Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ...proszę o propozycje
strony: [ 1 ]
krzycho14-07-2004 08:33:09   [#01]

ile dni urlopu należy udzielić pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu pracującemu codziennie po 4 godziny. Podstawa wymiaru to 26 dni, kodeks czytany -wielokrotnie.

pozdrawiam

krzycho

Macia14-07-2004 08:45:14   [#02]

Proporcjonalnie

26 dni x 1/2 etatu = 13 dni ale za dzień pracy przyjmuje sie 8 godzin więc 13 x 8 = 104 godziny urlopu.

Skoro pracuje przez 5 dni w tygodniu to urlop przysługuje mu w te dni a ponieważ jego wymiar dzienny jest 4 godziny to 104 : 4 = 26 dni jego pracy.

Max3614-07-2004 10:06:35   [#03]

26 dni. jestem pewny bo mam podobny przypadek i konsultowałem go z PIP. Zresztą poniżej przesyłam ci komentarz w podobnej sprawie:

Pytanie:

Ile wynosi wymiar urlopu pracownika administracji zatrudnionego na 1/4 etatu - 2 godziny dziennie przez 5 dni w tygodniu (staż pracy 20 lat)i w jaki sposób należy go wyliczyć.

Odpowiedź:

Magdalena Sender

Od 1 stycznia 2004 r. obowiązują nowe zasady udzielania urlopu wypoczynkowego. Zasady te zawarte zostały w szczególności w art. 154 § 2 art. 1542 kodeksu pracy. Zgodnie z przywołanymi przepisami zasady udzielania urlopu wypoczynkowego są następujące:

1) wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, przy czym niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Podstawowy wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, który posiada co najmniej 10 letni staż pracy wynosi 26 dni. Zatem zgodnie z zasadą proporcjonalności – wymiar urlopu pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu wynosił będzie 7 dni.

2) urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu – w przedstawionym stanie faktycznym pracownik otrzymywał będzie urlop na dni od poniedziałku do piątku.

3) przy udzielaniu urlopu, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy – w przedstawionej sytuacji oznacza to, że pracownik wykorzysta jeden dzień urlopu (czyli 8 godzin), choć faktycznie nie będzie go w pracy przez 4 dni, w które zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy obowiązany jest pracować. Różnica między wymiarem urlopu a dniami nieobecności pracownika w pracy z tytułu wykorzystywania urlopu wynika z tego, że jako dzień urlopu przyjmuje się 8 godzin. I tak np. 2 tygodniowa nieobecność w pracy spowoduje wykorzystanie 2, 5 dnia urlopu (20 godzin : 8 godzin)

4) udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]