Forum OSKKO - wątek

TEMAT: W sprawie klasy integracyjnej
strony: [ 1 ]
AniaM04-07-2004 20:26:24   [#01]
Moja córka (zepół Downa), ukończyła II klasę SP, klasa jest klasą integracyjną. Na początku drugiej klasy zostały zmienione nauczycielki. Obie są bardzo dobre oraz posadają uprawnienia do naucznia w kasie integracyjnej. Pod koniec roku okazało się, że dyrekcja zamierza "zabrać" nauczycielkę prowadzącą. Tłumaczy to tym, że musi  powstać I klasa integracyjna i tam nie ma nauczyciela o odpowiedznich wymaganiach. Mam dwa pytania:

1) Czy można zmieniać co roku wychowawcę w klasach 1-3, a szczególnie integracyjnych, czy są jakieś przepisy?

2) W pierwszej kalasie nauczycielm prowadzącym ma być pani pedagog o uprawnieniach do terapii, czy Ona nie może być nauczycielm wspomagającym.
Ewa z Rz05-07-2004 02:44:07   [#02]

Jedyny przepis jaki w tym temacie jest, to rozporządzenie MEN o ramowych statutach szkół... Załącznik Nr 2 - Ramowy statut szkoły podstawowej:

§ 15. 1. Oddziałem opiekuje się nauczyciel wychowawca.

2. Dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej wskazane jest, aby nauczyciel wychowawca opiekował się danym oddziałem w ciągu całego etapu edukacyjnego.

3. Formy spełniania zadań nauczyciela wychowawcy powinny być dostosowane do wieku uczniów, ich potrzeb oraz warunków środowiskowych szkoły.

ad. 2 nauczycielem prowadzącym (wychowawcą) może być (a nawet powinien) n-l kształcenia zintegrowanego (dobrze jak ma też i specjalistczne przygotowanie), natomiast n-l wspomagający, to własnie specjalista właściwy dla niepełnosprawności występujących w oddziale - czyli np. pedagog o odpowiednich uprawnieniach, czy psycholog, czy inny n-l mający oligo.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]