Forum OSKKO - wątek

TEMAT: A co to znaczy??
strony: [ 1 ]
Maria Anna17-07-2004 15:58:24   [#01]

A co to znaczy? Znalazłam na stronie www.infor.pl - w temacie: Odprawa dla pracowników odchodzących na emeryturę lub rentę.

"Sąd Najwyższy w ugruntowanym już orzecznictwie przyjmuje, że kontynuowanie stosunku pracy po przyznaniu pracownikowi świadczenia emerytalno-rentowego, a nawet pobieranie świadczenia nie oznacza przejścia na emeryturę.

Spełnienie bowiem przez pracownika warunków uprawniających do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury nie stwarza dla żadnej ze stron obowiązku rozwiązania stosunku pracy". ??
   Dlatego też zachowanie prowadzące do ustania stosunku pracy w związku z nabyciem wymienionych uprawnień musi przybrać formę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, określoną w przepisach prawa pracy. Powyższy pogląd wyraził Sąd Najwyższy w uchwale z 6 sierpnia 1998 r. (sygn. akt III ZP 22/98) i powtórzył w wyroku z 4 czerwca 2002 r. (sygn. akt I PKN 346/01). Sąd Najwyższy dobitnie stwierdził, że przejściem na emeryturę jest zamiana statusu pracownika lub pracownika-emeryta na status wyłącznie emeryta. Następuje ono zawsze i tylko przez rozwiązanie stosunku pracy. Dopóki bowiem trwa stosunek pracy, osoba pobierająca emeryturę nie przestaje być pracownikiem. Ani nabycie przez pracownika prawa do emerytury, ani przyznanie świadczenia, ani nawet jego wypłata nie stanowią zdarzeń powodujących ustanie zatrudnienia. Pracownik pobierający emeryturę w czasie nieprzerwanie trwającego stosunku pracy przechodzi więc na emeryturę dopiero po ustaniu tego zatrudnienia. A zatem należy stwierdzić, że art. 921 § 1 k.p. zakłada, iż każdy pracownik, który przestaje być pracownikiem w związku z tym, że przechodzi na emeryturę lub rentę, przynajmniej raz w życiu powinien otrzymać odprawę z tego tytułu."
 
 
Czy to znaczy, ze mozna korzystać z emerytury i spokojnie pracować??? Chyba czegoś tu nie rozumiem.
Ewa z Rz18-07-2004 07:44:16   [#02]

Hmm...

To znaczy, że jeśli zostanie przyznane świadczenie emerytalne(rentowe) a nawet wypłacone, pomimo braku rozwiązania stosunku pracy, to stosunek pracy trwa nadal - nie rozwiązuje się automatycznie.

To ZUS wraz z pracodawcą musi dopilnować by rozwiązanie stosunku pracy dokonało się. ZUS jak najbardziej zasadnie domaga się świadectwa pracy które to potwierdza.

Ale praktyka jak zwykle bywa różna - ZUS przeoczy brak takiego dokumentu (jest to możłiwe) i wtedy nie ma automatycznego rozwiązania stosunku pracy - w ustawie mówi się o rozwiązaniu stosunku pracy z powodu przejścia na emeryturę a nie o wygaśnięciu tego stosunku. Jest to decyzja pracownika lub może się on od tej decyzji odwołać jeśli podejmie ją pracodawca.

Maria Anna18-07-2004 10:13:34   [#03]

:) A ja już zaczynałam żałować, ze nie złozyłam wniosku do ZUS 2 lata temu.... Dziękuję i pozdrawiam.

Maria Anna18-07-2004 10:49:53   [#04]
Teraz zastanawiam się ile warte sa odprawy w związku ze zwolnieniem z pracy i przejściem na emeryturę. Przecież jak zahaczy się o II próg podatkowy, to połowę zabierze Skarbowy. Chociaż w Ustawie o podatku w Art.21 st.1 pkt 3 (Dz.U.2000, Nr14,poz.176) wyczytałam, że niektóre swiadczenia są wolne od podatku -
Art. 21. 1. (96) Wolne od podatku dochodowego są:
 ...
  3)  (97) otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem: ....
 
Ale czy odprawa w tym się też zawiera?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]