Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nauczyciel świetlicy
strony: [ 1 ]
Jolanta Szuchta22-08-2004 21:50:44   [#01]

Taki tytuł wątku ale nie potrafiłam podac innego,a w zasadzie mam taki mam problem.

Projekt organizacyjny,nauczyciel kontraktowy jeszcze wowczas,ilośc godzin religii tylko 14 więc wypowiadam warunki pracy zmniejszając zatrudnienie do 14/18 od pierwszego wrzesnia 2004/2005.

Dziś jest 22 sierpnia sytuacja wygląda tak:Nauczyciel w międzyczasie uzyskuje mianowanie,a mnie zwalnia się na stałe etat w swietlicy szkolnej.

Dziewczyna nie ma kwalifikacji ale zacznie podyplomowke od pazdziernika,a mysle ze jesli napisze do Kuratora to wyrazi zgodę,aby w tej swietlicy pracowała.

Chce Jej tam dać cały etat,ona wyraza zgode.

Czy ona pisze do mnie podanie o zmianę zatrudnienia na innym stanowisku za porozumieniem stron?czy to ja przenosze ją na inne stanowisko?Jak to zrobić zgodnie z prawem?

Poza tym chce zeby w szkole miała godziny z religii bo jest tych godzin jeszcze 14 więc podzielę je między innych katechetow,Jak płacić czy z etatu 18?czy 26?

Chowański Krzysztof22-08-2004 21:57:12   [#02]

Robiąc roszady z katechetą miej na uwadze poniższe:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 14 kwietnia 1992 r.

w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach

(Dz. U. Nr 36, poz. 155, z 1993 r. Nr 83, poz. 390 oraz z 1999 r. Nr 67, poz. 753)

obowiązuje od dnia 9 maja 1992 r.

 

§ 5. 1. Przedszkole lub szkoła zatrudnia nauczyciela religii, katechetę przedszkolnego lub szkolnego, zwanego dalej "nauczycielem religii", wyłącznie na podstawie imiennego pisemnego skierowania do danego przedszkola lub szkoły, wydanego przez:

1) w przypadku Kościoła Katolickiego - właściwego biskupa diecezjalnego,

2) w przypadku pozostałych kościołów oraz innych związków wyznaniowych - właściwe władze zwierzchnie tych kościołów i związków wyznaniowych.

2. Cofnięcie skierowania, o którym mowa w ust. 1, jest równoznaczne z utratą uprawnień do nauczania religii w danym przedszkolu lub szkole. O cofnięciu skierowania właściwe władze kościołów lub innych związków wyznaniowych powiadamiają dyrektora przedszkola lub szkoły oraz organ prowadzący. Na okres pozostały do końca roku szkolnego kościół lub inny związek wyznaniowy może skierować inną osobę do nauczania religii, z tym że równocześnie pokrywa on koszty z tym związane.

§ 6. Kwalifikacje zawodowe nauczycieli religii określają odpowiednio Konferencja Episkopatu Polski Kościoła Katolickiego oraz właściwe władze zwierzchnie kościołów lub innych związków wyznaniowych - w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej.

 

POROZUMIENIEpomiędzy KONFERENCJĄ EPISKOPATU POLSKIoraz MINISTREM EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 6 września 2000 r.

w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli religii

(Dz. Urz. MEN Nr 4, poz. 20)

obowiązuje od dnia 6 września 2000 r.

 

§ 4. 3. Skierowanie nauczyciela religii do danej szkoły, wydane przez właściwego biskupa diecezjalnego zaświadcza o posiadaniu kwalifikacji do nauczania religii.

 

 

USTAWA

z dnia 26 stycznia 1982 r.

Karta Nauczyciela

(Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112, Nr 137, poz. 1304, Nr 203, poz. 1966, Nr 213, poz. 2081 i Nr 228, poz. 2258 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959)

Art. 23. 1. Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu:

 

6) w razie cofnięcia skierowania do nauczania religii w szkole na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

2. Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania z przyczyn określonych w ust. 1 następuje odpowiednio:

6) z końcem tego miesiąca, w którym nastąpiło cofnięcie skierowania do nauczania religii.

 

 

KONKORDAT
między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską

z dnia 28 lipca 1993 r.

(Dz. U. z 1998 r. Nr 51, poz. 318)

obowiązuje od dnia 25 kwietnia 1998 r.

 

Artykuł 12

 

3. Nauczyciele religii muszą posiadać upoważnienie (missio canonica) od biskupa diecezjalnego. Cofnięcie tego upoważnienia oznacza utratę prawa do nauczania religii.

 

 

 

Jolanta Szuchta23-08-2004 08:31:46   [#03]

Dzięki

wezmę pod uwagę.

Z tym ze ja w dalszym ciągu chce zeby ona tej religii troche uczyła,nie napisałam jej jeszcze zatrudnienia na podstawie mianowania,bo nie spelnia warunku "pełen etat".Ona tylko dostała akt nadania stopnia awansu ja zadnego ruchu nie wykonalam co do zmiany sposobu zatrudnienia.

Basia D23-08-2004 18:02:19   [#04]

jreżeli dasz jej przynajmniej 1/2 etatu z 18 to zatrudniasz na etat 18  nauczycielski jeśli jednak przeważy etat świetlicy to 26. spróbój podzielić świetlicę między n-li tak aby korzystali z etatu 18 godz.

Jolanta Szuchta23-08-2004 19:39:06   [#05]

Basiu

ja chce jej dac pełen etat, bo ona tego tez chce-mowię o swietlicy tylko cały czas mam wątpliwosci jak to zrobic zgodnie z przepisami prawa.

Poza tym ona chce tez wziąc troche religii,ale to juz będa nadgodziny i nadal nie wiem jak za nie placić czy z etatu 26 czy 18?

Basia D23-08-2004 22:50:40   [#06]

 a nie może być to łączony etat z korzyścią dla n-la 9/18 religii i 13/26 świetlicy ?

a odnośnie nadgodzin  u nas płacone są z godnie z tym jakich godzin dotyczą jeśli to są np nadgodziny biblioteki  to z 30, świetlicy z 26 itd

jerzyk23-08-2004 23:22:47   [#07]

znaj proporcje mocium panie :-))

n-lowi religi możesz , jak chcesz uzupełnic etat ale trzeba pamietac o tym co ponizej bo inaczej zostaniesz w okreslionej sytuacji z tzw  "dobrodziejstwem inwentarza" i wynikajacym z tego skutkami, czyli może sie zdarzyć ze n-lka przestanie być katechetką ale nie przestanie byc świetlicznką ,inaczej mowiąc czy chcesz mieć nauczyciela  uczącego religii czy katechetę pracujacego w swietlicy?

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 14 kwietnia 1992 r.

w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach

(Dz. U. Nr 36, poz. 155, z 1993 r. Nr 83, poz. 390 oraz z 1999 r. Nr 67, poz. 753)

obowiązuje od dnia 9 maja 1992 r.

2. Cofnięcie skierowania, o którym mowa w ust. 1, jest równoznaczne z utratą uprawnień do nauczania religii w danym przedszkolu lub szkole. O cofnięciu skierowania właściwe władze kościołów lub innych związków wyznaniowych powiadamiają dyrektora przedszkola lub szkoły oraz organ prowadzący. Na okres pozostały do końca roku szkolnego kościół lub inny związek wyznaniowy może skierować inną osobę do nauczania religii, z tym że równocześnie pokrywa on koszty z tym związane.
 
 swoja droga , z tego co wyżej, katecheci nie moga być wychowawcami

§ 7. 1. Nauczyciel religii wchodzi w skład rady pedagogicznej szkoły, nie przyjmuje jednak obowiązków wychowawcy klasy.

a czy moga byc wychowawcami w świetlicy?

 albo inaczej

 czy wychowawca w świetlicy moze byc katechetą? :-)

 czyli inaczej: czy wychowawca klasy =  wychowawca grupy w świetlicy?

( tego akurat nie wiem ;-)))

józefinaw23-08-2004 23:41:13   [#08]

No właśnie!

Czy katecheta może być wychowawcą na świetlicy?
jerzyk23-08-2004 23:47:04   [#09]

ha!:-))

.
józefinaw23-08-2004 23:52:02   [#10]

Ponawiam wezwanie ? (a nawet apel!)

Czy może być czy nie? Kto to wie?

jerzyk24-08-2004 00:02:39   [#11]

Ktokowiek wie,

ktokowiek zna ...:-) ))
Basia D24-08-2004 21:11:38   [#12]
a może katechetka uzyska kwalifikacje do świetlicy???
józefinaw24-08-2004 22:17:25   [#13]
A jeśli uzyska to może być w świetlicy czy nie? Podjęła studia uzup.magisterskie z pedagogiki ogólnej.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]