Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Wolontariat
strony: [ 1 ]
gosienka19-08-2004 17:14:49   [#01]

Mam chętną osoobę , która chce pracować u nas przez rok w ramach wolontariatu. Przeczytałam to co znalazłam w szukaju. No i rodzi się kilka pytań .

Czy ubezpieczeńie chorobowe jest faktycznie niezbędne?

Jakie dokumenty powinna złozyć przed podpisaniem umowy?

Jaki jest zakres odpowiedzialności wolontariusza / byłaby to pomoc nauczyciela / - ewntualne wypadki dzieci  / odpukać / no i tam takie inne

ewa19-08-2004 17:21:55   [#02]

może tu coś

co pomoże http://oskko.vulcan.pl/konferencje/eh-na-codn-11-2003.htm#Załącznik

gosienka19-08-2004 18:49:53   [#03]
Dzięki ewciu za chęć pomocy , ale to juz wcześniej przejrzałam. Nie ma tam odpowiedzi na moje pytania. Jestem ciekawa czy ktoś w naszych placówkach wypróbował tę zalegalizowaną formę wolontariatu tzn jak przepisy przykazuja - z umową. Może ktoś opisałby swoje doświadczenia w tym zakresie? Ta forma wolontariatu mi się podoba, dziewczyna jest zainteresowana no ale jak to wygląda w praktyce?
gosienka20-08-2004 00:10:02   [#04]

Nikt naprawdę nie ma doświadczeń w tym zakresie?

gosienka20-08-2004 18:54:41   [#05]

 

Znalazłam w szukaju , iż mając porozumienie z wolontariuszem należy odprowadzić za wolontariusza skladkę na ubezpieczenie zdrowotne. Z analizy przepisów wynika jednak , że niekoniecznie

UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE:
Inaczej przedstawia się sytuacja z ubezpieczeniem zdrowotnym. W takim przypadku zgodnie z art. 46 ust. 1 wolontariuszowi mogą przysługiwać świadczenia zdrowotne na zasadach przewidzianych w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Stosownie do art. 11 ust. 1a ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. 2003, Nr 45, poz. 391 ze zm.) korzystający może zgłosić wolontariusza do ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli nie jest on objęty ubezpieczeniem zdrowotnym z innego tytułu. Przepis ten oznacza, iż praktyce od woli korzystającego zależeć będzie czy składka na ubezpieczenie zdrowotne dla wolontariusza będzie odprowadzana. Pamiętać jednak należy, że w przypadku, gdy korzystający zdecyduje się zgłosić wolontariusza do ubezpieczenie zdrowotnego, to on a nie wolontariusz będzie opłacał składki. Składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaca korzystający od podstawy wymiaru odpowiadającej najniższemu miesięcznemu wynagrodzeniu.
Zgodnie z art. 11 ust. 4a ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, wolontariusz zostanie objęty ubezpieczeniem zdrowotnym z dniem określonym w umowie zawartej przez korzystającego z Funduszem, a przestaje być nim objęty z dniem rozwiązania umowy lub po upływie miesiąca nieprzerwane zaległości w opłacaniu składek. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest odprowadzana do Narodowego funduszu Zdrowia za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli zatem korzystający zgadza się odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne dla wolontariusza, wówczas to on, a nie wolontariusz, powinien zarejestrować wolontariusza w Narodowym Funduszu Zdrowia.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]