Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nauczanie dzieci - powrót z zagranicy
strony: [ 1 ]
ali13-04-2020 18:20:05   [#01]

Proszę o pomoc

Jak zorganizować zdalne nauczanie dla dzieci, które posługują się tylko językiem hiszpańskim (matka Peruwianka, ojciec Polak). Dzieci uczęszczają do klasy 3 sp i "zerówki". Przyjechały do polski w marcu.

Leszek13-04-2020 19:32:48   [#02]

Bez człowieka że znajomością hiszpańskiego w praktyce nie ruszysz... 

Pozdrawiam

Agsa14-04-2020 16:16:14   [#03]

A jak w ogóle zorganizować im naukę?   To, co oferuje MEN w przepisach, to kropla w morzu potrzeb.

Wyobrażacie sobie, jak bardzo zagubione są dzieci, które nie znają języka polskiego?  Rzucone na głęboką wodę zazwyczaj toną...

Polecam publikację: Edukacja wobec migracji.  Konteksty glottodydaktyczne i pedagogiczne.  Pod red. Przemysława E. Gębala.  Kraków 2018

oraz prezentację dr Izabeli Czerniejewskiej dostępną tutaj:  https://slideplayer.pl/slide/15736729/

 

Roman Langhammer14-04-2020 16:34:56   [#04]

Ja bardzo proszę administratora, aby poprawił błędy w temacie... nie mogę na to patrzeć... sorry...

Roman Langhammer14-04-2020 17:12:04   [#05]

Dziękuję. :)

Przy okazji mam pytanie. Dlaczego na tym forum nie można edytować swoich wcześniejszych wypowiedzi?

Ala14-04-2020 18:00:26   [#06]

można przez 15 minut po ich zamieszczeniu o ile ktoś następny nie umieści następnego wpisu :)

Iwona 1316-04-2020 19:00:22   [#07]

Teraz przy zdalnym nauczaniu zorganizowanie im czegoś sensownego będzie  niezwykle trudne, bo jest trudne nawet przy normalnej organizacji lekcji w szkole. Najbardziej przydałyby się same zajęcia z języka polskiego prowadzone przez specjalistę z kwalifikacjami do nauczania języka polskiego jako obcego. Dla takich maluchów polecam np.: Anna Achtelik, Bernadetta Niesporek- Szamburska "Bawimy się w polski 1". Podręcznik do nauki języka polskiego dla dzieci. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice  2016. Choć może być i tak za trudny, bo nie potrafią jeszcze dobrze czytać. 

Dyrektor może też zatrudnić pomoc nauczyciela mówiącą po hiszpańsku ( to też problem, u nas trudno znaleźć nauczycieli hiszpańskiego do szkół), ale chyba sensowniej dopiero po powrocie do szkół na normalne zajęcia -  Uczniowie-cudzoziemcy podlegający obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do pomocy udzielanej przez osobę władającą językiem kraju pochodzenia, zatrudnioną w charakterze pomocy nauczyciela przez dyrektora szkoły nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy.

 

 

Marek Pleśniar16-04-2020 22:53:07   [#08]

15 minut, a potem zdechł pies - słowo ptakiem wyleciało, wołem wróciło :-)

---

forum jest rozpaczliwie proste - dlatego go rozumiemy, np ja

ALE - jeśli chcesz coś zedytować, sprostować - daj znać - my możemy to zrobić za Ciebie


post został zmieniony: 16-04-2020 22:53:55
MKJ16-04-2020 23:20:08   [#09]

Powyższy post należy czytać "Nie musisz nawet dawać znać - jak będzie trzeba, to poprawimy z własnej inicjatywy i nie minie nawet 5 minut" :-)

AnJa17-04-2020 09:55:27   [#10]

Czy powyższy post można czytać i tak: "Mysia-bis"? :-)

Marek Pleśniar17-04-2020 10:40:59   [#11]

widziałem kiedyś w TV jak Władimir Władimirowicz udzielał wywiadu i, poproszony o komentarz nt nieznalezienia przez rząd Busha broni chemicznej w Iraku, skomentował z uśmiechem wyższości: "ja bym znalazł"

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]