Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy audyt może odwołać wicedyrektora?
strony: [ 1 ]
RomanG24-06-2004 13:32:38   [#01]

Wydział Audytu Urzędu Miasta przeprowadził kontrolę placówki. Zalecił dyrektorowi odwołać wice.

Najważniejsze zarzuty odnosiły się do tego, ze wice nie miał pełnej orientacji w całości funkcjonowania placówki, więc nie mógł skutecznie zastępować dyrektora podczas jego nieobecności. Działo się tak z powodu rozgraniczenia kompetencji przez dyrektora, który niektóre sprawy pozostawił sobie do wyłącznego decydowania.

Wice podniósł tę sprawę w skardze do prezydenta miasta, nic nie wskórał.

W zaleceniach audytu nie było odwołania dyrektora, choć zarzuty dotyczące funkcjonowania placówki były bardzo poważne (jednak działka, że którą odpowiadał wice praktycznie w porządku - dwa zarzuty mniejszej wagi).

Nieoficjalnie wiadomo, że prezydent podjął jednak decyzję o odwołaniu dyrektora.

Procedura odwołania wice się rozpoczęła. Dyrektor jasno napisał, że to z powodu "zaleceń audytu", on zastrzeżeń nie miał. RP w tajnym głosowaniu jednogłośnie przeciw. Opinii związków jeszcze nia ma.

Co radzicie dalej?

PS. Protokół audytu został w części sfałszowany. Napisano, że wicedyrektor udzielał wyjaśnień, co ani razu nie miało miejsca.
Skądinąd wiadomo, że protokoły kontroli tego wydziału były fałszowane w ten sposób niejednokrotnie. Jest z tego powodu cała teraz w mieście afera. Zarzuty: niewłaściwy sposób przeprowadzania kontroli włącznie z doprowadzaniem ludzi do samobójstwa. Prasa drąży temat. Ale co z tym wice. Jak ma z tego wyjść?

Marek Pleśniar24-06-2004 14:01:24   [#02]

negocjować z dyrektorem

nie zapobiegnie się odwołaniu wicedyrektora gdy dyrektor tego chce. Moana tylko negocjować z dyrektorem. Powód - zalecenie organu kontroli jest skuteczny dość (moim zdaniem)

i nie odwołuje "audyt" ale dyrektor.

A co do usunięcia dyrektora - jak są zarzuty - organ prowadzący może uruchomić wiadome działania z racji Art 38. Może.

Jesli protokół sfałszowano (a tego nie wiemy i posłuch trudno dawać czyimś relacjom - grube słowa o fałszerstwie) - no ale jesli, to nalezy złożyć doniesienie do organu nadzoru właściwego organowi kontroli.

Jesli mimo to usunięcie dyrektora lub wice dojdzie do skutku to i tak się żadnego z nich na stanowisko nie przywróci.

ot co

Mariola24-06-2004 14:14:02   [#03]

a tak przy okazji

czy nowy dyrektor, który wygrał konkurs w czerwcu a zacznie swoje rządy we wrześniu, może odwołać wice ze stanowiska jeżeli ci nie podadzą się do dymisji?
RomanG24-06-2004 15:15:32   [#04]

Czy wice ma odpowiadać za organizację pracy dokonaną przez dyrektora? Za izolowanie go od informacji i pewnych decyzji, za wyznaczenie mu jego działki, której ściśle się miał trzymać?

Grube słowa są prawdziwe, choć w głowie się to słabo mieści.

janzg24-06-2004 16:19:15   [#05]

Mariolu

dyrektor może i jeśli krążą mu po głowie takie myśli, to moim zdaniem wręcz powinien

natomiast audyt o tym może sobie pomarzyć, jeżeli tego dyrektor nie będzie sobie życzyć

RomanG24-06-2004 16:28:59   [#06]
Czyli audyt nie ma kompetencji nakazać tego dyrektorowi?
janzg24-06-2004 16:36:52   [#07]

audyt???

a na jakiej podstawie prawnej?

RomanG24-06-2004 16:48:06   [#08]
Na to powołuje się dyrektor. Że on nie chce, ale musi.
Mariola24-06-2004 16:50:54   [#09]

janiezg

a na jakiej podstawie może odwołać?
Przecież ruch kadrowy jest do 15 maja  a on jest dyrektorem dopiero od 1 września (gdy już jest ułożony plan, zatwierdzony arkusz itd...)
AnJa24-06-2004 16:56:25   [#10]

A kto to jest ten audyt?

Bo ja poznałem tylko termomodernizacyjnego - wcale sympatyczny był i dachy kazał mi ocieplic.

Do wice sie wcale nie czepiał, chociaż z gospodarczym cosik knuli.

Powazniej - dyrektor daje d..., ciekawe po co, jeśli i tak do odstrzału.

Do odstrzału sie chyba kwalifikuje jesli   odwołuje z powodu "zaleceń audytu", on zastrzeżeń nie miał.

Mariola - moze, tyle, że we wrzesniu- a wtedy narobi sie takiego bajzlu w arkuszu i przydziałach czynnosci, ze chyba nie warto. Więc rok popracuje raczej z nimi.

A po roku moze się okazać ( sprawdziłem w jednym z poprzednich dyrektorskich żyć), ze nie warto ich zmieniać.

Mariola24-06-2004 17:10:11   [#11]

aha

czyli może, ale może zwyczajnie nie chcieć :-)
Bo u nas coś twierdzili,że nie może.
Musiałby mieć jakieś poważne zastrzeżenia do pracy, ale ja się na tym  nie znam.
Po prostu w jednej ze szkół ciągle nie mogą odwołać wice, bo choć wice jest przeciwko dyrkowi(została w spadku po starym) to nie ma podstaw do odwołania.
Z tego został wysnuty wniosek,że nowy dyrek nie może zmienić wice jeżeli wice sam nie poda się do dymisji.
gosienka24-06-2004 17:13:44   [#12]
Zawsze wydawało mi się , że to dyrektor odpowiada za całość , czy to nie jest trochę zwalanie winy na wice i poszukiwanie winnego? Dyrektor powinien powiedzieć : Za moją prawą rękę odpowiadam ja i ddać się do dyspozycji prezydenta /  zabrzmiało jak w polityce :)))))
janzg24-06-2004 17:25:20   [#13]

1. odwołanie z pełnienia funkcji, to nie zwolnienie z pracy, więc można to zrobić w każdym czasie, należy to tylko uzgodnić z o organem. O takim odwołaniu swego czasu poinformowałem wcześniej i z pełnienia funkcji zwolniłem z dnia na dzień, wypłacając stosowne odszkodowanie.

Uchwała SN z dnia 5 V 1993 r I PZP 15/93 (art.37 ust.1 i art.38 ustawy OSO).                                                           
 1. Nauczycielowi mianowanemu odwołanemu z funkcji wicedyrektora szkoły, powierzonej na czas  nie  określony,  z  naruszeniem  art.37  ust.1  lub art.38,   ustawy   OSO   nie   przysługuje   roszczenie   o   orzeczenie bezskuteczności odwołania czy o przywrócenie do pracy na dotychczasowym stanowisku. Przysługuje  mu  natomiast  roszczenie  o  odszkodowanie  na podstawie stosowanych odpowiednio art.45 par.2 i art.47 ustawy KP.

2. Arkusz i tak nowy dyrektor zrobić będzie musiał - bo nabory, bo zatrudnienie - a tak w ogóle to nie wyobrażam sobie tego przejmowania obowiązków po 1 września

czy nowemu dyrektorowi poprzednik pościeli łóżeczko i przygotuje wszystkie te papióry, które są wymagane przez nowe rozporządzenie o nadzorze wchodzące w życie z dniem 1 września????

Nawet jeśli to jest dyrektor z konkursu i nie jest nauczycielem tej szkoły, to dla dobra jej funkcjonowania musi się porozumieć w wielu kwestiach z poprzednikiem, chyba, że ORGAN przygotowuje sobie "pasztet". ;-)

AnJa24-06-2004 17:29:35   [#14]

Porozumieć się - O.K.

Mocy sprawczej jednak przed 1 wrześniem taki dyrektor żadnej nie ma.

Mariola24-06-2004 18:15:48   [#15]

no właśnie

mocy nie ma i raczej przed 1 wrzesnia mieć nie będzie.
Ad. 2 to arkusz zrobił już stary dyrektor i nowy do 1 września nic z nim nie zrobi (bo nie mam mocy), a co po pierwszym... Nikt tego nie wie.

Ale zainteresowało mnie inne zdanie:
1. Nauczycielowi mianowanemu odwołanemu z funkcji wicedyrektora szkoły, powierzonej na czas  nie  określony,  z  naruszeniem  art.37  ust.1  lub art.38,   ustawy   OSO   nie   przysługuje   roszczenie   o   orzeczenie bezskuteczności odwołania czy o przywrócenie do pracy na dotychczasowym stanowisku. Przysługuje  mu  natomiast  roszczenie  o  odszkodowanie  na podstawie stosowanych odpowiednio art.45 par.2 i art.47 ustawy KP.
Ale co w przypadku, gdy nowy dyrektor przychodzi 1 września i zechce np. zmienić jednego z wice?
Arkusz jest przygotowany przez starego, plan ułożony do tego arkusza, pozatrudniani nowi ludzie przez starego dyrka i co wtedy?
Mariola24-06-2004 18:17:13   [#16]
czy może wtedy zproponować (gdy już nie ma godzin) jakąś część etatu np 7/18 ?
A jeżeli ten wice tego nie przyjmie?
janzg24-06-2004 18:52:58   [#17]

chyba ORGAN przygotowuje sobie "pasztet". ;-)

ja bym już teraz organowi postawił pewne warunki, przy braku porozumienia w ten pasztet bym nie wchodził

a tak nawiasem mówiąc:

- do arkusza są aneksy,

- nowy wicek ma zniżkę podobnie jak stary wicek (który ma wpływ teraz na to co się dzieje obecnie) więc ten etacik na zdrowy rozum sam powinien sobie zabezpieczyć, bo inaczej czeka go w najlepszym razie stan nieczynny - byłbym w takiej sytuacji niezwykle konsekwentny

ewa24-06-2004 19:11:57   [#18]
szczerze mówiąc to nawet nie wiem czy stan nieczynny, moim zdaniem pracować na te 7/18 ale pensję brać za etat, w końcu terminy mnięły, też byłabym konsekwentana  ;-)
ewa24-06-2004 19:27:21   [#19]

Romanie

źródło: PODRĘCZNIK AUDYTU WEWNĘTRZNEGO W ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
Zgodnie z ustawą o finansach publicznych:
Audytem wewnętrznym jest ogół działań, przez które kierownik jednostki uzyskuje obiektywną i niezależną ocenę funkcjonowania jednostki w zakresie gospodarki finansowej pod względem legalności, gospodarności, celowości, rzetelności, a także przejrzystości i jawności.
Definicję tą należy postrzegać poprzez pryzmat

Standardów Profesjonalnej Praktyki Audytu Wewnętrznego, opracowanych przez Instytut Audytorów Wewnętrznych, które następująco definiują audyt wewnętrzny:
“Audyt wewnętrzny stanowi niezależne, obiektywne działania o charakterze zapewniającym i doradczym, zaprojektowane w celu przysporzenia dodatkowej wartości i usprawnienia działalności danej instytucji. Pomaga on danej organizacji w osiąganiu jej celów poprzez wprowadzenie systematycznego, zdyscyplinowanego podejścia do oceny i poprawy skuteczności w zakresie procesów zarządzania ryzykiem, kontroli i kierowania (governance) organizacją
”. Audyt wewnętrzny jest narzędziem zarządzania służącym kierownikowi JSFP do uzyskania racjonalnego zapewnienia, czy : 
-
cele postawione przed jednostka są wykonywane
- zasady i procedury wynikające z przepisów prawa powszechnie obowiązującego lub  przyjęte przez kierownika jednostki są wdrażane i przestrzegane,
- mechanizmy i procedury stanowiące system kontroli wewnętrznej są adekwatne i skuteczne dla prawidłowego działania jednostki. 
Działania KAW powinny być prowadzone w sposób, który w zadowalającym stopniu zapewni, iż prace audytu prowadzone są zgodnie z: przepisami prawnymi dotyczącymi audytu wewnętrznego, standardami audytu wewnętrznego, wewnętrznymi procedurami służącymi efektywności i skuteczności, zaprojektowanymi w danej jednostce do kontrolowania prac KAW, o ile te ostatnie istnieją.

Zakres audytu wewnętrznego 
Audyt wewnętrzny obejmuje wszelkie działania prowadzone przez daną organizację, bądź przez jednostki, za które dana organizacja jest odpowiedzialna. Obowiązki Kierownika komórki do spraw audytu wewnętrznego (KAW) obejmują badanie i identyfikowanie zakresu obszaru podlegającego audytowi oraz podejmowanie działań zmierzających do poszerzenia tego obszaru w razie potrzeby.
Audyt wewnętrzny może być przeprowadzany w postaci:

    Badania wiarygodnoś

    ci sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu przez sprawdzenie: przestrzegania zasad rachunkowości, zgodności zapisów w księgach rachunkowych z dowodami księgowymi, zgodności sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu z zapisami w księgach rachunkowych (audyt finansowy),

    Oceny adekwatności, efektywności i skuteczności systemów kontroli, zarządzania ryzykiem i kierowania (governance) jednostką sektora finansów publicznych (audyt systemu),

    Oceny przestrzegania zasad
    y celowości i oszczędności w dokonywaniu wydatków, uzyskiwania możliwie najlepszych efektów w ramach posiadanych środków oraz przestrzegania terminów realizacji zadań i zaciągniętych zobowiązań (audyt gospodarności).

    Masz już chyba jasność co do audytu zwalnia pracownika nie autyt, a właściwie audytor tylko kierownik jednostki czyli dyrektor i tylko wtedy kiedy zgadza się z zaleceniami zawartymi w raporcie z przeprowadzonego audytu.

    ewa24-06-2004 19:29:04   [#20]

    ;-(((

    mic pomyliłam wątki sorry ;-)
    ewa24-06-2004 19:30:27   [#21]

    mic

     nie pomyliłam, ale mieszam ;-)))
    Mariola24-06-2004 19:35:08   [#22]

    ewa

    namieszałam właśnie ja
    bo zamiast otworzyć nowy wątek, to wcięłam się romanow :-(
    ewa24-06-2004 19:36:10   [#23]

    e tam Mariola :-)

    nie bierz winy na siebie jak kto inny już wziął ;-))))))))
    janzg24-06-2004 19:36:51   [#24]

    :))

    wszyscy mieszamy

    ale z tego mieszania - przynajmniej ja - mam większą pewność swoich poczynań

    UWAGA!
    Nie jesteś zalogowany!
    Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
    Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
    Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
    Logowanie i/lub zakładanie konta.

    strony: [ 1 ]