Forum OSKKO - wątek

TEMAT: umowa na podstawie mianowania!!!!!
strony: [ 1 ]
Monika Koch17-08-2004 08:15:20   [#01]
nauczyciele mianowani w mojej szkole jak dotąd nie otrzymali umowy na podstawie mianowania (niektórzy mianowani b. dawno za innego dyrektora). Ich umowa jaką zawarli z poprzednim dyrektorem to umowa o pracę. Czy mogę sprostować te umowy, czy obecny dyrektor może je podpisać. A może musi zawrzeć nowe umowy  - nie może podmienić starej? pomóżcie!
Dżoana17-08-2004 10:56:04   [#02]
Ja jestem mianowana od roku i też nie mam nowej umowy:-(
ellys17-08-2004 11:24:52   [#03]

podobny problem

N-lom, którzy za mojej kadencji otrzymali mianowanie zmieniam umowy o pracę wręczając im nowy angaż w formie zatrudnienia poprzez mianowanie. Mam n-la, którego zatrudniał poprzedni dyr - n-l mianowany, umowa na czas nieokreślony, wszelkie podstawy aby zatrudnić poprzez mianowanie. Formy nie zmieniłam bo nie bardzo wiem jak, ale sądzę że z mocy prawa jego umowa o pracę stała się zatrudnieniem przez mianowanie. Czy tak jest naprawdę? A może nalezy zmienić tę umowę, tylko jak?
beera17-08-2004 11:26:18   [#04]

spoko:

KN:
5a. Stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym:

1) nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, o ile spełnione są warunki określone w ust. 5;

2) w przypadku nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w czasie trwania umowy o pracę zostały spełnione warunki, o których mowa w ust. 5.

beera17-08-2004 11:28:06   [#05]

nie odświeżyłam

i Cię nie zauważyłam ellys :-)

Nie trzeba zadnych nowych umow, ani nic takiego. Wymiar się zmienia- to i owszem ;-)

Monika Koch17-08-2004 12:23:17   [#06]

umowa na podst. mianowania jeszcze raz

 poprzedni dyrektor wszystkim nauczycielom sporządził w 2000 roku nowe umowy o pracę nawet tym co mają na czas nieokreślony...(nie wiem dlaczego) - także każdy nauczyciel ma u mnie jakby najnowszą umowę  - UMOWA O PRACĘ nie ma tego słowa " na podstawie mianowania" i co z tym zrobić?????
marlid17-08-2004 12:31:52   [#07]
Pytanie do prawnika

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie, czy jest różnica
(jaka?) między umową o pracę, a umową na podstawie mianowania?
Pierwszą pracę podjęłam w 1979 roku. W 1984 roku uzyskałam akt mianowania. Po czterech latach przeniosłam się do innej szkoły i innej gminy. Zawarto ze mną: "umowę o pracę na czas nieokreślony i powierzono obowiązki nauczyciela w wymiarze 18 godzin zajęć dydaktyczno- wychowawczych w tygodniu". W umowie nie jest podana ani moja specjalność ani nie ma w niej wzmianki o mianowaniu.
Obecnie jestem nauczycielem dyplomowanym
i pracuję w nauczaniu zintegrowanym. Od swojej dyrekcji dowiedziałam się, że umowa (w świetle nowych przepisów) jest nieprawidłowa i dlatego mogę np. być w każdej chwili przesunięta do świetlicy lub do oddziału przedszkolnego. W 2000 roku, zgodnie z przepisami, otrzymaliśmy nowe akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela.
Co jest więc nie tak z naszymi umowami z lat 80-tych? Co powinniśmy w takiej sytuacji zrobić? (ten sam problem dotyczy wielu moich koleżanek). W latach 70-tych i 80-tych zawierano właśnie takie umowy z nauczycielami i nikt ich poźniej nie zmieniał.
Jeśli nasze umowy są nieprawidłowe:
- kto zawinił? zainteresowani? (czyli nauczyciele), czy też ówczesny dyrektor?,
- co tracimy w takiej sytuacji i czy poniesiemy z tego tytułu jakieś konsekwencje?
- do kogo też powinniśmy ewentualnie się zwrócić z prośbą o sprostowania: do obecnego dyrektora, czy do Urzędu Gminy?
Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź prawnika

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 19, poz. 239 ze zm.) nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie ustawy (tj. 06.04.2000 r.) na podstawie mianowania z tym dniem uzyskali z mocy prawa stopień nauczyciela mianowanego i stali się nauczycielami zatrudnionymi na podstawie mianowania w rozumieniu ustawy Karta Nauczyciela. Odpowiadając na pytanie zakładam, że w związku z wejściem w życie w/w przepisów organ prowadzący szkołę wydał Pani, na podstawie art. 7 ust. 1 w/w ustawy, akt nadania stopnia awansu nauczyciela mianowanego. W związku z tym organ prowadzący uznał, że Pani stosunek pracy był zawarty na podstawie mianowania, nie zaś na podstawie umowy o pracę. W tej sytuacji należałoby uznać, że Pani stosunek pracy zawarty jest na podstawie mianowania, w związku z tym Pani stosunek pracy podlega szczególnej ochronie. Dla przykładu nauczyciel zatrudniony poprzez mianowanie zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela - nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko. Tak więc w tym stanie rzeczy należy przyjąć, że bez Pani zgody dyrektor nie może „przesunąć” Pani np. do pracy w świetlicy. Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem przez pojęcie "stanowisko pracy" z art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela należy interpretować zgodnie z jej art. 42. Tak więc zatrudnienie nauczyciela mianowanego w charakterze wychowawcy w świetlicy jest wykonywaniem pracy na innym stanowisku niż stanowisko nauczyciela nauczania zintegrowanego. W tej sytuacji do zmiany Pani warunków zatrudnienia wymagana jest bezwzględnie Pani zgoda.
Ponadto należy dodać, że stosunek pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania podlega także szczególnej ochronie w zakresie dotyczącym możliwości jego rozwiązania i może zostać rozwiązany tylko w przypadkach szczegółowo określonych w ustawie Karta Nauczyciela – art. 20, art. 23. Jednakże należy pamiętać, że stosownie do postanowień art. 75 ust. 1 Karty Nauczyciela - nauczyciele mianowani i dyplomowani podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6 KN.
Monika Koch18-08-2004 08:20:19   [#08]
więc co z tymi umowami z 2000 roku? czy były sporządzone niepotrzebnie? czy mam je anulować?
jeannette18-08-2004 08:33:26   [#09]

Z tym odświeżaniem... A od września zapis obowiązywać będzie w KN taki:

5a. Stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującegopo miesiącu , w którym:(...)

5b. Przekształcenie podstawy prawnej stosunku pracy, o którym mowa w ust.5a, potwierdza na piśmie dyrektor szkoły

Mada4518-08-2004 14:08:01   [#10]
a ja obejmujac dyrektorowanie napisałam pisma wyjaśniajace do umów n-li mianowanych z trścią iz umowa.......... jest traktowana jak umowa na podstawie mianowania ...
Macia18-08-2004 19:01:58   [#11]

Wydaje mi się

że nie ma umowy na podstawie mianowania a tylko zatrudnienie (nawiazanie lub przekształcenie stosunku pracy) poprzez mianowanie a dokumentem jest akt mianowania
Konto zapomniane18-08-2004 19:37:58   [#12]

Umowa na podstawie mianowania cd.

Jestem dyrektorem małej wiejskiej szkółki, które być może grozi likwidacja.Nasz kierownik Samorządowego żespołu Administracyjnego Szkół polecił a raczej zaproponował, że powinnam stosunek pracy poprzez mianowanie nawiązać tylko z tymi nauczycielami, którzy mają pełny wymiar godzin i jest co donich pewność, że będą dla nich godziny w przyszłości. (Nie powiedział w jakiej)Jeżeli nie to umowa powinna pozostać na starych zasadach.Wydaje mi się, że jest to tylko taki wybieg, po to by w przyszłości w razie likwidacji szkoły nie wypłacać tym nauczycielom odpraw.Mam jednak wątpliwość czy to będzie zgodne z prawem?
Ewa z Rz19-08-2004 09:35:36   [#13]

może nie byc całkiem w zgodzie...

Warunki jakie musza być spełnione i są całkowicie wystarczające, by nastąpiło zatrudnienie na podstawie mianowania są określone w KN w sposób jasny i precyzyjny. I tylko to decyduje o charakterze zatrudnienia n-la.

PS. Macia ma rację - nie ma umowy na podstawie mianowania, jest tylko taka forma zatrudnienia, a świadczy o akt mianowania wydany n-lowi na podstawie art 13 i 14 KN (nie myhlić z aktem uzyskania stopnia awansu n-la mianowanego)

Monika Koch19-08-2004 12:52:37   [#14]

dyplomowany

a nauczyciel który w lipcu "dyplomował się" , po tym jak otrzyma akt nadania awansu powinien również otrzymać nową umowę czy też wystarczy zmiana uposażenia?
RomanG19-08-2004 13:26:33   [#15]

Renata!

Oczywiście wybieg i oczywiście niezgodny z prawem, poza tym zbędny. W razie likwidacji placówki ci nauczyciele się zbiorą do kupy, pójdą do sądu pracy i odprawy trzeba będzie wypłacić tak czy tak.
Ewa z Rz20-08-2004 20:45:17   [#16]

dyplomowanie

nie powoduje zmiany charakteru zatrudnienia n-la

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]