Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zajęcia fakultatywne w starym LO
strony: [ 1 ]
zgredek22-08-2004 18:42:42   [#01]
nie znam się na ogólniakach

ale poznać się muszę

i pytanie mam:

w klasie 4 mam w ramówce - 8 godzin zajęć fakultatywnych

------------------------

i teraz napiszę co ja myslę, a bardzo proszę o pomoc co źle myslę, albo cóś innego

------------------------

uczniowie decydują o przeznaczeniu tych godzin - wybierają po prostu czego chcieliby się uczyć dodatkowow tej czwartej klasie (dodatkowo to niekoniecznie nowe - może być stare, powtórzone)

przydzielę, więc te godziny nauczycielom później (to znaczy po 1 wrześniu) i potraktuję jako...

no właśnie

doraźne?

ponadwymiarowe?

a może w etacie (ale to już przed 1 września musiałoby być)?

---------------------

i wpisuję te zajęcia...

no własnie, gdzie?

do dziennika lekcyjnego
do dziennika zajęć jakichś tam innych

---------------------

i wpisuje jako:

zajęcia fakultatywne - język polski (tak samo wtedy na świadectwie?)

---------------

pomocy
balukas22-08-2004 18:54:48   [#02]
nie odświezyłam chyba - gdzie jest jeszcze takie LO, w którym sa 4-te klasy? Pojęcia "zajęcia fakultatywne" już nie od bodajże roku.
zgredek22-08-2004 18:57:08   [#03]
widzisz, właśnie u mnie jest - nie było, ale się pojawiło i ja się tego uczyć muszę i nic z tego nie wiem...

i dlatego pytam, bo jakoś przekonana do swego myślenia nie jestem i już
AnJa22-08-2004 19:02:41   [#04]
Zbiornik prowadzisz? Współczuję!
U nas było tak: odrębny dziennik(mieliśmy grupy miedzyoddziałowe), przydzielone w arkuszu (ale u nas od 3 klasy były, zapisy pod koniec 2), na świadectwie właśnie: zajęcia fakultatywne z...

Jeśli robisz od września( tydzień czy 2 nie jest problemem) traktuj jako ponadwymiarowe przydzielone.
zgredek22-08-2004 19:05:34   [#05]
zbiornik?

w spadku dostałam

jak ponadwymiarowe przydzielone?

nie lepiej doraźne przepracowane?
zgredek22-08-2004 19:07:33   [#06]
i dlaczego piszesz, że tydzień, czy dwa to nie problem?

mi się właśnie to problemem wydaje
AnJa22-08-2004 19:10:13   [#07]
Zbiornik= u nas: klasa ze spadochroniarzami,  organ wytypował 1 ze szkół i  taką klasę dla tych z ostatniego "starego" rocznika, co gdzieś tam odpadli w promocji prowadzi.

No, przecież jak już uczniowie wybiorą te przedmioty to godziny nauczycielom przydzielisz. Ci mają jakieś programy napisać, PSO opracować, dzienniki prowadzić - czyli przydzielone.
Dagmara22-08-2004 19:12:40   [#08]
U nas zajęcia fakultatywne są w przydziale godzin,czyli wchodza w wymiar. W zależności od profilu klasy,w jakiej są realizowane,to na świadectwie wpisuje się "zajęcia fakultatywne z ..." lub jest to kontynuacja przedmiotu i ocena jest oceną końcową  z danego przedmiotu na świadectwie.
AnJa22-08-2004 19:14:30   [#09]
Tydzień, dwa - przydzielisz 14.09, to od 14 poprowadzą i wykażą w dzienniku.

Jak takie coś w gimnazjum miałem (no, podobne - bo nieobowiązkowe) to taki układ był, że nauczyciel nieformalnie z tych 2 tygodni odpracowaywał. Prawie nieformalnie - bo w dzienniku zapisywał coś w stylu: 2.09 ze względów organizacyjnych zajecia  odpracowano16.09.
zgredek22-08-2004 19:17:09   [#10]
AnJa - Ty dzisiaj to na innej fali nadajesz

to ja siebie przetłumaczę


przydzielę - i o to pytam - teraz przydzielę, uśrednię i tak dalej...

ale dlaczego niby teraz mam przydzielić?

czy później przydzielę - i jako zrealizowane doraźne płacić będę

i to mi się sensowniejsze wydaje
balukas22-08-2004 19:22:08   [#11]

no więc teraz zapytam, czy te 8 godzin to ogólnie we wszystkich 4-ch? Bo u mnie w IV było po 3 dla każdego oddziału; zbierałam od U. w III wstępne deklaracje dot. wyboru przedmiotów na maturze, potem planowałam m-oddziałowe grupy z: matematyki, historii, biologii, ostatnio także z geografii. w arkuszu miałam tak zaplanowane i zatwierdzone, dla N. jako przydzielone obowiązkowe, chociaż zwykle wykraczało to poza pensum, a we wrzesniu raz (w 1 tygodniu u. potwierdzali, lub nie swój wybór), do 20-go robiłam aneks i po bólu. Gorzej jak np. na gegre było na 180 przyszłych zdajacych 65 chętnych, a na chemie - 4, matmę - 12

zgredek22-08-2004 19:30:09   [#12]
to może inaczej:

zrobię tak:

na arkuszu organizacji - wprowadzam zajęcia fakultatywne

nie przydzielam ich nauczycielom

nauczyciele dostają przydział czynności - nie ma w arkuszu, czyli nie ma na przydziale

pani X ma 23 godziny języka polskiego

uczniowie wybierają ten język polski

we wrześniu - to już aneksuję - przyznaję pani X dwie godziny zajęć fakultatywnych z języka polskiego

pani X realizuje 23 godziny zgodnie z przydziałem oraz 2 godziny zajęć fakultatywnych jako (no właśnie co) doraźne zrealizowane?

czy źle to sobie myślę, a jeśli źle to dlaczego?
balukas22-08-2004 19:32:26   [#13]
przydzielałam od razu, z uśrednieniem rocznym (dla OP i KO), ale w planie należało uwzględnić te godziny do końca kwietnia, potem był nowy plan. Jeśli chodzi o rozliczenie - robi to doskonale moja wice: do pewnego momentu wypłaca pwm, a po przemnożeniu liczby godzin brakujących do etatu po odejściu klas IV przez liczbę tygodni bez nich, wychodziła liczba godzi, które należy odebrać (czyt. nie zapłacić). Ja np. miałam 6 pnw (w tym 5 w kl. IV) ,więc do 30.04 - otrzymywałam wynagr. za 6, potem juz tylko za 1, natomiast dziewczyny z polskiego, które miały np. 2 klasy IV, w nich po 5-6 godz. dostawały od razu dużo pnw, po to by gdzieś tak od lutego, marca ( w zal. ile ich miały) otrzymywać tylko za etat lub z niewielką nadwyżką
AnJa22-08-2004 19:32:32   [#14]
Nie, nie teraz.

Przydzielisz je póżniej. Chyba o tym samym mówimy, tylko inaczej nazywająć.

Dla mnie różnica między ponadwymiarówką przydzieloną a doraźną jest jedna tylko (w istotnych warunkach)- za przydzieloną płace w klasch np. maturalnych od września do kwietnia, w tym za przepadnięte w święta, ferie bożonarodzeniowe a doraźną - za faktycznie zrealizowaną.

Dlaczego więc wolę droższą przydzieloną: bo na doraźne zastępstwo idzie się z marszu i bez odpowiedzialności za efekt inny poza przypilnowaniem klasy a przy fakultecie trzeba "trochę" popracować.
AnJa22-08-2004 19:34:30   [#15]
Cholera, trudne to!

Miałem tak samo jak balukas, a 3 razy czytałem, zanim zrozumiałem:-)
zgredek22-08-2004 19:39:24   [#16]
no widzisz, nie chodzi mi o to, szczerze mówiąc, jak to się robi - bo to mniej więcej wiem jak robiono, ale jak powinno się robić, bo tego to nie jestem pewna
balukas22-08-2004 19:45:05   [#17]
w AO z vulcana przydziela się zaj.fak. od razu konkr. osobie , dla klas IV jest inna liczba tygodni, więc program zrobi to sam (znaczy uśredni); języka polskiego nie przydzielam w ramach zf ( w klasach maturalnych z urzędu zwiększam wszystkim, chyba że jest to klas hum. -ta dostaje jeszcze więcej, z urzędu więcej daję na j.obce (na jeden do wyboru przez ucznia), pozostałe jak już wspomniałam przydzielałam na grupy fak.: np. P. Kowalska (hist. w klasach takich to a takich, w tym IVtych = 21h + zf z hist. w IV= 3h) - razem 24 ~22,04

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]