Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Plany MENISU na przyszłość
strony: [ 1 ]
beera22-08-2004 15:43:13   [#01]

Na spotkaniu Komisji ENM Minister Sawicki zapoznał posłów z planami dzialań resortu, zobaczcie:


Komisja zapoznała się z programu działań resortu w zakresie oświaty i wychowania oraz szkolnictwa wyższego, który zaprezentował minister edukacji narodowej i sportu Mirosław Sawicki. Podkreślił, że główne zamierzenia resortu w zakresie oświaty mające na celu :
- budowę społeczeństwa i gospodarki opartych na wiedzy,
- stworzenie systemu równego dostępu do usług edukacyjnych,
- zdiagnozowanie stanu sytuacji w systemie oświaty.

Poinformował także o zamierzeniach resortu w sferze pomocy materialnej dla dzieci i młodzieży oraz o podjęciu rozmów i konsultacji na temat czasu pracy nauczycieli, wynagrodzeń oraz opisu zadań szkoły.

Posłowie zadawali pytania dotyczące m.in. realizacji Narodowego Programu Stypendialnego, miejsca i roli poradni psychologiczno-pedagogicznych w systemie oświaty, roli kuratora oświaty w systemie nadzoru pedagogicznego.
Podnosili kwestie związane z finansowaniem oświaty niepublicznej, problemami związanymi z edukacją Polaków za granicą oraz zajęciami wyrównawczymi.
Odnieśli się także do konieczności poprawienia systemu nadzoru pedagogicznego oraz problemu doboru kadry nauczycielskiej na odpowiednim poziomie zawodowym i moralnym.

Do problemów poruszonych w dyskusji odniósł się minister M. Sawicki.

To skrót sprawozdania z prac komisji, pelne sprawozdanie wkleję zaraz po ukazaniu się.

Zapowiada się ciekawie....

AnJa22-08-2004 15:51:28   [#02]

?

"- budowę społeczeństwa i gospodarki opartych na wiedzy"

Na pewno powiedział wiedzy?
beera22-08-2004 15:58:43   [#03]

na pewno,

to będę wiedziala gdy zostanę czlonkinią Komisji ;-)

Kilka rzeczy jest jednak ciekawych.. choćby konsultacje i rozmowy w sprawie czasu pracy n-la... przeciez przed chwila mielismy rozmowy o KN, a tam przeciez jak najbardziej o tym..

sama czekam na pelne sprawozdanie- wtedy dokladny zapis wypowiedzi :-)

zgredek22-08-2004 17:00:29   [#04]
a ja sobie myślę tak:

ten czas pracy nauczycieli to najwyższy czas uregulować

a, że Asia już dawno członkiem komisji być powinna - to nie podlega żadnej dyskusji
balukas22-08-2004 18:16:27   [#05]
a macie może już pomysła, jak o tym czasie pracy dyskutować ze swoimi na radzie, bo jak znam życie to gładko nie pójdzie - wszak nie sprecyzowano, że np. obowiązkowy wymiar czasu pracy nauczyciela to np. 18x45'(zajęć dyd.) - mam nauczyciela w domu - robiliśmy próbę dyskusji, zrobiła się kłótnia - a było nas dwoje! Nie mówiąc już o tym, jak interpretować zapis: "zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami uczniów". Niby oczywiste, ale jednak... Znowu ukłonią się zespoły wyrównawcze, kółka, sks-y - za darmo??? Po lekcjach???
zgredek22-08-2004 18:31:07   [#06]
e, tam o czym chcesz dyskutować?

godzina to godzina - i to bez dyskusji (żadne tam 45 minut)

natomiast czas pracy nie jest określony, bo gadanie o tym, "że przekraczać nie może" - to faktycznie do niczego nie prowadzi
beera22-08-2004 18:35:30   [#07]

balakas,

że wymiar dydaktyczny nauczyciela, to 18X60 jest jasne i nawet nie podlega dyskusji.

wymiary sa okreslone w KN precyzyjnie- bibliotekarz 30 godzin, pedagog 22, nauczyciel18- wszystko to dotyczy godzin zegarowych.

Zaś reszta...

Bedzie problem, bo potrzeby ucznia widzi kazdy, dopóty, dopoki nie musi ich spełniać ;-)

Zreszta taki sam problem był przed zmiana KN- przeciez zapis niewiele się rózni od poprzedniego. Wręcz nawet zawęzono rzecz, bo wyrzucono z 42.2 zajęcia  edukacyjne.

Chetnie widzialabym dokładny i precyzyjny zapis- jesli temu będą służyły rozmowy i konsultacje- ok, choć z moją wiarą w skuteczność takich jest marnie, bo zmiana tego rodzaju w KN wydaje mi się jakby niemozliwa.

Pisalismy już tu- wiele w KN się naprawić już nie da ;-)

beera22-08-2004 18:36:16   [#08]

o

nie odświeżyłam zgredka :-)
zgredek22-08-2004 18:44:13   [#09]
a to, że w komisji winnaś być to przeczytałaś?
balukas22-08-2004 18:46:58   [#10]
odświeżyłam, chociaż chyba niedokładnie. Jednak z uporem maniaka powiem - pkt widzenia zależy od pktu siedzenia. Koniec, kropka!
violka22-08-2004 19:44:02   [#11]

mnie zainteresował

problemu doboru kadry nauczycielskiej na odpowiednim poziomie zawodowym i moralnym.

bardzo mnie ciekawi jak odnieśli się do tego problemu - jakie widzą rozwiązania

AnJa22-08-2004 20:00:04   [#12]

Czyżby...

...weryfikacja???

Jak w1982 ?
Jolanta Szuchta22-08-2004 20:05:28   [#13]

Oby się udalo

stworzenie systemu równego dostępu do usług edukacyjnych,

Rozumiem to w ten sposób ze aby zapewnić to co napisane powyżej,to bez wzgledu na zasobnośc Gmin czytaj OP- MENiS znajdzie srodki aby w kazdej szkole dzieci miały sensowne pomoce dydaktyczne,odpowiednia liczbę godzin zajęc pozalekcyjnych,języka obcego,dostep do komputerów,a nauczyciele będą mogli w szkole pracować do 40 godzin bo będą mieli zapewniony dostęp do komputera,ksero itp.

Ale mi się marzy co?

AnJa22-08-2004 20:08:17   [#14]
Kto tutaj o te obiady w stołówce pytał?

To jest właśnie "stworzenie systemu równego dostępu do usług edukacyjnych"
Jolanta Szuchta22-08-2004 20:33:08   [#15]

No własnie ja

pytałam w innym wątku,przecież wiesz ze to ja:-(((

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]