Forum OSKKO - wątek

TEMAT: udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia
strony: [ 1 ]
udanka15-08-2004 21:18:27   [#01]

Nauczyciel posiada 32-letni staż pracy pedagogicznej, czyli może już przejść na wcześniejszą emeryturę. Przynosi zaświadczenie od lekarza o potrzebie udzielenia rocznego urlopu dla poratowania zdrowia.

Jak to się ma do art. 73 znowelizowanej KN???  - proszę o pomoc.

art. 73 otrzymuje brzmienie:

"Art. 73. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nie przekraczającym jednorazowo roku, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.

AnJa15-08-2004 22:13:34   [#02]
Będę stały (w poglądach na emeryturę przynajmniej): prawo do emerytury uzyskuje się ze wzgledu na osiągnięty wiek, po spełnieniu dodatkowych warunków (np. okresy składkowe).

Czyli powinien ratować.
udanka15-08-2004 22:17:18   [#03]
Dziękują, też tak myślę, że prawo do emerytury reguluje KP.
AnJa15-08-2004 22:27:16   [#04]
Oj, poza KP jeszcze jakiś parę papiórów zdaje się.
krystyna16-08-2004 00:14:59   [#05]

W  dodatku do Rzeczpospolitej z 30 czerwca 2004r. - "Dobra firma" znalazłam takie wyjaśnienie:

"Jako wiek emerytalny należy rozumieć:

  • powszechny wiek emerytalny, wynoszący dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65,
  • obniżony wiek emerytalny, z którego korzystają niektórzy ubezpieczeni urodzeni przed 1 stycznia 1949r. oraz młodsi, jeżeli warunki nabycia wcześniejszej emerytury spełnią do końca 2006r. Chodzi tu o zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, jak: górnicy, ..........., nauczyciele.........
AnJa16-08-2004 08:41:38   [#06]
Też to czytałem, dlatego zacząłem od stałości moich poglądów.
balukas16-08-2004 12:29:05   [#07]

no właśnie, ja też nie mam pewności co do tego, czy w/w nauczycielowi można udzielić urlopu dla poratowania zdrowia;

wszak uprawnienia emerytalne to jedno, a wiek  em. - to drugie...

Ewa z Rz16-08-2004 21:06:59   [#08]

Uważam, że chodzi tu wyłącznie o wiek, czyli o "obowiązkowe" przejście na emeryturę.

Natomiast skorzystanie z art 88 KN jest przywilejem n-la - jak nie chce to z niego nie musi korzystać. Zatem fakt, że już z niego może skorzystanć nie może mieć wpływu na prawo do urlopu z art 73 KN.

krystyna16-08-2004 23:09:33   [#09]

No to kiedy nauczyciela nie wolno zwolnić z pracy w "wieku przedemerytalnym" ???

Gdy ma ile lat ???

1 września odchodzi, bo została zwolniona, nauczycielka ur. w 1946 roku.

Jest bardzo zadowolona, bo bierze 9 + 3 miesięczne odprawy i jubilatkę.

Wolno ją było zwolnić, czy nie ??????

Ewa z Rz17-08-2004 07:54:45   [#10]

z 20 art KN

można każdego n-la zwolnić zawsze.

Ten artykuł mówi o zwolnieniu z powodu częściowej likwidacji - czyli zwolnieniu wówczas, gdy pracy po prostu nie ma.

W przypadku n-la, który nie nabył jeszcze prawa do emerytury, ale gdyby pracował, nabył by je w ciągu najbliższych 4 lat, przysługiwać mu będzie świadczenie przedemerytalne. Ale zwolnić można, jeśli trzeba.

Natomiast jeśli n-l ma już prawo do przejścia na emeryturę, to w przypadku takiego zwolnienia po prostu na nia idzie - i bierze 9-cio miesięczna odprawę.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]