Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czego nauczyłem się o (kilkorgu) dyrektorach?
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar27-04-2019 00:32:20   [#01]

Czego nauczyłem się o (kilkorgu) dyrektorach? O kilkuset tysiącach nauczycieli?

Pewna pani dyrektor szkoły przeczytała dziś: "powinno się Panią skopiować i wkleić w paru szkołach"... Nie wszyscy mogli to wziąć do siebie...

Przeczytała to, ta dyrektor, na jednym z miejskich for fejsbukowych, gdzie zwołali się nauczyciele. A ja, 3 tygodnie temu popełniłem tekst "czego się nauczyłem o nauczycielach"

pisałem o czymś, czego nauczycielom brakowało od lat - poczucia dumy zawodowej, wspólnoty... Rycerze Granatowej Tarczy potrzebowali okrycia się chwałą. I to osiągnęli.

Minęły 3 tygodnie, kilkaset tysięcy ludzi - i ich rodzin - będą spłacać koszty strajku, zapewne się zapożyczą. Bez martyrologii - po prostu zbiednieją, bez wielkich słów i cytatów z poetów z lektur. (Nb. unikajcie, nauczyciela, takich manowców).

Powstaje pytanie: co w tym gadatliwym, kolorowym, twórczym światku pół miliona ludzi, którzy wybrali trudny zawód uczenia cudzych dzieci zostanie z tegorocznego kwietnia. Co sprawiło i będzie sprawiać, że w tym roku mamy nie dzień, a Rok Nauczyciela.

Czym na ten Rok Nauczyciela zasłużyli nauczyciele? Wiem: konsolidacją grupy zawodowej, tygodniami dyskusji, rosnącego zmęczenia nienaturalną sytuacją.

Ale czym sobie zasłużymy na ten Rok, my - dyrektorzy? W moim mniemaniu, tylko tym, czym sobie zapracowała ta koleżanka dyrektor z początku mojej opowieści. Tym, że uszanowała protest swojej kadry, że wspierała swoich nauczycieli przez cały ten miniony czas. Że udowodniła iż zasługuje na miano pracodawcy - który nie mówi pracownikom co powinni myśleć i robić, lecz - mimo wariackich papierów sytuacji - wspiera ich w byciu ludźmi, pracownikami, kimś z godnością.

Nawet jeśli osobiście zapłaci za ten strajk stanowiskiem. Dlatego, że władze wysłały do szkół kontrole, dlatego że nawet - pozornie życzliwe - związki zawodowe wezwały na kontrolę egzaminów Państwową Inspekcję Pracy.

Ale i tu porzućmy martyrologię. Bądźmy twardzi:-)

Osobiście uważam, że stało się dobrze, iż na razie zatrzymamy się w biegu, a maturzyści z przejęciem zajmą swoje miejsca za pulpitami z wodą mineralną i misiem od bliskich.

Nauczyciele uznali, że matura po latach powinna się kojarzyć człowiekowi z kwitnącymi kasztanami a nie z ludową pieśnią "byle jak i byle gdzie"...

Uwaga osobista. W 2003 roku byłem przeciwny strajkowi nauczycieli, bo wiedziałem że zmiękną w obliczu matur, czyli niczego nie osiągną. I tak się stało. Ale lepiej z mądrym zgubić niż z niczego nie pojmującym znaleźć - przystąpiłem do strajku i, jak wszyscy, spłacałem go przez następny rok.

No dobrze. Więc co z tego wszystkiego wynika? Co i komu pokazali nauczyciele?

Otóż, ani razu, ani przez chwilę nie zdradzili siebie. Siebie i swoich poglądów. Byli razem do końca, byli gotowi iść dalej.

I najważniejsze: jak to nauczyciele: niepragmatyczni, niepraktyczni. I zawsze - jak to mówił o Rycerzach Jedi mistrz Yoda: "głęboko zobowiązani".

Romantyczni i wierni nudnym lekturom o Siłaczkach - kompletnie pozapominali o przyziemnych celach sprzed tygodni. Słyszę zewsząd pytania o cele naszej pracy, o przyszłość, o to, czy nas zrozumieli uczniowie, rodzice. Jak zwykle, nauczyciele przegrali swoje cele materialne. Znów, głupi, mówią o przyszłości i tym, co powinniśmy dla niej zrobić.

Wiecie, koleżanki i koledzy dyrektorzy, jak nauczycieli wesprzeć? Powiedzcie im, że jesteście z nich dumni. I że pokazali kim jest nauczyciel. Kim są. I nie jest ważne, czy Wasze poglądy polityczne każą Wam popierać protest czy nie. Chodzi o kwestię smaku. Tzn. czy zasługujecie na miano szefa, pracodawcy.

I dlatego będę Wam i Waszym nauczycielom służył, na ile potrafię. I wiem, że mogę liczyć na przyjaciół z OSKKO w tej sprawie. Jesteśmy razem - dyrektorzy i nauczyciele.

Jeśli to nie jest wygrana, to co to jest?
[MP]

 

ps. Jeśli to wygrana, to czemu nam jest tak smutno dziś?


post został zmieniony: 27-04-2019 07:15:34
MKJ27-04-2019 10:17:37   [#02]

Marku, piękne słowa o nauczycielach, pod którymi się podpisuję.

Ale muszę też stanąć w obronie dyrektorów - większość z nich, z nas, zachowała się godnie, wspierając swoich nauczycieli, samemu jednocześnie nie mogąc strajkować. Bo większość z nas doskonale wie, że jesteśmy w pierwszej kolejności nauczycielami, a dopiero potem dyrektorami.

Dyrektorzy też stanęli przed dylematem, jak się zachować w trakcie strajku. Zrezygnowanie z funkcji i dołączenie do strajku nie rozwiązałoby sytuacji i byłoby decyzją nieodpowiedzialną wobec uczniów i ich rodziców, ale także nauczycieli i organów prowadzących, z których bardzo wiele wsparło strajk nauczycieli, starając się jednocześnie, w miarę możliwości, realizować ciążące na nich obowiązki.

Nam, dyrektorom, pozostało własne sumienie i poczucie odpowiedzialności za funkcjonowanie szkoły. Te dwie racje ważyły na naszych decyzjach i działaniach. Staraliśmy się nie poddawać mniejszym lub większym naciskom ze strony ministerstwa i organów nadzorujących, a czasami i prowadzących, choć to zawsze jest trudniejsze, ale jednocześnie wypełnialiśmy obowiązki, które nakładały na nas przepisy prawa (organizacja egzaminów, klasyfikacja maturzystów). Być może strajkujący nauczyciele mogą mieć mi za złe, że wystawiłem oceny roczne moim maturzystom i wydałem im świadectwa bez uchwały mojej Rady Pedagogicznej, ale podjąłem tę decyzję po rozmowie z moimi nauczycielami oraz w imię odpowiedzialności i przypisanych mi obowiązków, jednocześnie publicznie wyrażając jasno i wyraźnie swoje stanowisko i poparcie dla strajku.

Czy zasługuję na miano szefa i pracodawcy? Nie wiem. Ale wiem, że mogę być dumny ze swoich nauczycieli, którzy, pomimo ogromnych rozterek i dylematów, wytrwali do końca, i ze swoich uczniów, którzy przez cały czas wspierali nas w walce o godność i szacunek.

Marek Pleśniar27-04-2019 16:08:26   [#03]

słyszę o przypadkach bardzo złego traktowania strajkujących

wierzę, że większość zachowuje się w najgorszym przypadku neutralnie, zgodnie z prawem, ale są przypadki znacznie gorsze

MKJ27-04-2019 16:14:28   [#04]

Też słyszałem o takich przypadkach. Przykre...

Ale też chciałbym wierzyć, że to tylko pojedyncze przypadki.

KahaM27-04-2019 16:21:04   [#05]

Ja już napisałam o swoich nauczycielach. I powiedziałam im też. :)

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=61469&ux=19489&pst=147#pst147

Marek Pleśniar27-04-2019 19:55:15   [#06]

fajne komentarze na fb:

"A ja mam taką Panią Dyrektor. Jej też składam wyrazy szacunku👍"

"Z dedykacją dla wszystkich dyrektorów, także tych, którzy obnosili się z fochem. Na przyszłość"

"Bardzo dziekuje! Takich słów mi dzisiaj było trzeba choć nie zwatpilam w nas ani na chwilę!"

"Z całego serca dziękuję Wszystkim Dyrektorom, to Wy byliście na pierwszej linii i odpieraliście ataki ze wszystkich stron... wielki szacunek,  w moich szkołach dzięki Dyrektorom, czuliśmy się bezpiecznie, Oni też mogli na nas liczyć 😍 dzięki Wodzu nasz"

"Ja też powiedziałam moim nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym, że jestem z nich dumna, bo to prawda najprawdziwsza! Nic tak dawno nas tak nie zintegrowało, a jednocześnie, paradoksalnie podzieliło. Wartość dodana jest ogromna- pokazaliśmy dumę i siłę... , a to już coś!"

"Odwaga odwagi prawdy i prawda i jedności oby NAM nie zabrakło i takiego WSPARCIA"

"Jako emerytowana nauczycielka chylę czoła przed moimi młodszymi Koleżankami i Kolegami w zawodzie, dziękując za te trzy tygodnie trwania i walki o szkołę, uczniów, o siebie i o godność zawodu nauczyciela. Dziękuję za to, że pokazaliście, że jest nas bardzo dużo i potrafimy być razem. Dziękuję Dyrektorom szkół, że trwali ze swoimi pracownikami, okazując im zrozumienie i szacunek. I jeszcze protestującym dziękuję za jedno! Pokazali, jaki stosunek do tego bardzo odpowiedzialnego i trudnego zawodu ma rząd i partia rządząca."

"Dziękuję. Jestem dumna z moich Nauczycieli "

"Szkoda,że nie mam takiego dyrektora😔"

"Nauczyciele dziękują takim dyrektorom❤️"

"Oby więcej takich Dyrektorów, którzy stoją za swoimi nauczycielami👍. A tekst mądry i bardzo potrzebny. Dziękuję 💕"

 "100% racji. Nasza dyr murem za nami"


post został zmieniony: 27-04-2019 21:50:58
Wertykal27-04-2019 21:08:51   [#07]

Ryszard Grosset

24 kwietnia o 15:52 ·

DYREKTOROM SZKÓŁ
(ku pokrzepieniu serc)

Ciężki jest w Polsce los belferka
kiedy Rząd robi zeń potwora
lecz chyba gorsza poniewierka
napotka szkoły dyrektora.
To nań Rząd zrzucił obowiązki
za całe kazał tyrać Rady
i wypuszczając na grunt grząski
siłą przymusił ich do zdrady.
Zaciśnij zęby dyrektorze
choć Cię wpędzili w tarapaty,
teraz niewiele zdziałać możesz
ale nadejdzie "dzień zapłaty".
Czas mija wciąż , nieubłaganie,
stanie się co się musi stać
i znów normalność nam nastanie
czekamy - URNA ŻESZ ICH MAĆ !

Ryszard Grosset - generał pożarnictwa w stanie spoczynku

Wertykal27-04-2019 21:09:35   [#08]

Ryszard Grosset
25 kwietnia o 18:22 ·

Niniejszym ,zbiorczo odpowiadam na pytania "co dalej z "belferkiem" w związku z przerwą w strajku ? " :

DUŻA PRZERWA

Strajk szkolny uległ zawieszeniu
nauczyciele pokazali
że pragną czyste mieć sumienia,
że są uczciwi i dojrzali.
Choć "rozejm" dzisiaj ogłoszony
porażką się niektórym zdaje,
to z czysto strategicznej strony
wrzesień przewagę ma nad majem.
Odbiera władzom danie racji,
że strajk na szkodę dzieci działa,
zaś zamęt w sferze edukacji
zobaczy wtedy Polska cała.
Bo to we wrześniu właśnie w szkołach
nadejdzie ”efekt kumulacji”
którą głupawy rząd wywołał
majstrując w sferze edukacji.
Do zobaczenia więc "belferku"
do września ogłaszamy ciszę,
a potem, na mym komputerku
na pewno znowu Cię opiszę.

Jacek27-04-2019 21:27:17   [#09]

https://wiesci24.pl/2019/04/27/arogancja-senator-pis-w-elku-nie-bede-sie-przed-wami-tlumaczyc/ 

mika28-04-2019 00:15:44   [#10]

Marku, pięknie piszesz tyle że fałszywy wstyd i pycha są gdyż pochylić głowę trudno bo korona słabo osadzona łatwo spać może. Oby takich dyrektorów było jak najmniej.

gracka28-04-2019 09:10:03   [#11]

Czego nauczyłam się o sobie? Dyrektor z...13 letni. stażem? Że mam rozdwojenie jaźni i zamiast być tam, gdzie nauczyciele, dłubałam dokumenty, drżałam o egzaminy G i 8 kl. rozmawiałam bez emocji z rodzicami, odpowiadałam na kolejne ankiety organów i.... Kiedy przyszłam do domu zdezorientowana we własnym działaniu i ni to wściekła ni to rozczarowana, moja 18 letnia Julia słysząc, że rzucam to wszystko, powiedziała" Dyrektor tak nie robi." Kropka.

Jutro poniedziałek. Ja wracam do dzieci i nauczycieli. I z największym szacunkiem myślę o koleżankach i kolegach ze szkół ponadgimnazjalnych. "Jeszcze w zielone gramy..."

ewa28-04-2019 10:25:23   [#12]

rozsądna córka :-)

w "Zielone , jak najbardziej, gramy..."

 

Adaa29-04-2019 18:30:38   [#13]

Białoszewski to był gośc;-)

Namuzowywanie

Muzo
Natchniuzo
tak
ci
końcówkuję
z niepisaniowości

natreść
mi
ości
i
uzo

Marek Pleśniar29-04-2019 18:56:57   [#14]

ouzo w pewnym też stopniu

Marek Pleśniar28-12-2019 19:53:21   [#15]

ech.. to ten rok przecież
Ale ja o czym innym, nie było u nas wtedy, to niech teraz będzie, nie wypada inaczej:

https://www.iustitia.pl/81-uchwaly/2973-uchwala-zarzadu-ssp-iustitia-z-dnia-9-kwietnia-2019-r-w-sprawie-protestu-nauczycieli?fbclid=IwAR3Le_p8W-NNBCjsGGbzjtW7TrYKJrhe77UUsj6oXvRndKq61SSFKnzPjE0

Uchwała Zarządu SSP Iustitia z dnia 9 kwietnia 2019 r. w sprawie protestu nauczycieli

Jednym z najważniejszych punktów uchwały programowej XXIV Zwyczajnego Zebrania Delegatów SSP „Iustitia” w Toruniu jest walka z mową nienawiści w przestrzeni publicznej. Polscy sędziowie jako grupa zawodowa posiadają duże doświadczenie w tym zakresie, zdobyte głównie w ciągu ostatnich kilku lat. Miliony złotych publicznych pieniędzy zostały wydane na kampanię billboardową skierowaną przeciwko sędziom. Także najwyżsi funkcjonariusze publiczni, jakimi są Prezydent RP, Premier oraz Minister Sprawiedliwości-Prokurator Generalny, często pozwalają sobie na głoszenie nieprawdziwych i szkalujących informacji na temat polskich sądów i sędziów.
Dziś mowa nienawiści ze strony polityków uderza w kolejną grupę zawodową, w nauczycieli. Dostrzegamy szereg analogii do sytuacji sędziów, chociażby próbę dzielenia środowiska na kierownictwo związków zawodowych i nauczycieli (tzw. sędziowie pałacowi i sędziowie rejonowi) czy twierdzenie, że osoby zabierające publicznie głos są politykami, co w opinii publicznej ma je zdyskredytować. Oba środowiska, sędziowskie i nauczycielskie ponoszą koszty nieudanych i szkodliwych reform, prowadzonych przez polityków bez rzeczywistych konsultacji z tymi środowiskami, często pomimo szeregu ostrzeżeń i wbrew merytorycznym argumentom.
Kampania nienawiści przeciwko nauczycielom toczy się także w internecie. Poprzez wykorzystanie anonimowych kont nauczyciele są obrażani na Twitterze.
Jako sędziowie i byli uczniowie stanowczo sprzeciwiamy się prowadzeniu kampanii nienawiści przeciwko nauczycielom. Popieramy postulaty nauczycieli, ponieważ ich wynagrodzenia nie odpowiadają godności tego zawodu, tak samo jak popieraliśmy i nadal popieramy słuszne żądania płacowe pracowników sądów i prokuratur. Sprzeciwiamy się nazywaniu protestu nauczycieli politycznym, tylko dlatego że jest on nie po myśli rządzących polityków, którzy przecież przyznają, że wynagrodzenia nauczycieli są zbyt niskie. W związku z próbą dzielenia środowiska nauczycielskiego i kierowaniem ataków na konkretne osoby, zalecamy solidarność zawodową i wzajemne udzielanie wsparcia. Właśnie dzięki temu i poparciu obywateli od dłuższego czasu walczymy o wolne sądy. Sądy niezależne od polityków, także dla nauczycieli, którzy tak jak każdy z nas mogą być w sporze z Państwem. Przypominamy, że adwokaci zaoferowali środowisku nauczycielskiemu bezpłatną pomoc prawną. Zauważamy istotne wsparcie udzielone nauczycielom przez wielu uczniów i ich rodziców, którzy w tym trudnym również dla nich czasie wykazali się wyrozumiałością i mądrością.
Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.

slos29-12-2019 09:35:24   [#16]

Przeto dzisiaj jako środowisko sędziów poprzec powinniśmy podobnym oświadczeniem.

izael30-12-2019 09:00:07   [#17]

Zgadzam się ze slosem.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]