Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Proszę o pilną odpowiedź - uczeń z niepełnospr. w kl. III gim
strony: [ 1 ]
marysia d01-04-2019 17:51:51   [#01]

Uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym jest nauczany indywidualnie na terenie szkoły. Jest on w klasie III gimnazjum. 

W ubiegłym roku matka nie zgodziła się na wydłużenie etapu edukacyjnego, natomiast dzisiaj poprosiła o taką możliwość, by jej syn jeszcze w przyszłym roku był nauczany indywidualnie w naszej szkole.

Czy jest jakaś możliwość, by temu uczniowi zorganizować jeszcze w przyszłym roku nauczanie indywidualne w naszej  szkole? jeśli tak, to na podstawie jakich przepisów?  do której klasy należałoby go zapisać?

 

Bardzo proszę o pomoc pilnie, ponieważ matka chciałby już jutro porozmawiać i poznać wszystkie możliwości, a ja nie wiem co mogę mamie zaproponować. 

rzewa01-04-2019 18:48:22   [#02]

jeśli w tym roku szkolnym nie ukończy gimnazjum, to bez względu na powód tego nieukończenia w przyszłym roku wyląduje w klasie 8 sp

iw01-04-2019 20:01:01   [#03]

Nauczanie indywidualne realizuje się zgodnie z rozporządzeniem w domu ucznia. Matka powinna otrzymać taką informację.

rzewa01-04-2019 21:45:25   [#04]

w gimnazjum można realizować także w szkole - to inne rozporządzenie

marysia d01-04-2019 22:24:18   [#05]

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. 

Ważny jest ten powód nieukończenia :-) 

Czyli może nie otrzymać promocji ... a czy w bieżącym roku szkolnym może mieć wydłużony etap? wydaje mi się, że wydłużenie tylko w roku poprzedzającym rok ukończenia.

Innych opcji chyba już nie może być. 

 

 

marysia d02-04-2019 07:51:43   [#06]

Jeśli uczeń wyląduje w klasie VIII to wtedy już nie ma szans na nauczanie indywidualne na terenie szkoły, ponieważ będzie realizował NI zgodnie z nowym rozp w domu, dobrze to rozumiem?

 

 

 

 

 

 

elkap02-04-2019 08:28:50   [#07]

Rzewo, w gimnazjum, w bieżącym roku szkolnym już nie można organizować indywidualnego nauczania na terenie szkoły, bo to stare rozporządzenie (z 2014 r.) zostało zmienione. Można to było robić do końca roku szk. 2017/2018.

Rozporządzenie MEN z dnia 28 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2017 r. poz. 1656)

§ 2. Zajęcia indywidualnego nauczania dla uczniów, których stan zdrowia znacznie utrudnia uczęszczanie do gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej albo klas tych szkół prowadzonych w szkołach innego typu, lub dotychczasowych szkół artystycznych, o których mowa w art. 363 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, posiadających orzeczenia wydane przed dniem 1 września 2017 r., mogą być organizowane w tych szkołach, jeżeli:

1) w orzeczeniu tym wskazano możliwość realizacji indywidualnego nauczania w pomieszczeniu odpowiednio w gimnazjum, szkole ponadgimnazjalnej albo szkole innego typu, w której są prowadzone klasy gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej, lub dotychczasowej szkole artystycznej, o których mowa w art. 363 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe,

2) odpowiednio gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna albo szkoła innego typu, w której są prowadzone klasy gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej, lub dotychczasowa szkoła artystyczna, o których mowa w art. 363 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, dysponuje pomieszczeniem, w którym mogą odbywać się zajęcia dla tego ucznia

– do końca okresu, na jaki zostało wydane to orzeczenie, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego 2017/2018.

rzewa02-04-2019 09:59:22   [#08]

no cóż... dziękuję

czasem coś umyka... i po to jest forum!

:-)

elkap02-04-2019 10:21:26   [#09]

Oj tak, w tym natłoku przepisów z ostatnich dwóch lat trudno się nie pogubić. Ja i tak pozostaję pod nieustającym podziwem dla Ciebie, bo z ogromną ilością przepisów jesteś na bieżąco. Wiele razy na czas jaki mija od zadania przez kogoś pytania i czas twojej odpowiedzi i myślę sobie (z uznaniem), że chyba masz wszystkie dzienniki urzędowe w głowie. Pozdrawiam

marysia d02-04-2019 10:52:49   [#10]

Rzewo podziw budzi tak jak napisała elkap Twoja znajomość przepisów, ale również jestem bardzo wdzięczna, że kolejny raz wspierasz mnie swoją wiedzą :-)

elkap dziękuję za czujność i odpowiedź :-)

iw dziękuję za wypowiedź w temacie :-)

pozdrawiam

iw02-04-2019 17:51:45   [#11]

Marysia_d jeżeli uczeń, o którym piszesz trafi jednak do podstawówki to należy pamiętać, że potrzebuje nowego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, to wydane na czas nauki w gimnazjum przestaje obowiązywać.

Nie znam dziecka, ale moim osobistym zdaniem uczeń powinien skończyć gimnazjum i po wakacjach rozpocząć naukę w szkole przysposabiającej do pracy. Jeżeli jednak trafi do SP to może zamiast nauczania indywidualnego rozważyć realizację części zajęć indywidualnie na podstawie zapisów w orzeczeniu bez nauczania indywidualnego.

Pozdrawiam :)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]