Forum OSKKO - wątek

TEMAT: stypendium dla dzieci z terenów byłych PGRów
strony: [ 1 ]
ellys12-07-2004 16:51:51   [#01]

Zwróciła się dziś do mnie matka jednego absolwenta z prośbą o zaświadczenie potwierdzające, że ojciec pracował w PGR. Ma ono w przyszłości być podstawą udzielenia synowi stypendium, którym objęci są uczniowie z rodzin robotników w byłych PGR. Nie bardzo znana jest mi sprawa, nie znam szczegółów i podstawy prawnej, która pozwala mi coś podobnego zaświadczać. Z drugiej zaś strony, jeżeli faktycznie istnieje jakiś taki program stypendialny dla tej grupy młodzieży, chętnie pomogę i wypisze stosowny kwit.

Moja prośba - jeżeli ktoś z was wie coś na ten temat, proszę o podpowiedź.

Majka12-07-2004 17:11:16   [#02]

Stypendia

Będą przyznawane w ramach europejskiego programu: "Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne". Do rozdania jest ok. 12 mln euro. Pieniądze są do wykorzystania w latach 2004-2006. Studenci mogą otrzymywać przez dziesięć miesięcy do 350 zł miesięcznie, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych pomoc rzeczową do 250 zł. Wniosków nie składa się indywidualnie. Robią to gminy lub starostwa.

Znalazłam teraz tylko tyle, ale ta informacja o unijnym programie dotyczy całego kraju.


http://miasta.gazeta.pl/czestochowa/1,35275,2167600.html

Marzena12-07-2004 17:25:33   [#03]
U nas takie zaświdczenie potwierdza oddział terenowy Agencji Właśności Rolnej.
dorota s p12-07-2004 17:48:27   [#04]
 Chyba mylicie dwie sprawy:  Agencja Właśności Rolnej przyznaje te stypendia już od kilku lat.Jest to dobrze zorganizowane, mam aktualnie troje stypendystów, ale miewałam i po kilkanaście osób. Te drugie dopiero będą przyznawane w ramach europejskiego programu: "Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne". Do rozdania jest ok. 12 mln euro. Trwa praca zarówno w powiatach jak i szkołach nad regulaminami, oraz próby pisania wniosków.Póki co konkurs na projekty nie zostal ogłoszony.Podobno za chwilę....
AnJa12-07-2004 18:06:04   [#05]
Do tego dla dzieci z b.PGR - potwierdzam to co Dorota napisała.
Co do szczegółów - najlepiej skontaktować sie z najbliższym bodajże gospodarstwem pomocniczym AWR - to chyba Białystok - tam Ci powiedzą o szczegółach.

Bo procedur trochę jest i szkoła ma tu sporą rolę do spełnienia.
zgredek12-07-2004 18:19:09   [#06]
Agencja Nieruchomości Rolnej to teraz zdaje się nazywa

a wcześniej:

Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa chyba
zgredek12-07-2004 18:29:34   [#07]

sprawdziłam

Agencja Nieruchomości Rolnych
BOS12-07-2004 19:12:22   [#08]

Stypendia

Akcja ta przeprowadzana jest już od kilku lat. Stypendia przysługują dzieciom byłych pracowników PGR, którzy przepracowali minimum 3 lata w PGR. Aby móc starać się o stypendium uczeń musi kontynuować naukę w szkole maturalnej (liceum, technikum). Stypendia przyznaje komisja złożona z dyrektora szkoły, przedstawiciela Agencji Nieruchomości Rolnej, przedstawiciela GOPS lub MOPS, wychowawcy lub pedagoga szkolnego.  Wnioski na specjalnych drukach sporządza rodzic ucznia dołączając świadectwo pracy o przepracowaniu w PGR co najmniej trzy lata oraz zaświadczenie o dochodach. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku całość dokumentacji łącznie z protokołem przesyła się do właściwej miejscowo Agencji Nieruchomości Rolnej. Resztę spraw związanych z weryfikacją danych oraz wypłatą stypendium (ok. 250 zł miesięcznie) załatwia ANR.
fredi12-07-2004 19:39:27   [#09]
BOS ma rację (tylko część tych spraw załatwia szkoła)
gosienka12-07-2004 19:47:27   [#10]
ellys, a ty też pracowałaś w tym PGR , ze masz robić za świadka, że on tam pracował? :))))) Mozesz wystawić zaświadczenie , ze dziecko się uczy , a nie , ze rodzice pracowali w PGR. Przypomniało mi to pewną sytuację. staraliśmy się ze 2 lata temu o pewne pieniądze i we wniosku trzeba było wpisać ile mamy dzieci , których rodzice pracowali w PGR. Znając sytuację rodzin oraz wsie , które były PGR- ami wpisaliśmy około 50. Potem kazano nam przesłać nazwiska dzieci oraz ich miejsce zamieszkania. I wiecie co ???? W dokumentach Agencja znalazła tylko kilka nazwisk / bo on to zweryfikowaliśmy/ Byliśmy w szoku, bo naprawdę rodzice pracowali w PGR. Brak było tylko  dokumentów ...... Tak , że z tym zaświadczeniem to bym się wstrzymała
AnJa12-07-2004 19:49:16   [#11]
Kruciuskie moje z tym doświadczenia były - ale pamietam, że rola Agencji polegala na przysłaniu formularza do szkoły, potem przyjeździe bardzo miłej Pani do szkoły celem uczestniczenia w komisji , przesłyłaniu forsy, odbieraniu kwitów dotyczacych jej wydatkowania.

Resztę robiła szkoła.

Piszę to bez pretensji jakichkolwiek, bo kontakty były bardzo symptyczne, a forsa tym dzieciakom faktycznie bardzo potrzebna.
Gaba12-07-2004 20:36:16   [#12]

a gdzie można

się jeszcze starać o stypendia dla gimnazjalistów - biedne to nasze towarzystwo, a ma pecha, bo miasto ogromne, gmina bogata, bezrobocie małe, głośne (nie znaczy, że skuteczne itp.) programy jakoś tak obok!

Jak pomóc biednym bardzo zdolnym gimnazjalistom z takiego miasta?

dodam tylko, że proszenie o pieniądze to jest teraz moja podstawowa funkcja - w tym roku wydalismy na pomoc 3 tys. - zarobionych przez siebie, innej pomocy dzieci nie dostały, no, MOPS (+ 500zł na obiady z Dzielnicy) i oczywiście niezawodna parafia!

Chowański Krzysztof12-07-2004 22:32:09   [#13]

3 letni staż pracy w PGR może być udokumentowany tylko świadectwem pracy. Ale uwaga, to ma być Państwowe Gospodarstwo Rolne a nie zakład który powstał na jego bazie po przekształceniach w wyniku transformacji ustrojowej.

3-letni staż mogą mieć 1 lub 2 rodziców lub dziadkowie, o ile pozostają oni we wspólnym gospodarstwie domowy. Jeżeli obecnie rodzice nie pracują potrzebne jest zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy.

Majka15-07-2004 17:41:08   [#14]

i jeszcze coś

10 milionów euro zamierza przeznaczyć w tym roku Europejski Fundusz Społeczny na stypendia dla uczniów szkół średnich i studentów. Największą szansę na pomoc ma młodzież z ubogich rodzin ze wsi i małych miasteczek.

- Podstawowe kryteria, to dochód w rodzinie nie przekraczający 504 zł netto na osobę oraz zameldowanie w miejscowości nie przekraczającej 5 tys. mieszkańców - mówił na spotkaniu informacyjnym Zenon Tagowski z Urzędu Marszałkowskiego. - Celem programu jest zwiększenie dostępności do nauki mieszkańców obszarów wiejskich i poprzemysłowych. Ma to być także zachęta do wybierania przez absolwentów gimnazjów szkół, w których nauka kończy się maturą.

Po spełnieniu najważniejszych warunków pod uwagę będą brane kolejne preferencje. Większą szansę na otrzymanie pomocy będą mieli uczniowie pierwszych klas i studenci rozpoczynający naukę. Ważny będzie też kierunek studiów - najwyżej punktowana będzie nauka na wydziałach matematycznych, przyrodniczych i technicznych.
W tej chwili najwięcej pracy czeka starostwo powiatowe w Wałbrzychu, na którym spoczywa obowiązek opracowania programu dla całego regionu. Gotowy dokument trafi do urzędu marszałkowskiego, skąd do ministerstwa finansów zostanie przekazana informacja, jaka kwota pomocy powinna przypaść na Dolny Śląsk.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]