Forum OSKKO - wątek

TEMAT: działalność gospodarcza dytektora
strony: [ 1 ]
AnO24-06-2004 08:35:02   [#01]
Były agent w szkole

Edward Skrodzki, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wagach w gminie Przytuły pełni funkcję z naruszeniem przepisów "ustawy antykorupcyjnej” - uważa wójt gminy Przytuły. Przeciwnego zdania jest podlaski kurator oświaty Zofia Trancygier-Koczuk.

Edward Skrodzki, będąc już dyrektorem, kilka lat temu zarejestrował w sąsiedniej gminie Jedwabne, gdzie mieszka, działalność gospodarczą - pośrednictwo ubezpieczeniowe. Według znowelizowanej Ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, do końca 2002 r. dyrektor powinieć zrezygnować bądź z działalności gospodarczej, bądź ze stanowiska.
- Przy analizie oświadczeń majątkowych wyszło na jaw, że dyr. Skrodzki dalej prowadzi działalność jako agent - mówi wójt Przytuł Krzysztof Polkowski. - Zgodnie z ustawą miałem obowiązek go odwołać po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty.
Co było, a nie jest...
25 maja br. wójt wystąpił do Podlaskiego Kuratorium Oświaty o wydanie opinii. Odpowiedź otrzymał z datą 3 czerwca. Kurator Zofia Trancygier-Koczuk odmówiła wydania opinii, twierdząc, że 31 maja, a więc już po wystąpieniu wójta, Urząd Miasta w Jedwabnem wykreślił z ewidencji działalności gospodarczej pośrednictwo ubezpieczeniowe Edwarda Skrodzkiego. W tej sytuacji "prośba o wydanie opinii jest bezprzedmiotowa” - stwierdza kurator.

Lidia Stupak, dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego:
- Uważam, że doszło tu do naruszenia przepisów antykorupcyjnych. Choć dyrektor szkoły podlega także innym przepisom, to jednak przestrzeganie ustawy należy do wójta. Przepis antykorupcyjny ma tu pierwszeństwo przed oświatowymi. Okres przejściowy, kiedy dyrektor szkoły mógł unormować swoją sytuację, zgodnie z ustawą antykorupcyjną, już dawno minął.
Wójta nie zgadza się ze stanowiskiem kuratora:
- Pan dyrektor wyrejestrował działalność gospodarczą po dacie mojego wystąpienia. Postępowanie w sprawie jego odwołania nie może stać się "bezprzedmiotowe”, to byłoby śmieszne - uważa Polkowski.
9 czerwca wójt ponownie wystąpił do kuratora o opinię. Czeka na odpowiedź.
Nie chodzi o prawo?
Edward Skrodzki twierdzi, że informację o prowadzonej działalności gospodarczej umieścił także w ubiegłorocznym oświadczeniu o dochodach, ale wówczas nie było żadnej reakcji reakcji ze strony gminy.
- Wtedy wójtowi to nie przeszkadzało, a teraz przeszkadza - mówi Skrodzki. - Bo nie chodzi tu o prawo, ale o to, aby mnie się pozbyć.
Dyrektor twierdzi, że jest niewygodny, bo wraz z rodzicami walczy o utrzymanie szkoły w Wagach. Uważa, że to dzięki jego akcji nie doszło do likwidacji w tym roku. Wójt zapowiada drugie podejście do tego w przyszłym roku, a Skrodzki - że będzie bronił szkoły do upadłego.
Tylko z powodu plotek
Dyrektor nie czuje się winny, podkreślając, że przepisy nie są jednoznaczne. Słyszał np. o wykładni, wedle której ustawowe ograniczenie nie dotyczy osoby,
która pełni funkcję publiczną w jednej gminie, a działalność ma zarejestrowaną w innej.
- Jak dowiedziałem się z plotek, że jest to problem, zrezygnowałem z działalności. Żadnej informacji z kuratorium o postępowaniu wszczętym przez wójta nie miałem - zapewnia.


(MK)
23. Czerwca 2004 10:04

gajga24-06-2004 19:43:47   [#02]

Miałam działalność

Miałam otwartą działalność przed dyrektorowaniem. Prowadzona była na terenie całego kraju. Później musiałam napisać oświadczenie, że ani ja ani nikt z bliskich nie prowadzi działalności na terenie gminy, więc w urzędzie zgłosiłam zmianę, że działam na terenie kraju z wyłączeniem gminy...... Obecnie z braku czasu - zawiesiłam ją na kołku.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]