Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Co ma zrobić szkoła w przypadku stalkingu
strony: [ 1 ]
DICK19-05-2021 13:31:38   [#01]

W szkole stwierdzono nękanie ( stalking ) ucznia przez pracownika obsługi. Działanie pracownika ociera się również o podejrzenie w kierunku pedofili. Rodzic pokrzywdzonego ucznia zgłosił sprawę na policji a także dyrekcji. Jestem po rozmowie z przedstawicielem policji. Pracownik nie ma bezpośredniego kontaktu z uczniami. Mam jednak szereg wątpliwości co mam zrobić do czasu wyjaśnienia sprawy przez policję. Czy wysłać pracownika na urlop, czy go zawiesić w czynnościach, czy dać skierowanie na badania psychiatryczne , pracownik ma orzeczenie o niepełnosprawności. Proszę o pomoc.

katarzs19-05-2021 15:30:21   [#02]

Warto sprawdzić, czy nie ma go na liście sprawców przestępstw na tle seksualnym...

Marek Pleśniar19-05-2021 19:51:10   [#03]

Powstrzymywanie się od wykonywania pracy zagrażającej zdrowiu pracownika - art. 210 Kodeksu pracy - może w konkretnych okolicznościach sprawy stanowić przedmiot pracowniczego obowiązku dbałości o dobro pracodawcy - art. 100 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 stycznia 1998 r., I PKN 405/97, OSNP 1998/22/651)

w szkole takim dobrem na pewno jest bezpieczeństwo i komfort uczniów?

===

pracodawca ma obowiązek dopuszczać do pracy wyłącznie pracowników, których stan zdrowia gwarantuje bezpieczne wykonywanie powierzonej pracy. Zatem niedozwolone jest dopuszczanie do pracy osób o widocznych oznakach niedyspozycji fizycznej lub psychofizycznej nawet w sytuacji, kiedy pracownik nie zgłasza takiej niedyspozycji i twierdzi, że czuje się dobrze i nic mu nie jest. Pracownik może błędnie oceniać swój stan psychofizyczny

 W przypadku powzięcia informacji  o złym stanie psychofizycznym pracownika, uzasadnione jest odsunięcie takiego pracownika od wykonywanej pracy. Zaistnienie takiej okoliczności uzasadnia podjęcie przez pracodawcę decyzji o zwolnieniu pracownika z wykonywania obowiązków z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Sprawdzenie faktycznego stanu zdrowia pracownika i ewentualne wyeliminowanie braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku odbywa się przez skierowanie pracownika na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy.

https://kadry.infor.pl/kadry/bhp/profilaktyczna_ochrona_zdrowia/87231,Jak-postapic-w-przypadku-pracownika-ktorego-pracodawca-podejrzewa-o-chorobe.html

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]