Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Socjoterapia i nauczanie indywidualne
strony: [ 1 ]
emen28-01-2020 13:30:39   [#01]

Witam serdecznie . Mam dwa pytania, na które z pewnością znajdziecie odpowiedź.

1. Z czego wynika konieczność przydzielania uczniom z orzeczeniem o KS wynikającym z niedostosowania społecznego dwóch godzin socjoterapii?? Socjoterapia rewalidacją nie jest, a w przepisach uwzględniono jedynie 2 godziny dla rewalidacji indywidualnej. Może więc dla dziecka wystarczy 1 godzina socjo w tygodniu?

2. Mamy problem z nauczaniem indywidualnym. Uczennica z chorobą nowotworową, od lutego 2019r. objeta leczeniem szpitalnym i tam realizowała obowiązek szkolny, otrzymała oceny. Od grudnia objęta nauczaniem indywidualnym w naszej szkole. Na półrocze mogliśmy ją sklasyfikować na podstawie ocen ze szkoły przyszpitalnej. Teraz jednak pojawia się problem. Od początku grudnia nauczyciele byli tylko na 3 godzinach u dziewczynki. Matka ciągle odwołuje zajęcia, bo dziecko jest albo w szpitalu, albo po ciężkiej chemii, albo osłabione i boją się kontaktu z osobami z zewnątrz. Przy takim systemie nauki obawiam się, że nie będziemy w stanie pozytywnie sklasyfikować dziewczynki na koniec roku. Te zajęcia się nie odbywają po prostu. Rozumiem obawy rodziców- dla nich zdrowie i życie dziecka obarczonego tak ciężką chorobą jest stawiane ponad wszystko, ale wiem również, że będą oczekiwali wspaniałych ocen dla swojej córki. Dla dobra dziecka - przyszedł mi do głowy pomysł, żeby to NI prowadzić z wykorzystaniem komputera, żeby nie narażać dziecka na kontakt z bakteriami z zewnątrz. Skontaktowałam się z KO i otrzymałam odpowiedź, że taki system nauki nie wchodzi w grę, ponieważ z rozporządzenia wynika, że NI oparte jest o bezpośredni kontakt z uczniem. Problem w tej sytuacji polega jednak na tym, że ten BEZPOŚREDNI KONTAKT stanowi zagrożenie dla dziecka.

Może ktoś spotkał się z taką sytuacją i podpowie jak rozwiązać sprawę najlepiej dla dziewczynki. To naprawdę bystra osóbka i szkoda, żeby miała takie zaległości.

Z góry dziękuję za pomoc.

dariuszn728-01-2020 14:06:03   [#02]

Odnośnie 1 pytania rewalidację indywidualną z uczniem z orzeczeniem o niedostosowaniu powinna prowadzić osoba z uprawnieniami do socjoterapii. (było w jakimś arkuszu kontroli z KO niedosłyszący surdopedagog, niedostosowany społecznie -socjoterapeuta itd.) 

Odnośnie 2 pytania zrobiłbym wszystko aby klasyfikować dziecko, nawet jak nie można być na nauczaniu przekazać jakieś materiały bądź zakresy na które uczennica może zrobić projekty w czasie kiedy będzie się lepiej czuła. (najważniejsze to brak stresu i dużo siły na walkę) 

PS. Cztery lata temu gimnazjum w którym dyrektorowałem skończyła dziewczynka z nowotworem, również mała NI, w chwili obecnej najgorsze za nią kończy technikum i mam nadzieję że wiele lat życia w zdrowiu przed nią.

emen28-01-2020 14:23:07   [#03]

Dziękuję za odpowiedź. Jeżeli chodzi o pkt 1, to nie mam wątpliwości co do kwalifikacji nauczyciela tylko do ilości godzin- jak opisałam na wstępie.

dariuszn728-01-2020 14:29:21   [#04]

Przysługują 2 i na kontroli sprawdzali czy ma te 2 przydzielone.

emen28-01-2020 14:36:31   [#05]

Dzięki jeszcze raz.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]