Forum OSKKO - wątek

TEMAT: technikum i liceum po nowemu
strony: [ 1 ]
gosiak07-06-2019 14:17:57   [#01]

Witam,

Czy przepisy dla uczniów 5 letniego technikum i 4 letniego liceum w sprawie nowych egzaminów maturalnych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe dotyczyć będą również uczniów technikum 4letniego i liceum 3letniego, którzy rozpoczną naukę od roku szkolnego 2019/2020. Chodzi mi konkretnie o to:

1. Czy uczniowie 4letniego technikum i 3 letniego liceum będą musieli uzyskać 30% próg zdawalności z dodatkowego przedmiotu, aby zdać egzamin maturalny?

2. Czy uczniowie 4letniego technikum będą mieć obowiązek (tak jak ich koledzy z technikum 5letniego) przystąpienia do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, aby otrzymać promocję do kolejnej klasy?

Nie potrafię dojść do tego, od kiedy wchodzą nowe przepisy w tym zakresie. Wcześniej myślałam, że będą one obowiązywały tylko w 4letnich liceach i 5letnich technikach. Teraz mam coraz więcej wątpliwości :/

Chciałabym połączyć absolwentów po gimnazjum i absolwentów po 8letniej SP w grupę międzyoddziałową na kształcenie zawodowe (w myśl rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania). Jednak jeśli okaże się, że uczniowie 4letniego technikum będą musieli uzyskać 30% próg zdawalności na maturze z przedmiotu dodatkowego, aby uzyskać świadectwo dojrzałości, to będą oni musieli podejść do drugiego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe najpóźniej w połowie 4 klasy, ponieważ uczniowie, którzy zdadzą oby dwie kwalifikacje w myśl nowych przepisów nie będą musieli podchodzić do egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego.

Cała reszta moich wątpliwości jest w zasadzie konsekwencją odpowiedzi na powyższe pytania.

Dorota K10-06-2019 15:55:06   [#02]

Podtrzymuję pytanie.

Do tej pory myślałam, że próg co najmniej 30% z przedmiotu rozszerzonego dotyczyć będzie jedynie przyszłych uczniów liceów i techników, którzy obecnie będą absolwentami klas ósmych.

Niestety, przeczytałam znowelizowaną UoSO i przestałam być pewna tego, co wiem.

Poradźcie!

Dorota

bb197510-06-2019 16:34:16   [#03]

Widzę że i tu nie ma mądrych w tym temacie. Podobne pytania zadałem na forum ORE i też wiążących odpowiedzi brak. Jedno jest pewne zmiana uoso mówiąca o progu zdawalnosci przedmiotu rozszerzonego oraz o tym że zdanie egzaminu zawodowego zwalnia z konieczności zdawania przedmiotu rozszerzonego od 1 września 2019 obowiązuje. Może gdzieś są jakieś przepisy przejściowe. Kto wie niech powie.

bosia10-06-2019 19:33:01   [#04]

1. uzyskanie min 30% z przedmiotu dodatkowego dotyczy tylko czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum - art. 297 ust. 1 ustawy wprowadzającej

2. uczniowie czteroletniego technikum, BSI i szkoły policealnej, którzy rozpoczną naukę 1 września 2019r. mają obowiązek przystąpić do egzaminu zawodowego jako warunek promocji i ukończenia szkoły - art. 124 ustawy z 22 listopada 2018r.

3. uczniowie czteroletniego technikum, którzy zdadzą egzamin zawodowy ze wszystkich kwalifikacji są zwolnieni z obowiązku przystąpienia do matury z przedmiotu dodatkowego, dotyczy już matury w 2021/22, czyli uczniów, którzy rozpoczęli naukę w 2018/19 i rozpoczną 1 września 2019r. - art. 127 ustawy z 22 listopada 2018r.

bb197510-06-2019 20:38:43   [#05]

Jesteś wielka

Ale ad 2 - oczywiście uczniowie 5-letniego technikum też?

bosia11-06-2019 06:10:47   [#06]

tak

gosiak11-06-2019 14:21:08   [#07]

Bardzo dziękuję za pomoc :)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]