Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ma kwalifikacje ???
strony: [ 1 ]
Jacek12-07-2004 11:08:34   [#01]

Chcę zatrudnić nauczyciela do języka niemieckiego w gimnazjum. Kandydatka jest magistrem filologii rosyjskiej ale ma ponadto ma certyfikat Die Zentrale Mittelstufenprufung (więc znajomość j. niemieckiego na poziomie podstawowym) oraz dwu semestralne studia podyplomowe w zakresie pedagogiki i metodyki nauczania języka niemieckiego.

Patrząc na rozporządzenie o kwalifikacjach do gimnazjum powinna mieć certyfikat znajomości języka niemieckiego w zakresie zaawansowanym lub biegłym a to co ma (ZMP) to znajomość podstawowa.

Moim zdaniem nie ma wystarczających kwalifikacji, choć pewnie ją zatrudnię za zgodą kuratora ale jest jeszcze jeden problem. Przechodzi ona do mnie z innej szkoły, w której odbywa staż na stopień nauczyciela mianowanego i ukończy go w maju przyszłego roku, a więc u mnie. Czy będzie mogła ubiegać sie o mianowanie jeśli nie posiada wystarczających kwalifikacji do niemieckiego (rosyjskiego nie mam), bo mnie wychodzi, że nie.

A może się mylę, podpowiedzcie :-))

bogna12-07-2004 11:13:58   [#02]

Masz rację - też uważam, że nie ma wystarczajacych kwalifikacji;

ale mianowanie jest możliwe, jeżeli zrobi sobie ten zaawansowany certyfikat do czasu awansu

Jacek12-07-2004 11:20:07   [#03]
Jeśli dobrze rozumiem mogę po zakończeniu stażu dać jej pozytywną ocenę dorobku za okres stażu (jesli oczywiście wszystko zrealizuje) ale gmina odmówi nadania jej stopnia nauczyciela mianowanego bo nie będzie miała kwalifikacji (chyba że uzupełni zaawansowanym certyfikatem)
Jacek12-07-2004 11:50:28   [#04]

I jest jeszcze jeden problem. Czy jej akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego jest wydany zgodnie z obowiązjuącymi wcześniej przepisami. Uzyskała go w 2002r. pracując w szkole pondagimnazjalnej. Obecnego rozporządzenie o kwalifikacjach jeszcze nie było a stare z 10 października 1991r. utraciło ważność 6 października 2000r. (przynajmniej tak niektórzy twierdzą.

Czy zatem akt kontraktowego mógł być wydany a jeśli okaże się, że nie to czy czepiać się tego przy zatrudnieniu i zatrudnić jak stażystę (szkoda kobitki) czy nie zagłębiać się (nie być upierdliwym) przyjąć i płacić jak kontraktowemu.

ellys12-07-2004 16:42:40   [#05]
Jeżeli dobrze rozumiem - jej kwalifikacje są niewystarczające do gimnazjum więc tym bardziej za niskie do szkoły ponadgimnazjalnej. Może dostając kontraktowego uczyła również języka rosyjskiego? Musi mieć napisane w uzasadnieniu aktu jakie ma kwalifikacje pozwalające ją awansować. Sprawdź to. A w ogóle to mam wrażenie, że sam wiesz iż sprawa jest nieciekawa i niekoniecznie są podstawy do jej wcześniejszego i będącego w toku awansu
Krystyna D12-07-2004 17:47:24   [#06]

nie podlega przepisom awansowym

Nauczyciel, który nie posiada wymaganych w danym typie szkoły kwalifikacji, może być zatrudniony za zgodą kuratora.

Przyjęcie do pracy na takich warunkach umiemożliwia kontynuację stażu, bowiem nauczyciele zatrudnieni na podstawie zgody kuratora, nie podlegają przepisom dotyczącym awansu zawodowego
(art. 10 KN lub art 7a i 7b UoSO)

Jacek13-07-2004 10:39:34   [#07]

Mam juz wszystkie jej kwity poza świadcetwami pracy i sprawa wygląda tak:

Stopień kontraktowego otrzymała w tamtej szkole na podstawie art. 7 ust 3 ustawy z dnia 18 lutego 2000r. o zmianie ustawy - KN (Dz. U Nr 19, poz. 239). Pracując wtedy w szkole, która wydała jej akt kontraktowego (nie ma uzasadnienia wydania aktu) miała jedynie do niemieckiego Zertyfikat Deutsch. Nie wiem czy na bazie obowiązującego wtedy rozporzadzenia o kwalifikacjach z 10 października 1991r. mogła otrzymać stopień kontraktowego gdyż przepis dotyczący językowców brzmiał:

§ 7. ust. 2. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w szkołach wymienionych w § 2 i 2a, z zastrzeżeniem ust. 1, oraz w przedszkolach, szkołach i placówkach wymienionych w § 3 posiada osoba:

4) legitymująca się dyplomem ukończenia studiów wyższych dowolnego kierunku i świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z języka obcego stopnia II lub świadectwem odpowiedniego egzaminu z zakresu znajomości języka obcego, przeprowadzanego przez instytucje zagraniczne i uznawanego przez Ministra Edukacji Narodowej, która ponadto uzyskała przygotowanie pedagogiczne.
 
Przygotowanie pedagogiczne miała bo ukończyła filologię rosyjską lecz czy certyfikat niemieckiego, który miała był wystarczający a nie mam gdzie sprawdzić co wtedy uznawał MEN (chyba, że ktoś z Was ma stare ustalenia MEN co do uznawania certyfikatów).
Co ciekawe pracowała wtedy jednocześnie w innej szkole, w której uczyła rosyjskiego więc mogła tam spokojnie otrzymać akt kontraktowego z mocy prawa lecz go nie otrzymała. Chyba, że dyrektor, który wydał akt kontraktowego porozumiał się z dyrektorem szkoły, w której uczyła rosyjskiego i na tej podstawie wydał akt tyle, że kurka nie ma uzasadnienia potwierdzającego to.
 
Szkoda mi dziewczyny bo czasu upłynęło już sporo a może sie okazać, że akt kontraktowego jest nieważny i zostanie stażystą a przecież uzupełniała kwalifikacje uzyskując certyfikat Die Zentrale Mittelstufenprufung (więc znajomość j. niemieckiego na poziomie podstawowym) oraz dwu semestralne studia podyplomowe w zakresie pedagogiki i metodyki nauczania języka niemieckiego. Tym bardziej, że zamierza dalej uzyskiwać certifikat zaawansowanej znajomości (Das Kleine Deutsche Sprachdiplom - KDS)
 
Konkludując kurator ma podstawy do wyrażenia zgody na zatrudnienie jej w gimnazjum bez wymaganych kwalifikacji na dzień dzisiejszy tyle, że dziewczyna musi wyprostować dokumenty związane z awansem zawodowym by później nie wyszło że czegoś brak i będzie stażystką

Ewa z Rz14-07-2004 05:20:59   [#08]

Jacek...

gdybyś miał podstawówkę, to mógłbyś jej nadać kontraktowego (KN art 9a ust 3) i mogłaby jeszcze skorzystać ze skróconego (9 m-cy) stażu na mianowanego... ;-)

W gimnazjum to niestety niemożliwe, gdyż niestety nie ma ona kwalifikacji... :-(

Będąc zatrudnioną za zgodą KO z KN nie może robić awansu i wynagrodzenie ma jak stażysta - to już chyba lepiej zatrudnić na podstawie KP (z UoSO również za zgodą KO) - wtedy też awansu nie robi, ale chociaż wynagrodzenie ma jak kontraktowy.

Niech ona może znajdzie jakąś sp? (A Ty weź n-la z pełnymi kwalifikacjami z sp po sąsiedzku... ;-))

Jacek14-07-2004 10:10:47   [#09]

no cóż Ewo..

... masz rację i będę szukał osoby z kwalifikacjami ale jesli nic nie wyjdzie będę musiał zatrudnić ją za zgodą KO. Będzie w trakcie zatrudnienia u mnie robiła certyfikat zaawansowanej znajomości języka niemieckiego i po roku kwalifikacje zdobędzie. Tyle, że trwający już staż na mianowanego, który rozpoczęła w tamtej szkole przepadnie.
Bieba16-07-2004 18:53:47   [#10]
Czy ma kwalifikacje? Koleżanka uczy w nauczaniu zintegrowanym, jest nauczycielem kontraktowym, jej wykształcenie to Studium Nauczania Początkowego i licencjat Pedagogiki Opiekuńczej z Resocjalizacją, różne są opinie o jej kwalifikacjach. Proszę o wypowiedzi.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]