Forum OSKKO - wątek

TEMAT: dodatek za wysługę lat pracy
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane18-08-2004 11:13:30   [#01]
N-l pracował 8 lat w Lublinie. Następnie przeszedł za porozumieniem stron do pracy w szkole /na wsi/ gdzie pracuje 20 lat /pełny etat/. Od trzech lat pracowal w gimnazjum na 5/18 etatu. Czy przysługuje mu z tytułu pracy w gimnazjum dodatek za wysługę lat w wysokości 8% z tytułu poprzedniego zatrudnienia?
Dżoana18-08-2004 11:16:21   [#02]
Moim zdaniem dodatek 20%.
KrystynaP18-08-2004 11:45:06   [#03]
Dodatek przysługuje jeśli się ma pół etatu lub więcej.
Janusz Pawłowski18-08-2004 19:49:20   [#04]

Krystyno - skąd takie przekonanie?
Pisałem o tym już - powtórzę więc małymi literami:

----------------------------------------

Proces naliczania dodatku za wysługę jest dwuetapowy:

  1. Najpierw trzeba ustalić, czy pracownik w ogóle do tego dodatku ma prawo. Zliczamy wówczas jedynie te okresy pracy, w których pracownik był zatrudniony na co najmniej 1/2 etatu.
  2. Następnie ustalamy wysokość samego dodatku, jeśli w wyniku ustaleń w punkcie pierwszym uznaliśmy, że pracownik prawo do dodatku nabył. W tym wypadku - nie ma już znaczenia wymiar etatu, na jaki był zatrudniony pracownik.

Spróbuję to wyjaśnić - tę różnicę, przywołując rozporządzenie:

§ 5. 1. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy, bez względu na sposób ustania stosunku pracy.

5. Do okresów pracy wymaganych do nabycia prawa do dodatku za wysługę lat zalicza się okresy pracy wykonywanej w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć (czasu pracy) oraz okresy pracy, o których mowa w art. 22 ust. 3 Karty Nauczyciela.

Zobaczcie - gdy patrzymy, czy pracownik nabył prawo do wysługi - ustalamy owo prawo na podstawie punktu 5 - zliczamy okresy zatrudnienia na co najmniej 1/2 etatu.

Gdy stwierdzamy, że nabył - co dla nauczycieli oznacza, że zaliczono 3 lata pracy, to przystępujemy do ustalenia wysokości owego dodatku.

W tym wypadku szukamy okresów, uprawniających do dodatku za wysługę - więc mamy punkt pierwszy - tam już ani slowa o etacie - może być 1/18.
Nie mówić już o tym, że możemy po prostu sięgnąć do ustawy (KN) i mamy to samo:

Art. 33. 1. Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego

------------------------------------------

Jeśli zaś chodzi o pytanie sekretarza - jak rozumiem w gimnazjum pracuje równolegle z pracą na wsi, o której piszesz.
Zatem - podejmując pracę w gimnazjum - nie miał zakończonego stosunku pracy z pracodawcą podstawowym.
Ale - ma zakończony stosunek pracy poprzedniej (8 lat w Lublinie).
Wobec tego - w gimnazjum już pierwszego roku pracy przysługiwało mu 8% dodatku, drugiego 9%, trzeciego 10% - a teraz 11%.

Chowański Krzysztof19-08-2004 03:04:15   [#05]
Też zgodzę się z Januszem.
ellys19-08-2004 06:00:37   [#06]

Janusz, Krzysztof i wszyscy madrzy!

O rany, czy dobrze zrozumiałam? Jeżeli mam n-li zatrudnionych na części etatu - np. 6/18 i są to ich dodatkowe zatrudnienia, to jeżeli przeliczę wszystko jak napisał Janusz, powinnam płacić im dodatek stażowy?
Janusz Pawłowski19-08-2004 07:11:37   [#07]

To zalezy, ellys - od tego, czy nabyli prawo do wysługi - innymi słowy, czy poprzednio pracowali na co najmniej pół etatu przez co najlmniej trzy lata - niekoniecznie muszą mieć rozwiązany stosunek pracy, który uwzględniamy prazy ustalaniu faktu nabycia prawa (w punkcie 5 nie ma wymogu zakończenia stosunku pracy, ale jest wymóg pracy na co najmniej pół etatu).

Jeśli nabyli prawo, to liczymy do wysługi (do jej wysokości) lata pracy wcześniejszej - przy czym uwzględniamy jedynie rozwiązane stosunki pracy, ale już nie interesuje nas wymiar etatu, na jaki był zatrudniony.
No i jeśli się okaże, że wyszło tego co najmniej 3 lata - to płacimy nawet przy etacie 1/18.

Janusz Pawłowski19-08-2004 07:40:48   [#08]

Dodam jednak, że ...

Bardzo chciałbym być jedynym interpretatorem prawa w naszym kraju, ale nie jestem.
Z przyzwoitości więc muszę dodać, że interpretacja przedstawiona przeze mnie nie jest jedyną - powiem więcej - znam oficjalnie krążące przynajmniej trzy różne.

W każdej z nich (w tym w tej poddanej przez ze mnie) osoby, które ją stosują są przekoanne co do tego, że to jedynie słuszna interpretacja, bo cytuję: "mieliśmy kontrolę i nie zgłosiła zastrzeżeń".
Siła kontroli i wiary w jej nieomylność jest wielka.

Hm ... znam "kontrolę", która spotykając się na swym terenie z trzema różnymi interpretacjami, każdą z nich uznawała za poprawną - a dokładniej - nie przyczepiała się.
Ale to była mądra "kontrola" - owa "kontrola" miała świadomość, że nie ma tu jednoznacznego stanowiska, a sama sobie nie była w stanie go sobie wyrobić, bo każda z tych interpretacji ją przekonywała - choć żadna całkiem. ;-)))

KrystynaP19-08-2004 07:53:00   [#09]
Takie otrzymałam informacje w szkole i tak to u nas funkcjonuje. A czy do dodatku wiejskiego też nie trzeba mieć połowy etatu tylko wystarczy np.6 h?
Marek Pleśniar19-08-2004 07:53:04   [#10]

miałem raz dwie kontrole jednocześnie co się przyczepiły u mnie do tego samego jednocześnie;-)

i każda miała inne zdanie na temat tego jak ma być. Wobec tego posadziłem dwie kontrole przy jednym stole i dalej już walczyły ze sobą;-)))

Ewa z Rz19-08-2004 09:54:45   [#11]

Krystyno,

dodatek wiejski nie przysługuje przy zatrudnieniu na mniej niz pół etatu:

Karta Nauczyciela:

Art. 54. 1. Nauczyciel zatrudniony na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5 000 mieszkańców ma prawo do lokalu mieszkalnego na terenie gminy, w której położona jest szkoła.

ust. 5. Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 000 mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Organ prowadzący szkołę może podwyższyć dodatek nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadr.

Art. 91b. 1. Do nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć nie stosuje się przepisów art. 54-61, 71, 72 i 86-91.

2katarzyna20-08-2004 22:46:20   [#12]

Podłączę się pod cudzy wątek. Proszę, policzcie mi przy okazji dodatek za wysługę. Wydaje mi się, że księgowa robi mnie na szaro. W listopadzie 1991 zatrudniłam się na 1/2 etatu jako instruktor w domu kultury, a od września 1992 w pełnym wymiarze zaczęłam pracę w szkole. Księgowa liczy mi wysługę 12 lat, pomijając konsekwentnie okres pracy w DK. Ma takie prawo? Czy od listopada nie powinnam zarabiać o 1 procent więcej? I jeszcze jedno - jeżeli księgowa popełnia błąd, czy mam prawo do wyrównania?

Janusz Pawłowski21-08-2004 10:56:48   [#13]

Jeśli już nie pracujesz w DK (znaczy masz rozwiązany stosunek pracy z DK), to od listopada 2004 powinnaś mieć 13% wysługi.

2katarzyna21-08-2004 22:57:19   [#14]
Dziękuję za wyliczenie. Bez przerwy słyszę, że pół etetu w Domu Kultury nie ma nic wspólnego z pracą w oświacie i  że liczy się tylko do emerytury. Pójdę jeszcze raz się upomnieć.
Wioleta D23-08-2004 21:36:43   [#15]
Droga Ewo z Rz. Mam 15 godzin i nie mam płaconego dodatku wiejskiego. Podejmowałam już ten temat na forum ale niestety żadne argumenty nie były w stanie przekonać szefowej do wpisania mi do angażu dodatku wiejskiego. Nie miałam go w tamtym roku ( 10 godzin) i nie mam go w tym. Powołują się na jakiś przepis czy odrębne rozporządzenie MEN (obowiązuje  to w całej gminie) w którym jest mowa o kwalifikacjach. Zgodnie z kwalifikacjami mam tylko 3 godziny pozostałe nie ( uzupełniam wykształcenie). Nie biję się o ten dodatek bo jeszcze dwa lata i będę go miała chodzi mi tylko o to, że w każdej gminie przepisy są interpretowane inaczej. Niestety i nic nie możemy na to poradzić. Przynajmniej tak mi się wydaje...a moim marzeniem jest taki przepisy , których nie moża interpretować.
Ewa z Rz24-08-2004 06:16:00   [#16]

:-)))

Wioleto moim też! Nie musiałabym tyle pisać, a bardzo nie lubię tego robić...

Dodatek wiejski absolutnie Ci się należy i masz prawo do wyrównania za 3 lata wstecz od momentu upomnienia się o niego na piśmie.

Złoż stosowne pismo do dyrka, jak Ci odmówi, to masz 3 wyjścia: 1. złożyc pozew w sądzie pracy o zapłatę, 2. poprosić zz-ty by to zrobiły za Ciebie (od tego są), 3. nic nie robić.

Wszystko zależy od lokalnych warunków i Twojej determinacji.

asik24-08-2004 09:25:57   [#17]

Ewo,

a czy w szkołach niepublicznych o uprawnieniach sz. publ. przysługują jakieś dodatki, ot choćby ten wiejski lub stażowy naliczany od 4 roku pracy?
borówka05-09-2007 10:01:45   [#18]

dodatek za wysługę lat

Czy Nauczycielowi katechecie zatrudnionemu na 3/25 etatu należy wypłacić dodatek za wysługę lat? Jest to nauczyciel z 20 letnim stażem pracy, zatrudniony jest w naszej placówce od 01.09.2006r.
rzewa05-09-2007 10:03:50   [#19]
to zależy jaki staż pracy udokumentował świadectwami pracy w momencie zatrudniania
rzewa05-09-2007 10:11:33   [#20]

aa... i jeszcze

to co napisał Janusz w #04 nie jest już całkiem aktuakne, bo w związku ze zmianą przepisów obecnie do nabycia prawa do dodatku stażowego wystarcza przepracowanie 3 lat w dowolnym wymiarze czasu pracy (nawet 0,01 etatu ;-))
mariaa05-09-2007 10:49:10   [#21]
Kolega ,oprócz pracy w naszym liceum, pracuje w sąsiedniej miejscowości (wieś)na pół etatu i tamta Pani dyrektor twierdzi,że nie może mu dać stazowego bo nie dostarczył świadectwa pracy, czy tak?On nie może dostarczyć bo jest dopiero w wieku 40 lat i pracuje w tej samej szkole od początku. Pomóżcie, proszę.
rzewa05-09-2007 11:04:39   [#22]
w takim razie w tej drugiej szkole pracuje na dodatek od początku - jak przepracuje 3 lata dostanie 3% dodatku

Chyba, że łącznie w obu szkołach nie ma więcej niż etat - wówczas Pani dyrektor powinna mu wypłacić takie same stażowe jak w liceum na podstawie zaświadczenia z liceum o stażu pracy.
JanWan105-09-2007 13:54:50   [#23]

Witam !!!

Czy psychologowi, ktory byl zatrudnionyw szkole na pelny etat - wykorzystal urlop nauczycielski w roku szkolnym 2006/2007 i od wrzesnia zmienia prace na 1/2 etatu w szkole, caly etat w poradni zatrudnienie na podstawie Karty Nauczyciela nalezy sie urlop w poradni  gdzie bedzie pracowal caly etat.

Bardzo prosze o pomoc  poniewaz temu nauczycielowi mam wystawic zaswiadczenie czy ma jeszcze jakis urlop w tym roku, prosze o podanie podstawy prawnej.

Chcialam zaznaczyc iz jestem nowym pracownikiem i jeszcze nie znam sie na wszystkich przepisach, poniewaz nie pracowalam nigdy w szkolnictwie- przepraszam za chaotyke w pisaniu.

Pozdrawiam i zycze milego dnia

rzewa05-09-2007 14:49:05   [#24]
wygląda na to, że wykorzystał cały przysługujący mu urlop

a jakiez zaświadczenie ty mu przygotowujesz i po co?
Donda05-09-2007 18:55:45   [#25]
 Mam podobną sytuację jak w #21. Nauczyciel, zatrudniny na pełnym etacie w jednej szkole, pracuje ponad 20 lat i ma już 20% dodatku. Ponadto od września dodatkowo pracuje 8 godzin w innej szkole. Czy należy mu się dodatek w tej drugiej szkole, skoro nie ma żadnego świadectwa pracy, bo przecież w pierwszej szkole stosunek pracy nadal trwa?
rzewa05-09-2007 19:07:45   [#26]
nie należy się

wypracowuje sobie tam dodatek "od nowa", tj. będzie miał prawo do 3% po 3 latach pracy tam

Chyba, że rozwiąże swoj stosunek pracy (ten trwający z góra 20 lat) i zaniesie do tej drugiej szkoły świadectwo pracy -> wtedy od tego momentu automatycznie "wskoczy" w 20% dodatek w tej drugiej szkole
arenita05-09-2007 19:42:15   [#27]

wróćmy do wiejskiego,

Czy przysługuje dodatek wiejski nauczycielowi bez wymaganych kwalifikacji,  zatrudnionemu na cały etat.
rzewa05-09-2007 22:47:09   [#28]
nie
masia05-09-2007 23:44:30   [#29]

a ja jeszcze do stażowego

1 przypadek) Nauczyciel jako główne miejsce pracy ma gimnazjum 12/18 i tu dostaje 10% dodatku stażowego od 12/18. Równocześnie zatrudniony jest na zastępstwo w szkole podstawowej (ten sam OP, osobna umowa) na 12/18 i nie ma płacone dodatku stażowego, czy słusznie?

2 przypadek) Nauczyciel zatrudniony od kilku lat w gimnazjum - dostaje dodatek stażowy. We wrześniu podjał pracę w drugiej szkole (oba zatrudnienia poniżej etatu). W październiku wygasa mu stosunek pracy z zakładu poza oświatą. Czy biorąc pod uwagę świadectwo pracy spoza oświaty można mu w szkole postawowej naliczyć dodatek stażowy?

Mam nadzieję, że bardzo nie nakręciłam, ale tysiące przypadków rodzi się w tym czasie podwójnych umów ;-) Proszę o pomoc

rzewa05-09-2007 23:46:52   [#30]
1. słusznie, jeśli w sp nie przedstawił żadnych świadectw pracy i nie pracuje tam jeszcze 3 lat

2. tak, o ile łącznie w gim i sp ma węcej niż etat
KajRo06-09-2007 11:03:21   [#31]

rzewo

pytanie do postu#26. Mam taką wątpliwość, czy po rozwiązaniu pierwszej umowy wskoczy na 20% skoro zatrudniony tylko na 8 godzin, czyli nie ma 1/2 etatu.
KajRo06-09-2007 11:08:13   [#32]

rzewo

Wciąłem się w środek. Dopiero teraz doczytałem #20. Tylko jaki to przepis?
rzewa06-09-2007 13:42:33   [#33]
§7 rozporządzenia płacowego

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]