Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Łączenie klas
strony: [ 1 ]
kaef21-02-2020 08:26:52   [#01]

Klasa czwarta i piąta jadą na wycieczkę. Z obydwu  plus minus połowa uczniów. Czy mogę uczniów, którzy zostają, połączyć w jeden oddział?

olaszyma21-02-2020 09:45:54   [#02]

Rozumiem że na dzień lub kilka dni? Czemuż by nie?

kaef21-02-2020 10:05:49   [#03]

Tak, dokładnie o to chodzi. A czemuż by nie? Nie wiem, ja dopiero się uczę i pytam mądrzejszych :)

Skimir21-02-2020 11:48:22   [#04]

Niby można ale...

Czemu właśnie taki skład jedzie na wycieczkę? Po pół klasy? Biorąc pod uwagę cele wycieczek organizowanych przez szkołę to zawsze będzie to wątpliwe. Ci co zostają - mają normalne lekcje bo tak woleli czy rodzice nie chcieli wysłać dziecka na wycieczkę, nie mieli pieniędzy. Motywacja do nauki tych pozostających jest wątpliwa (przecież tamci mają luz bo są na wycieczce). Pewnie część z nich nie przyjdzie i rodzice napiszą usprawiedliwienia, ci co przyjdą będą uczestniczyć w czymś na kształt przypominającym lekcje (zastępstwa ze składanymi klasami)...

Wiem, że teraz jest tendencja dobrowolności. Jednak osobiście staram się wyeliminować wycieczki "składane". Albo jadą wszyscy z oddziału albo nikt (rozumiem, jeśli nie jedzie ktoś z ważnych powodów chociaż jeśli wychowawca planuje wycieczki to powinien brać pod uwagę takie w których mogą uczestniczyć wszyscy uczniowie - np. przyczyny zdrowotne itp.). Jakoś mi nie pasuje funkcja szkoły jako biuro turystyczne dla chętnych rodziców (bo uczniowie to raczej zawsze będą chętni na wycieczki).

kaef21-02-2020 13:03:26   [#05]

Z prostej przyczyny. Organizacja sensownej wycieczki w szkołach o oddziałach 10-15 osobowych graniczy z cudem. W efekcie jest tak, że jakaś klasa a czasem dwie organizują dla siebie. Braki dokleja się z innych klas.

rzewa21-02-2020 15:35:42   [#06]

hm... w takim razie powinna jechać cała czwarta i cała piąta klasa i problemu by nie było...

niestety nie ma pp by w takiej sytuacji prowadzić zajęcia w klasach łączonych ale...

nie ma uzasadnienia do tego by część klasy robiła jedno a druga część co innego - podział na grupy jest dopuszczony tylko na informatyce, języku obcym i wf-ie...

czyli albo wszyscy na wycieczce, albo wszyscy mają lekcje

tyle

Skimir21-02-2020 19:28:46   [#07]

Wiem, że teraz każdy ma swoje zdanie. Pojawia się na zebraniu temat wycieczki - jedni by pojechali w Bieszczady, drudzy do Warszawy a kolejni do Szczebrzeszyna, ta wycieczka zbyt droga, tamta ma kiepskie noclegi a w kolejnej program nie wszystkim po drodze. W pewnym momencie musiałem powiedzieć STOP - jeśli każdy ma swoją koncepcję to mogą jechać indywidualnie lub w gronie znajomych o podobnych upodobaniach - wekendy, wakacje, ferie...

Jeśli wychowawca ma wolę jechać na wycieczkę to on decyduje o tym gdzie i jak, może przedstawić kilka opcji do wyboru ale podstawą jest spełnienie trzech warunków: 1. Wycieczka ma mieć cel - nauka, wychowanie, integracja... 2. Wychowawca z opiekunami podejmują ryzyko zapewnienia bezpieczeństwa więc decydują gdzie i jak. 3. Jadzie cała klasa.

Warunek 3. jest ważny: jeśli celem wycieczki jest wsparcie realizacji podstawy programowej to czemu mają z niej korzystać wybrani, jeśli integracja - to rozumiem, że nie połowy klasy.

Zamyka to problem co zrobić z pozostającymi.

Dopuszczam tylko jeden rodzaj "dobieranych grup" na wycieczkę. Kiedy wycieczka jest organizowana na bazie np. wymiany z inną zaprzyjaźnioną szkołą (za granicą) - wtedy wybrani uczniowie z klas reprezentują szkołę i jadą bo spełnili określone warunki. Jednak wtedy w szkole pozostaje zdecydowana większość klasy i chodzą według standardowego rozkładu.

Kaef, zrobisz jak uznasz za stosowne. Jednak jeśli nie jest problemem połączenie części klas w jedną i wysłanie ich na wycieczkę to logicznie nie będzie problemu z połączeniem tych co zostali i zaplanowanie im lekcji :-)


post został zmieniony: 21-02-2020 19:38:38

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]