Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kto dokonuje klasyfikacji śródrocznej?
strony: [ 1 ]
Liwa28-01-2020 12:25:36   [#01]

Chłopiec od wczoraj jest uczniem naszej szkoły. Jutro mamy posiedzenie rady klasyfikacyjnej. Szkoła, do której uczęszczało dziecko taka radę będzie miało w następnym tygodniu? Czy my powinniśmy ująć go w naszej klasyfikacji, czy powinien być sklasyfikowany w swojej poprzedniej placówce?

AnJa28-01-2020 12:43:03   [#02]

W aktualnej szkole.

Aroniowa28-01-2020 12:47:35   [#03]

A ja przyjęłam ucznia już sklasyfikowanego. A w mojej szkole klasyfikacja jest jutro.

Klasyfikuję go jeszcze raz czy pomijam go w mojej klasyfikacji?

Pozdrawiam

MKJ28-01-2020 20:51:05   [#04]

Aroniowa, przecież to nie ma żadnego znaczenia - możesz go pominąć (bo uczeń już był klasyfikowany) albo go klasyfikować na podstawie ocen klasyfikacyjnych z tamtej szkoły.

A tak w ogóle proponuje zapis w statucie pozwalający, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, klasyfikować śródrocznie ucznia w innym terminie niż określony w statucie. Klasyfikacja śródroczna ma służyć podsumowaniu osiągnięć ucznia i refleksji na jego temat na drugą część roku szkolnego.

I jeszcze jedno - to nie RP klasyfikuje, tylko poszczególni nauczyciele poprzez ustalenie ocen śródrocznych. RP może co najwyżej przyjąć wyniki klasyfikacji lub się nad nimi głębiej pochylić. Ergo - brak uchwały RP ws. wyników klasyfikacji nie oznacza, że uczniowie nie zostali sklasyfikowani. :-)


post został zmieniony: 28-01-2020 21:04:52
alis29-01-2020 09:37:22   [#05]

No dobrze, wczoraj dowiedziałam się, że moja uczennica uczęszcza od poniedziałku już do innej szkoły  (mam info z tamtej szkoły), ja mam radę klasyfikacyjną w piątek, co z tą uczennicą? Klasyfikuję ją?

Skimir29-01-2020 10:54:46   [#06]

Jeśli formalnie uczeń jest Twoim uczniem to go klasyfikujecie. Z resztą, nawet jeśli by było jakieś przesunięcie dzień, dwa, to przecież krzywda się nikomu nie stanie jeśli uczeń będzie mieć wpisane oceny śródroczne. Zauważ, jakie dokumenty przekazuje się podczas przejścia ucznia z jednej szkoły do drugiej. Z formalnego punktu widzenia oceny, a w szczególności te z klasyfikacji śródrocznej mogą nikogo nie obchodzić.

Miewałem inne sytuacje. Dzień po klasyfikacji otrzymywałem informację ze szkoły X, że uczeń Jan Kowalski jest ich uczniem od tygodnia, dwóch... Czy miałem wtedy usunąć mu te oceny? Co by to dało?

Nie ma co fetyszyzować klasyfikacji śródrocznej. Jest ona zapisana w prawie jednak formalnie nie powoduje NIC, ani wtedy gdy uczeń otrzyma ocenę niedostateczną, ani gdy będzie nieklasyfikowany z przedmiotu. Po prostu raz w roku (około w połowie) uczeń powinien otrzymać ocenę będącą wynikiem jego wcześniejszych ocen.


post został zmieniony: 29-01-2020 10:57:31
MKJ29-01-2020 15:06:40   [#07]

Alis, a czy rodzic złożył Ci oświadczenie, że rezygnuje z uczęszczania do Twojej szkoły, a Ty wydałaś zaświadczenie o przebiegu nauczania lub odpis arkusza ocen? Bo jeśli nie, to ten uczeń dalej jest Twoim uczniem, więc powinny być mu ustalone śródroczne oceny klasyfikacyjne. A co ma do tego rada klasyfikacyjna, to dalej nie wiem...

Skimir, nie raz w roku, a co najmniej raz w roku i nie ocenę będącą wynikiem wcześniejszych ocen, a ocenę będącą wynikiem rozpoznania przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań określonych w podstawie programowej oraz wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania. :-)

alis29-01-2020 15:23:50   [#08]

MKJ, oficjalnie nie zostały podjęte żadne kroki, nie mogę wypisać dziecka ze szkoły nie mając pisma, że przyjęte zostało do innej. Mam jedynie ustną informację, że dziecko uczęszcza do tej innej szkoły, czekam na oficjalny dokument. Tez uważam, że ciągle jest moim uczniem.

MKJ29-01-2020 15:36:14   [#09]

Ale jak możesz dostać pismo z innej szkoły, że dziecko zostało przyjęte, skoro dyrektor tamtej szkoły nie miał dokumentu, na podstawie którego mógłby przyjąć dziecko do szkoły (zaświadczenie o przebiegu nauczania lub odpis arkusza ocen)?

Skimir29-01-2020 20:48:07   [#10]

MKJ, uogólniłem z tą oceną śródroczną ale wiadomo o co chodzi.

Pytanie w kwestii przyjęcia ucznia. Czy dyrektor przyjmujący musi dostać odpis arkusza ocen przed przyjęciem ucznia do szkoły? Nie wystarczy np. świadectwo ukończenia klasy programowo niższej? W rozporządzeniu jest mowa o przesłaniu do szkoły lub wydaniu rodzicowi odpisu arkusza ocen. Puki nie nastąpi faktyczne przeniesienie obawiałbym się przesłać do innej szkoły odpisu arkusza z uwagi na ochronę danych.

Rozumiem, że odpis arkusza ocen jest niezbędny w przypadku szkół gdzie są semestry.


post został zmieniony: 29-01-2020 20:48:44
rzewa29-01-2020 20:54:36   [#11]

ani w szkołach dla dzieci i młodzieży ani w szkołach dla dorosłych nie jest potrzebny odpis arkusza ocen (lub zaświadczenie o wynikach nauczania) by ucznia do szkoły przyjąć - wystarczy ostatnie świadectwo

natomiast dokumenty te są niezbędne by ucznia promować do następnej klasy


post został zmieniony: 29-01-2020 20:54:53
Skimir29-01-2020 21:04:05   [#12]

Kontynuując... 

Uczniowi klasy np. piątej, który wcześniej chodził do naszej szkoły i przechodzi do innej wydajemy (upraszczając) odpis arkusza ocen. W przypadku gdy ten uczeń został przyjęty do piątej klasy 1 września i odchodzi dalej po kilku miesiącach, wydajemy odpis arkusza czy zaświadczenie o przebiegu nauczania?

Czy może zaświadczenie wydaje się tylko uczniom klasy pierwszej?

 

rzewa29-01-2020 21:55:50   [#13]

zaświadczenie tylko dla ucznia klasy pierwszej


post został zmieniony: 29-01-2020 21:56:17
alis30-01-2020 08:25:24   [#14]

Z Rozp. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania,
działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji

6. W przypadku przejścia ucznia do innej szkoły po co najmniej jednym roku nauki, a w przypadku szkoły policealnej
dla młodzieży i szkoły dla dorosłych – po co najmniej jednym semestrze nauki, przesyła się do tej szkoły lub wydaje rodzicom ucznia, pełnoletniemu uczniowi albo słuchaczowi kopię arkusza ocen ucznia albo słuchacza poświadczoną za zgodność z oryginałem przez dyrektora szkoły. Rodzice ucznia, pełnoletni uczeń albo słuchacz potwierdzają podpisem otrzymanie kopii arkusza ocen.

7. W przypadku przejścia ucznia albo słuchacza do innej szkoły po okresie nauki krótszym niż okres, o którym mowa
w ust. 6, przesyła się do tej szkoły lub wydaje rodzicom ucznia, pełnoletniemu uczniowi albo słuchaczowi zaświadczenie
o przebiegu nauczania ucznia albo słuchacza. Rodzice ucznia, pełnoletni uczeń albo słuchacz potwierdzają podpisem
otrzymanie zaświadczenia.

Co w takim razie przesyłam? Odpis arkusza czy zaświadczenie? Mój uczeń odszedł w trakcie roku.

No i na jakiej podstawie mam wypisać ucznia ze swojej szkoły?


post został zmieniony: 30-01-2020 08:26:45
rzewa30-01-2020 08:54:16   [#15]

wydajesz zaświadczenie jeśli to był uczeń klasy pierwszej, a odpis arkusza ocen jeśli był uczniem klasy wyższej

wydajesz ten dokument na wniosek rodzica, jeśli rodzic wypisał dziecko ze szkoły lub na wniosek szkoły, która przyjęła ucznia

ucznia wypisujesz ze szkoły na wniosek rodzica - w dokumentacji jako powód wypisania piszesz "rezygnacja"

koala30-01-2020 15:12:51   [#16]

A co w takim przypadku: Zaświadczenie?

Nasza uczennica  zmieniła miejsce zamieszkania i szkołę. Od września poszła do klasy VII do nowej szkoły. Teraz (po półroczu) wróciła do nas. Rozumiem, że tamta szkoła powinna wystawic zaświadczenie?

Skimir30-01-2020 15:27:12   [#17]

Z tego co Rzewa pisze, to odpis bo zaświadczenie jest tylko dla ucznia klasy pierwszej.

Jednak mam wątpliwości co do tego przepisu. Jest napisane "po okresie krótszym niż rok/semestr"... wydaje się zaświadczenie.

Mi bardziej by to sugerowało, że okres dotyczy danej szkoły. Jak uczeń przyszedł do VII klasy we wrześniu i odchodzi w styczniu to trzeba mu wydać zaświadczenie. Z drugiej strony co na tym odpisie naszego arkusza będzie - odpis pierwszej strony?

Rzewa, jeszcze jedno pytanie: wydaje się odpis/zaświadczenie z automatu czy na wniosek. Nie mogę znaleźć podstawy, że na wniosek.


post został zmieniony: 30-01-2020 15:33:26
MKJ30-01-2020 17:54:49   [#18]

Przy przechodzeniu ucznia z jednej szkoły do drugiej jak najbardziej potrzebny jest odpis arkusza ocen lub zaświadczenie o przebiegu nauczania - art. 164 ust. 2 UPO:

"Uczeń przechodzący ze szkoły publicznej, publicznej szkoły artystycznej, szkoły niepublicznej, niepublicznej szkoły artystycznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, do szkoły publicznej innego typu albo szkoły publicznej tego samego typu, o której mowa w ust. 1, jest przyjmowany do odpowiedniej klasy lub na odpowiedni semestr szkoły publicznej innego typu albo tego samego typu, po dokonaniu oceny zakresu kształcenia zrealizowanego w szkole, do której uczeń uczęszczał, na podstawie kopii arkusza ocen ucznia, poświadczonej za zgodność z oryginałem przez dyrektora szkoły, do której uczeń uczęszczał, lub na podstawie zaświadczenia o przebiegu nauczania ucznia, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 7."

Ten przepis oczywiście oznacza tyle, że dokumenty te są niezbędne do przyjęcia do odpowiedniej klasy, wyższej niż pierwsza (nie można tego zrobić na podstawie świadectwa - brak pp; kiedyś tak było). Samo przyjęcie do szkoły nie wymaga tych dokumentów, ale wtedy uczeń może być przyjęty tylko do klasy pierwszej (do SP musi, jeśli jest to szkoła podstawowa; do ponadpodstawowej na podstawie świadectwa ukończenia SP i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, jeśli są wolne miejsca).

Z konstrukcji przepisów ustawy i rozporządzenia wynika, że przed przyjęciem uczeń powinien okazać odpis arkusza ocen lub zaświadczenie o przebiegu nauczania, aby dyrektor mógł dokonać oceny zakresu kształcenia i przyjąć go do odpowiedniej klasy. Dlatego też należy wydać taki dokument rodzicowi lub pełnoletniemu uczniowi, jeśli tego zażąda. Przesyłanie tych dokumentów do innej szkoły, w mojej ocenie, powinno następować tylko wtedy, gdy rodzic (pełnoletni uczeń) upoważni szkołę do tego.

Uważam, że wypisać ucznia można tylko na wniosek rodzica (art. 68 ust. 4 UPO), bądź po skreśleniu ucznia z listy uczniów. Nie widzę żadnej podstawy prawnej, aby skreślać z listy uczniów na wniosek jakichkolwiek innych podmiotów, w tym innych szkół. Przy zmianie szkoły rodzic powinien zadbać o dopełnienie formalności w jednej i drugiej szkole.

I jeszcze jedno... "Po co najmniej jednym roku nauki" nie oznacza, że zawsze uczniowi pierwszej klasy wydajemy zaświadczenie o przebiegu nauczania. Jeśli uczeń powtarza klasę, to już wydamy odpis arkusza ocen. Natomiast zaświadczenie o przebiegu nauczania wydajemy zawsze, kiedy uczeń/rodzic tego zażąda (§ 3 ust. 9 rozporządzenia ws. świadectw). Inaczej mówiąc, dyrektor przyjmujący ucznia do szkoły zaświadczenia o przebiegu nauczania może zażądać zawsze, natomiast odpisu arkusza ocen dopiero po jednym roku nauki.

Michba, w Twoim przypadku uczennica od I do VI klasy chodziła do Ciebie, więc odchodząc otrzymała od Ciebie odpis arkusza ocen, który złożyła w nowej szkole. Jeśli teraz wraca, to procedura przyjęcia jest taka, jak dla każdego nowego ucznia - powinna dostarczyć Ci odpis arkusza ocen (tego Twojego, ale z dodatkową pierwszą stroną z nowej szkoły) i może też dostarczyć zaświadczenie o przebiegu nauczania (może się przydać do stwierdzenia, że uczennica była już klasyfikowana śródrocznie, bo w arkuszu takiej informacji nie ma).


post został zmieniony: 30-01-2020 18:05:03
Skimir30-01-2020 18:20:16   [#19]

Drążąc zawiłości prawa oświatowego.

Czy zatem poświadczona za zgodność z oryginałem kopia arkusza ocen (UPO) = odpis arkusza ocen (rozporządzenie)?

MKJ30-01-2020 18:25:31   [#20]

Słowa "odpis" użyłem z przyzwyczajenia - zarówno w UPO, jak i w rozporządzeniu jest "kopia".

Skimir30-01-2020 18:37:59   [#21]

Faktycznie, chyba odpis był wcześniej.

alis03-03-2020 10:48:25   [#22]

Uczennicy, która miesiąc temu zmieniając miejsce zamieszkania zmieniła szkolę, po miesiącu wróciła do nas, nadaję nowy nr ewidencyjny w księdze uczniów i zakładam nowy arkusz?

MKJ03-03-2020 11:14:59   [#23]

Tak.

rzewa03-03-2020 12:38:55   [#24]

ale do niego dołączasz kopię arkusza z poprzedniej szkoły, która zawiera także kopię tego Twojego poprzedniego arkusza

alis04-03-2020 13:40:10   [#25]

Dziękuję.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]