Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kwalifikacje do przyrody?
strony: [ 1 ]
Max3613-07-2004 11:41:11   [#01]
Chcę zatrudnić nauczycielkę, która ukończyła chemię, a następnie studia podyplomowe z informatyki. W szkole podstawowej nie ma chemii, więc chcę jej dać 5 godzin informatyki i 4 godziny przyrody. Pytanie: czy posiada kwalifikacje do nauczania przyrody? i czy może odbywać staż na nauczyciela kontraktowego? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i ewentualne podstawy prawne.
ewa bergtraum13-07-2004 14:31:27   [#02]

Ja nie z tej bajki,

ale może pomogę, powołując się na rozporządzenie MENiS z dn. 10.09.2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli ... (Dz. U. Nr 155, poz. 1288).

    § 4. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w:

          (...)  - szkołach podstawowych, (...) posiada osoba, która:

      1) ma kwalifikacje określone w §  2 ust. 1 [ legitymuje się dyplomem ukończenia:

 1) studiów magisterskich na kierunku zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne lub

 

 2) studiów magisterskich w specjalności zgodnej lub zbliżonej z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne albo

 

 3) studiów magisterskich na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj  prowadzonych zajęć, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć]

 

 lub § 3 pkt  2  lub  3  [ osoba, która:

 2) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku  (specjalności) zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne albo

 3) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów magisterskich na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć albo dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć].

 

 lub

 2) legitymuje się dyplomem ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w

    specjalności zgodnej z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych

    zajęć albo

 

 3) legitymuje się dyplomem ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w

    specjalności innej niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć,

    która ponadto ukończyła kurs kwalifikacyjny z zakresu nauczanego

    przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć.

 

 

Z tego wnioskuję, że informatyki uczyć może, natomiast przyrody nie, gdyż musiałaby skończyć kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe przyroda. A może kurator uznaje zbliżoność chemii do nauczania przyrody?. Nie mam pojęcia. Może ktoś z podstawówkowych się odezwie?.

ewa bergtraum13-07-2004 14:48:27   [#03]

Max,

zapomniałam, że od 31 maja tego roku kurator nie ma już prawa do uznawania zbliżoności. Pozostaje Ci więc (jeśli nie ma na rynku pracy nauczyciela z kwalifikacjami do przyrody) wystąpienie do kuratora z wnioskiem o zatrudnienie tej pani.

Staż może odbywać, gdy tej informatyki będzie uczyć. Tylko jeden warunek: musi pracować w wymiarze co najmniej połowy etatu. Musisz jej więc znaleźć jakieś godziny do tej połówki. Może uda się z tą przyrodą?.

ellys13-07-2004 21:43:42   [#04]

To moje przedmioty - chemik + podyplomówka z przyrody. :)

Dziewczyna, o której piszesz nie ma kwalifikacji do przyrody.Staż może odbywać, bo zatrudnienie będzie zgodnie z kwalifikacjami - 5 godz info oraz zatrudnienie w wymiarze 1/2 etatu - 5 info + 4 przyrody.

Ewa z Rz14-07-2004 05:09:24   [#05]

a i zgoda KO na zatrudnienie niepotrzebna

- zatrudniasz ją na informatykę, do której uprawnienia ma.

Przyrody może uczyć, jeśli zgodzi się OP - a ten raczej się zgodzi, jeśli ona  zacznie uzupełniać kwalifikacje (lub zdeklaruje się, że zacznie).

No i staż może robić (ma zatrudnienie zgodnie z kwalifikacjami - infa i uczy na pół etatu), a te drugie kwalifikacje będą jak znalazł przy późniejszym awansie.

Max3614-07-2004 09:47:40   [#06]
Dzięki za porady

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]