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy z przyczyn, o których mowa w art. 20 ust. 1 (to ze starej Karty masz powyżej), lub przeniesienia go w stan nieczynny, po uprzednim zastosowaniu ust. 2 (dopisek jak powyżej), podstawą ustalenia odprawy, o której mowa w art. 20 ust. 2, lub wynagrodzenia, o którym mowa w art. 20 ust. 6 (Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, o których  mowa w art. 54, do czasu wygaśnięcia stosunku pracy), jest wynagrodzenie zasadnicze określone w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5 ( Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy oraz po zasięgnięciu opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, określa, w drodze rozporządzenia:

         1) corocznie wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, o którym mowa w art. 42 ust. 3, oraz dla nauczycieli, których tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin ustala się na podstawie art. 42 ust. 7 oraz sposób udokumentowania prawa do określonej stawki wynagrodzenia zasadniczego …), ustalone odpowiednio do posiadanego przez nauczyciela stopnia awansu  zawodowego i posiadanych kwalifikacji oraz z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed zastosowaniem ust. 2.

 

Jolu, czy teraz jasne?. Nowe: art. 20 ust. 6 , art. 222 ust. 2a, art. 30 ust. 5.

 

Gaba23-08-2004 20:15:48   [#10]
czyli, jak pracował ktoś 20/18, to ma płacone z 18/18?
ewa bergtraum23-08-2004 20:23:50   [#11]

Ma mieć zapłaconą

odprawę (zatrudniony na podstawie mianowania) w wysokości 6-mies. wynagrodzenia zasadniczego w kwocie takiej, jaką by otrzymał w miesiącu przypadającym przed zastosowaniem art. 22 ust. 2 (ograniczenie zatrudnienia).
krystyna23-08-2004 20:30:06   [#12]

.......... ustalone odpowiednio do posiadanego przez nauczyciela stopnia awansu  zawodowego i posiadanych kwalifikacji oraz z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed zastosowaniem ust. 2."

 

A gdy nauczyciel cały poprzedni rok przed rozwiązaniem stosunku pracy (z dniem 31 sierpnia 2004r.) był na urlopie zdrowotnym (do 25 czerwca 2004r.) - to jaki to miesiąc jest tym "bezpośrednim przypadającym bezpośrednio przed zastosowaniem ust. 2" ???

I jaki on miał wtedy "wymiar zajęć obowiązkowych" ???

krystyna25-08-2004 20:20:14   [#13]

wyjaśnienie z dzisiejszej Gazety Prawnej

"W znowelizowanym art. 22 ust. 2a Karty Nauczyciela doprecyzowano podstawy ustalenia odprawy przysługującej nauczycielowi z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 tejże ustawy i wynagrodzenia zasadniczego pobieranego w stanie nieczynnym.

 Jak wykazała analiza stosowania tego przepisu, niezgodnie z intencją ustawodawcy dochodziło do różnicowania wysokości odpraw (wynagrodzeń) przysługujących z tego tytułu.

Odnotowano zjawisko, że nauczycielom najpierw na podstawie art. 22 Karty Nauczyciela zmniejszano tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć i odpowiednio wynagrodzenie, a dopiero w następnym roku rozwiązywano z nimi stosunek pracy lub przenoszono w stan nieczynny.

W takim przypadku dotychczasowy przepis, wskazujący wyłącznie na wynagrodzenie zasadnicze, nie przesądza jednoznacznie, jaka stawka jest podstawą ustalenia odprawy bądź wynagrodzenia, o którym mowa w art. 20 ust. 6 Karty Nauczyciela.

Zgodnie ze znowelizowanym brzmieniem omawianego przepisu, podstawę tę stanowi wynagrodzenie zasadnicze, określone w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, ustalone odpowiednio do posiadanego przez nauczyciela stopnia awansu zawodowego i kwalifikacji, z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed obniżeniem tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć.'

ewa4525-08-2004 20:35:22   [#14]

kwalifikacje nauczyciel-rehabilitant ruchu

witam. czytam forum od kilku dni i cieszę sie że znalazłam Was. Już parę problemów pomogliscie mi rozwiązać. Ale mam jeszcze jeden i do tej pory nigdzie nie znalazłam odpowiedzi. Jestem dyrektorem przedszkola integracyjnego. mamy etat rehabilitanta ruchu. jakie kwalifikacje powinien posiadać? nie prowadzi zajęć dydaktyczno-wychowawczych.czy muszą byc studia wyższe, czy wystarczy Studium Medyczne, czy musi mieć przygotowanie pedagogiczne ogólne czy wychowanie przedszkolne. niestety to stanowisko nie jest ujęte w rozporzadzeniu MENiS.

Proszę o pomoc i z góry dziekuję.

ewa4525-08-2004 20:42:03   [#15]
przepraszam nie tutaj miałam wpisać - dopiero się uczę.
Jolanta Szuchta25-08-2004 22:29:05   [#16]

Dopiero dzis weszłam

dziękują za wyjasnienia.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]