Forum OSKKO - wątek

TEMAT: GMP,GHP,HACCP wprzedszkolu
strony: [ 1 ][ 2 ]
dorak11-08-2004 09:37:18   [#01]
Kochani jak sobie radzicie z dobra praktyką higieniczną i dobra praktyką produkcyjną w przedszkolu.Wiem że musi być.Chetnie wymienię sie dokumentacją.Interesuje mnie jak radzicie sobie z HACCP w przedszkolu.Przecież aby opracować dokumentacje do zarządzania jakością trzeba mieć sztab ludzi.Ja nie mam zastępcy.Kucharka na całym etacie.Pomoc na niepełnym wymiarze, a sanepidu to nie interesuje bo weszliśmy do unii i obowiązuje.Prosze o pomoc.
mikula11-08-2004 14:23:26   [#02]
Opracować dokumentacje to jeszcze nie wszystko ,papier jest cierpliwy .Gorzej z wprowadzeniem tego do codziennej praktyki.Panie w kuchni będa w zasadzie większość czasu poświecać na sprzątanie i dezynfekowanie.A dyrektor będzie chodził i sprawdzał no i oczywiście wszystko zapisywał.Zajrzyj do wymiany plików.Tam były chyba dwa opracowania.
dorak11-08-2004 20:53:41   [#03]

materiały z wymiany plików to ja mam,ale jak wdrażać HACCP w przedszkolu w praktyce -tu jest problem

orlik11-08-2004 22:54:09   [#04]

Wprowadziłam HACCP już w zeszłym roku szkolnym. Jest tego bardzo dużo, ale jest to możliwe do zrealizowania. Najwięcej pracy miałyśmy z przygotowaniem procedur obróbki poszczególnych asortymentów np: drobiu, mięsa, warzyw, zup a także z instrukcjami. Ale w tej chwili mamy to już za sobą. Wszystko działa i nawet zbytnio nikt nie narzeka. Przecież i tak na codzień dbamy o czystość i porządek we wszystkich pomieszczeniach. Teraz tylko musimy udokumentować swoje działanie.

Ja podzieliłam obowiązki kontroli między kucharkę, specjalistkę do spraw żywienia i siebie. Kucharka dostała gotowe druki, np. do pomiaru temperatury w lodówkach,kontroli czystości osobistej pracowników kuchni, które wypełnia po przeprowadzeniu kontroli lub pomiaru.Przygotowałam również harmonogram czynności związanych z HACCP, który wywiesiłam w kuchni, żeby nie umknęła komuś jakaś czynność.

Ank15-08-2004 15:46:31   [#05]

Mam niestety ten sam problem - małe przedszkole,mało ludzi i dużo papierów. Jasne,że to wszystko właściwie robimy od dawna,ale przygotowanie dokumentów i ich wypełnianie zajmuje sporo czasu. W dużych firmach robią to specjaliści a u nas dyrektor czyli spec od wszystkiego.

Błagam o litość! Orliku kochany podziel się swoją wiedzą i wspomóż bo mi mój SANEPID dziurę w brzuchu wywierci - podrzuć coś na moją pocztę(procedury obróbki,harmonogramy).

mikula15-08-2004 23:09:10   [#06]
Byłabym wdzieczna Orliku gdybys i na moją poczte podesłała co nieco.
elunia16-08-2004 18:56:19   [#07]
Mam również małe przedszkole-za niedługo zapowiedziala swoje przybycie pani z sanepidu- może Orliku i mnie przysłałabyś na moją pocztę coś od siebie?Będę wdzięczna-bardzo!!!
layola16-08-2004 18:57:57   [#08]

Moje najwieksze zastrzeżenia budzi "karta kontroli przyjęcia towaru" a w niej takie punkty jak:

- świadectwa jakosciowe

- higiena osobista dostawcy-kierowcy

- temperatura przewozu towaru

- oznakowanie (chyba towaru?)

Jak w praktyce radzicie sobie z tą kartą ?

jak często powinno się kontrolować

- temperature i wilgotność w magazynach?

- temperaturę w chłodziarkach i zamrażarkach?

Czy ktoś z Was był już sprawdzany przez sanepid z prowadzenia tej dokumentacji i ma konkretne informacje: "co" i "jak"

Marynia16-08-2004 19:13:47   [#09]

podeślij i mi prooooszę

 

 

Dołączam do grona proszących- jestem na etapie wprowadzania HCCP, może można to jakoś ujednolicić ( w małych pzdszkolach), podzielcie się proszę materałami to się zobaczy.

Z wyazami szacunku ( dla tych co wprowadzili) Marynia

Ank16-08-2004 22:08:35   [#10]

Jeśli chodzi o dostawę towaru to poradzono mi, aby zrobić pieczątkę,którą przybijam na wszystkich fakturach dostawy. Jest tam miejsce na określenie prawidłowości warunków dostawy i jakości opakowania(typu kratki do przekreślenia - temperatura prawidłowa, nieprawidłowa, opakowanie uszkodzone, nieuszkodzone,inne uwagi ........). To jest jednocześnie potwierdzeniem przeprowadzonej kontroli i jak na razie sprawdza się świetnie.

Nieustająco błagam Orlika i innych życzliwych coś posiadających w tym temacie o pomoc i przesłanie materiałów na moją pocztę.

Dzięki serdeczne :-)))

Renatka16-08-2004 22:46:10   [#11]
ja poprosilam moich dostawców o pakowanie art. spoż typu nabiał, mieso i nie mam z tym problemów ,przy dostawie do rachunku dołączają kserokopie decyzji co do pochodzenia mięsa i papiery dla samochodu dostawczego , problem mam z drogą dostawcza ale zakupiłam tanie pojemniki z przykryką ( takie jak do miesa biale )ok.20zł i z samochodu przekladam do moich pojemników oznakowanych odpowiednio,
klopot z procedurami do poszczególnuch potraw , nie wiem jak to najprościej ugryź,
ciekawy pomysł z pieczątką jakbyś dała dokładny wzórto byłoby fajnie,(prowadziłyśmy zeszyt)
a w kuchni wykonujemy dużo czynności w rękawiczkach jednorazowych ,przez co unikamy bezpośredniego zagrożenia, sanepidowi sie to podobało.
swoje zasady oparłam o przedstawiane tu na forum
nie dajcie się nabrać na gotowce na CD bo nie warte tej ceny ok.160zł
nabrałam się ale trudno ,
jak moę prosić o procedury przykładowe to na moją pocztę ,
mikula16-08-2004 23:24:52   [#12]

 polecam ciekawy artykułhttp://www.hotelarze.pl/urz-kuchenne/noze.html 

Renatka

czy w tych rękawiczkach też wydajecie posiłki ?jakie papiery musza byc dla samochodu dostawczego?Czy macie w toaletach oprócz mydła w płynie środki dezynfekujące ?

hawwe17-08-2004 17:18:50   [#13]

HACCP, GHP, GMP.... pomocy!!!

Wiem było co nieco o tym... w przedszkolu .... mam stolówke na 250 luda... jak ugryźć te wymyślne przepisy od strony  dokumentacji... zeby nie zginąć w papierach.... a żeby sanepid mnie nie gnebił.... a lubi to robic oj lubi ! ;- ))  jestem na etapie tworzenia i stracilam watek....
Znawcow prosze o listy na moją poczte... z góry dziekuje..!!1
Ank18-08-2004 08:47:17   [#14]

Renatko

jak szczęśliwie powrócę do mojego ukochanego miejsca pracy to przęślę Ci ten wzór pieczątki tylko podaj proszę swoją pocztę, bo Twój nick nie jest aktywny. Wzór pieczątki przyniosła moja intendentka ze szkolenia prowadzonego przez SANEPID i jak dotychczas jest OK.
hawwe18-08-2004 09:37:12   [#15]

AnK

.... a czy ja też mogłabym prosić o wzór takiej pieczatki... myslę ze jak jeden sanepid ją akceptuje to i inny powinien... z góry dziękuje!!!
przepraszam, że ściągam pomysły skąd moge, a potem próbuje je dopasować u siebie.... ale jestem zielona w temacie, a gtowiec z CD tez sie nie sprawdził...
a problem spedza mi sen z oczu...Pozdrawiam...
Marek Pleśniar18-08-2004 10:29:17   [#16]
jak coś ciekawego to daj to w postaci np pliku Worda do wymiany plików! Przyda się może ludziskom:-)
Jolka N18-08-2004 10:56:35   [#17]
Hej Dorak! Cały czas czekam na obiecane sprawozdanie.
anialeh18-08-2004 13:12:00   [#18]

zgadzam sie z Markiem. Również potrzebuję karty przyjęcia towaru zaś dokumentację próbuję tworzyć z gotowców. miałam już kontrolę SANEPiD-u, ale nic konkretnego, żadnych wskazówek. Pani wypełniła tylko arkusz z hasłami z rozporządzenia. Odniosłam wrażenie że sama dopiero się uczyła.

Ania

Renatka19-08-2004 20:47:03   [#19]
mój adres www.przedszkolekubus@interia.pl dopiero wróciłam ,
w rękawiczkah wykonujemy różne czynnosci w kuchni przy obróbce ,ale można i wydawać,nakładać,
mam inne wzorce od harcerzy to też prześlę ale za tydzień ,nasz sanepid mówi aby wdrażać bo zgodnie z ustawą mamy to dopiero robić i czas na trzy lata ,ważne jest rozpoczęcie działań,
a dokumenty wozu to niezbędne dla dostawców spożywczych ,mleka czy mięsa i to od sanepidu,że auto o numerze rejstracyjnym takim a takim spełnia wymogi zgodnie z ustawą nr.. do przewożenia towaru..a i kerowca ,że posiada badfania (książeczkę) ,
Ank23-08-2004 15:33:36   [#20]

Renatko

i kto tam jeszcze był chętny do otrzymania wzoru pieczątki.

Zgodnie z sugestią Najjaśniej Nam Panującego (i oby jak najdłużej) Szefa wzór pieczątki wrzuciłam do wymiany plików. Nie wiem czy jest to rozwiązanie idealne, ale tyle pieczątek bijemy na każdą fakturę, że jedna więcej to żadna różnica a nie mam już siły tworzyć kolejnego arkusza kontroli i jeszcze do tego go systematycznie wypełniać.

Może ktoś ma inny pomysł? Odezwijcie się :-)

orlik23-08-2004 16:34:02   [#21]
Bardzo przepraszam za brak odpowiedzi na wszystkie prośby, ale wyjechałam na urlop.Teraz już jestem w pracy i  w najbliższych dniach wszystko co mam prześlę zainteresowanym.
Ank23-08-2004 22:09:15   [#22]

Dzięki

czekamy spragnieni wszelkich informacji dotyczących sposobów na radzenie sobie z HACCP itp., itd. :-))
orlik23-08-2004 22:36:19   [#23]
Właśnie przesłałam do Was pocztą procedury Dobrej Praktyki Produkcyjnej. Pozdrawiam.
Japartka24-08-2004 14:52:09   [#24]

Orliczku!

 To i ja się też baaaaardzo proszę o te procedury! Co prawda ja mam gimnazjum a nie przedszkole, ale i u mnie mam te nieszczęsne procedury wprowadzać. Tak się zastanawiam, że w przypadku małych dostawców to nie bardzo będzie możliwy dowóz produktów na miejsce i dopiero się narobi. Moje panie z SANEPID-u to też bardzo niewiele wiedziały na ten temat, ale oczywiście decyzję mam wydaną i ja muszę wiedzieć a te panie to nawet nie mogły mi udzieluić informacji na jaką wysokość ma być powierzchnia zmywalna i  np. jak zabezpieczyć przestrzenie między biegami. Dla nich ważne żeby dyrektor wiedział wszystko, ale o pomocy jak zrealizować ich nakazy to już nie Aż boję się kolejnej kontroli

Alicja 5524-08-2004 14:57:20   [#25]

orliku

Czy ja też mogę prosić?
Renatka24-08-2004 15:42:35   [#26]

orliku

często zaglądam na waszą przedszkolną stronę i wykorzystuję tam zgromadzone materialy jako inspirację ,polecam wszystkim i chwalę macie wiele ciekawych rzeczy może warto je dac już do wymiany plików...
jesteście jedna znajlepszych stron gratulacje
Ank24-08-2004 16:21:15   [#27]

Renatko

dzięki serdeczne za uznanie dla przedszkoli. Wszak przedszkolny naród dyrektorski to prawie ludzie renesansu - muszą się znać na wszystkim, zazwyczaj nie mają zastępców ani innych tłumów do pracy najemnej więc jeszcze najczęściej ogrom pracy wykonujemy same.
Ank24-08-2004 16:22:18   [#28]

orliku

dzięki za materiały :-))
Alicja 5524-08-2004 16:23:15   [#29]
ja również:)))
Macia24-08-2004 16:25:15   [#30]

orliku

czy jeszcze ja mogłabym dostać te materiały
Gocha24-08-2004 21:16:30   [#31]

orliku

Proszę - ja też potrzebuję pomocy. Bo próbuję tworzyć i nic mi nie wychodzi. Będę baaaaaaaaardzo wdzięczna za te unijne wygłupy.

Po kontroli sanepidu w protokole wpisano - "brak dokumentacji przebiegu procesu produkcji". Zapytałam pana co powinna zawierać? Jeden z nich odpowiedział - "Noooo, 11.50 - zamieszałam zupę".
Pytam, a kiedy mają ją gatować i przyrządzać - skoro będą większość czasu pisać?
Marynia24-08-2004 22:20:28   [#32]

Dostałam

Dostałam materiały i teraz na forum składam podziękowanie dla BESTORLIKA

pozdrawiam serdeecznie,  życzę powodzenia:

Wasza, podniesiona na duchu, Marynia

orlik24-08-2004 22:25:57   [#33]
Nasz sanepid wymaga opracowania procedur, a nie codziennego notowania przez kucharki kiedy mieszają zupę lub wrzucają warzywa.Codziennie badamy tylko temperaturę w urządzeniach chłodniczych i czystość osób przystępujących do pracy przy "produkcji" posiłków. Inne "głupoty" mam zgromadzone w segregatorach, do których systematycznie dokładam wypełnione po kontroli protokoły. Staram się tak je opracować, żeby było jak najmniej pisania.
Gocha24-08-2004 22:45:34   [#34]
Dzięki, materiały dotarły, chociaż mam problemy z ich otwarciem. Ale poradzę sobie. Dziękuję jeszcze raz.

Wiem,że do niektórych rzeczy powinny być opracowane tylko procedury, bo nie możliwe jest wykonanie wszystkiego, czego życzą sobie pracownicy sanepidu. Oni sami nie wiedzą o co chodzi? jak co ma wyglądać? Ale mają już nowe druki prokotołów pokontrolnych i wpisują te swoje + lub -.

Ich nie interesuje, czy jesteśmy w stanie temu podołać. Brak dokumentacji i koniec. O cokolwiek spytałam, w jakiej formie ma to być, jak zapisane - to oni nie wiedzą.
elunia24-08-2004 22:53:12   [#35]

dzięki Ci Orliku-jesteś wielka

Dzięki Ci Orliku,jesteś wielka,właśnie odczytałam Twoje nadesłane materiały, są super! Bardzo Ci dziękuję!
mikula24-08-2004 22:55:02   [#36]

podziekowanie

Ja tez bardzo dziekuje za materiały.Już nie muszę z przerażeniem w oku oczekiwać kontroli.Mam nadzieje ,że zanim mnie panie z sanepidu odwiedzą będę gotowa z haccapem.
hawwe24-08-2004 22:57:26   [#37]

prośba do orlika...

Cos tam zmontowałam sama... ale gdybyś mogła i mnie poratować... czymś jak widzę sensownym w temacie... to byłabym wdzięczna... miałam nadzieje ze minęła epoka papieromanii, ale znowu się pomyliłam...!!! Poratuj proszę... :-(
orlik24-08-2004 22:58:19   [#38]
Dlatego najprościej przygotować takie protokoły, w których zaznaczasz tylko odpowiednią kratkę lub podkreślasz właściwe określenie. Napracujesz się tylko jeden raz, kiedy tworzysz taki protokół, ale później kontrola "idzie" sprawnie. Ja mam wiele tak stworzonych protokółów np:do kontroli wewnętrznej. Ułatwiają życie i oszczędzają czas, a mamy go tak mało, przy tak dużym zakresie obowiązków.
ulas24-08-2004 22:59:37   [#39]
Best Orliku, Wielki Orliku czy ja też mogę otrzymać od ciebie te materiały. z góry składam podziękowania bardzo bardzo gorące
hawwe24-08-2004 23:00:30   [#40]

AnK

Bardzo dziękuję za wzór pieczątki... doszła!!! Dziękuje!!! i Pozdrawiam...
Janna24-08-2004 23:43:11   [#41]
Orliku, czy ja również mogłabym dostać te materiały?  Proszę...
Moniśka25-08-2004 10:03:02   [#42]

...proszę i ja

..........ustawiam się w kolejce po materiały.

Orliku proszę o załączenie i mojego adresu na listę adresatów do wysłania. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

ibula25-08-2004 18:16:19   [#43]
witam ,opracowałam większość do GHP , korzystałam z materiałów gotowych ( instrukcje ,CD..zamawiane  z Gdyni i polecane przez nasz SANEPiD) i nie wiem czy dobre.Bardzo proszę ORLIKA o przesłanie swoich. Wielkie dzięki z góry.
gtz25-08-2004 18:42:43   [#44]

HACPP

ORLIKU

JA TEŻ POPROSZĘ O TE MATERIAŁY

Z GÓRY DZIĘKI :-))))

Bernadeta Wąsik25-08-2004 20:38:56   [#45]

I ja proszę ORLIKA o materiały

dotyczace HACCP jeśli można. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
elunia25-08-2004 21:10:03   [#46]

Do Orlika

Kochany Orliku jeśli możesz to i mnie przyślij te wzory protokołów,będę Ci bardzo wdzięczna. Poprzednie materiały,które mi przysłałaś są naprawdę świetne.Wdzięczna koleżanka z południa.
orlik25-08-2004 22:03:55   [#47]

do eluni

Protokóły są jeszcze na dopracowaniu, bo musiałam wprowadzić kilka modyfikacji po pierwszych doświadczeniach zeszłorocznych. Myślę, że do poniedziałku powinnam się wyrobić. Jak tylko będą gotowe prześlę Ci je. Pozdrawiam serdecznie i muszę Ci powiedzieć, że mam sentyment do południa.Przynajmniej jeden raz w roku tam jestem.
Ank25-08-2004 22:38:22   [#48]

Super

cieszę się,że ja też jestem z południa. W ramach sentymentu prześlij mi może też te paskudztwa wszelakie :-))
Renatka26-08-2004 16:57:17   [#49]

orliku

dzięki otrzymałam
Ajcila26-08-2004 18:03:04   [#50]

Do orlika

Drogi Orliku dziś po naradzie weszłam tu i jakże się ucieszyłam że nie tylko ja mam problem z HACAPEm. Zauważyłam że jesteś tu ekspertem w tym temacie więc i ja pozwalam sobie prosić o pomoc i materiały na ten temat. Z góry dziękuję i pozdrawiam
strony: [ 1 ][ 2 ]