Forum OSKKO - wątek

TEMAT: za wysokie pobory
strony: [ 1 ]
AleJ02-01-2020 18:36:22   [#01]

Poratujcie mnie co zrobić. Wypłaciłam za wysokie pobory na 02.01 . Program nie policzył mi składek ZUS wiem  moja wina nie zauważyłam. Jak z tego wybrnąć. Czy wystarczą oświadczenia od pracowników że proszą o potrącenie nadpłaconej pensji.

Ktoś nie podpisze płacę sama.

DYREK02-01-2020 19:38:43   [#02]

praktycznie -> dyrektor powinien  pisemnie wystąpić o dobrowolny zwrot niewłaściwie wypłaconego (nadpłaconego) wynagrodzenia

pracownik powinien pisemnie wyrazić zgodę na potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia

nie można potrącić nadpłaconego wynagrodzenia bez zgody pracownika

jeżeli pracownik nie wyrazi zgody na zwrot nadpłaconej kwoty, pracodawcy pozostaje droga sądowa, przy czym trzeba się liczyć z tym, że w przypadku kwot, co do których pracownik mógł sądzić, że mu się należą i które w dobrej wierze spożytkował, szanse na odzyskanie utraconych pieniędzy są praktycznie żadne

w tego typu sprawach istotne też jest: 

  • czy pracownik miał świadomość pobierania nienależnego wynagrodzenia lub się przyczynił do jego wypłaty niezgodnie z przepisami ? 
  • czy nadpłata wynikała z winy konkretnej osoby: dyrektora, wicedyrektora, pracownika księgowości (kadr) ?

 I może się przyda:

Pracownik ma prawo uważać, że świadczenie wypłacane przez pracodawcę posługującego się wyspecjalizowanymi służbami jest spełniane zasadnie i zgodnie z prawem, a więc nie musi liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu (art. 409 Kodeksu cywilnego).
(Wyrok Sądu Najwyższego z 7 sierpnia 2001 r. I PKN 408/00, OSNP 2003/13/305).

Pracodawca ma prawo dochodzić zwrotu bezpodstawnie wypłaconego wynagrodzenia przez 10 lat. Obowiązuje go termin przedawnienia z Kodeksu cywilnego, a nie z Kodeksu pracy. Żądanie zwrotu niesłusznie wypłaconego wynagrodzenia nie jest roszczeniem ze stosunku prawa pracy, choć będzie to sprawa z zakresu prawa pracy.

(Uchwała Sądu Najwyższego z 9 kwietnia 2008r., II PZP 4/08).

 

 

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]