Forum OSKKO - wątek

TEMAT: nauczanie indywidualne a kształcenie praktyczne
strony: [ 1 ]
DBA21-02-2019 13:35:28   [#01]

Uczeń klasy III zasadniczej szkoły zawodowej uległ wypadkowi i jego stan zdrowia uniemożliwia uczęszczanie do szkoły. Jego rodzice dostarczyli do szkoły orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania. Niestety uczeń ten nie może w domu realizować zajęć praktycznych, gdyż są one na warsztatach szkolnych z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn. Czy jest możliwość wstrzymania realizacji kształcenia praktycznego (uczeń leży w gipsie)?  Jeśli tak  to na podstawie jakich przepisów? 

laostic21-02-2019 17:16:02   [#02]

W orzeczeniu powinna być informacja czy może realizować pnz.

młody-dyr21-02-2019 18:53:16   [#03]

No właśnie to jest problem. Jako poradnia napisaliśmy, że ściśle wg. wskazań lekarza- szkoła nie chce realizować bo uczeń ma wpisane, że stan zdrowia uniemożliwia- tak na zaswiadczeniu lekarskim do zespołu lekarz określił. Z.O. nie może uznać, "a to dajmy, że utrudnia bo szkoła nie będzie miała problemu...". A okazuje się, że problem jest. Bo mglisty zapis w rozporządzeniu ws IN jest taki, że w przypadku ucznia kształcącego się w zawodzie, o sposobie realizacji treści decyduje dyrektor szkoły. Poradnia swoje działania zakończyła, wydaliśmy orzeczenie zgodnie z wnioskiem rodziców oraz zaświadczeniem lekarza specjalisty, którego zaleceń nie mamy kompetencji podważać.


post został zmieniony: 21-02-2019 19:06:04
iw21-02-2019 19:21:08   [#04]

A poradnia nie zwróciła się do rodziców o zaświadczenie lekarza medycyny pracy dotyczące realizacji praktycznej nauki zawodu? 

DBA22-02-2019 03:47:17   [#05]

Niestety poradnia nie napisała nic na ten temat, za wyjątkiem "stan zdrowia ucznia uniemożliwia chodzenie do szkoły". Jak rozwiązać tą  sytuację?

elkap22-02-2019 08:46:42   [#06]

Moim zdaniem wnioskodawca (szkoła lub rodzice, albo pełnoletni uczeń) powinien zwrócić się do poradni, która wydała to orzeczenie, o uzupełnienie go. Gdyż zgodnie z przepisami poradnia w tym przypadku powinna określić warunki kształcenia praktycznego. Patrz na poniższy przepis (§15 ust. 2 pkt 6):

Rozporządzenie MEN z dnia 7 września 2017r.w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (Dz. U z 2017 r. poz.1743)

§ 15. 1. Orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania wydaje się dla uczniów, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły.

2.W orzeczeniu o potrzebie indywidualnego nauczania zespół określa:

1) ograniczenia w funkcjonowaniu ucznia wynikające z przebiegu choroby lub procesu terapeutycznego;

2) okres, w jakim zachodzi potrzeba indywidualnego nauczania;3)zalecane warunki i formy wsparcia umożliwiające realizację indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia, w tym warunki rozwijania jego potencjalnych możliwości i mocnych stron;

4 )zalecane działania sprzyjające integracji ucznia ze środowiskiem szkolnym oraz ułatwiające powrót ucznia do szkoły;

5) zalecane, w zależności od potrzeb, cele rozwojowe i terapeutyczne do realizacji podczas zajęć indywidualnego nauczania oraz w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej uczniowi i, w zależności od potrzeb, jego rodzicom przez szkołę oraz poradnię, wraz ze wskazaniem zalecanych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej;

6) w przypadku ucznia szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – także możliwość dalszego kształcenia w zawodzie, w tym warunki realizacji praktycznej nauki zawodu.

3. Orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania wydaje się na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż jeden rok szkolny.

młody-dyr22-02-2019 21:51:37   [#07]

Zaświadczenie lek. medycyny pracy może nie rozwiązać problemu. Poza tym w rozporządzeniu pisze, że takie zaświadczenie jest potrzebne jeśli zespół uzna je za istotne. Są kierunki techniczne nie wymagające zasięgania dodatkowej opinii lekarza medycyny pracy w kwestii warunków realizacji. Nawiasem samą organizacją zajmuje się dyrektor i to on zgodnie z rozp. ws. indywidualnego nauczania określa sposób realizacji treści w ramach przedmiotów zawodowych...

Nawiasem, dyrektorzy patrzą w orzeczeniu czy stan zdrowia ucznia utrudnia czy uniemożliwia uczęszczanie do szkoły. Twierdzą, że to warunkuje nawet kwestie integracji. Myśmy w orzeczeniu określili możliwość integracji ale we współpracy z lekarzem prowadzącym. Doradzono mi w KO, żeby rodzice do orzeczenia dołączyli zaświadczenie lekarza i powinno to rozwiązać sprawę. Poza tym uczeń realizował zajęcia w I klasie, został przyjęty do technikum a wiec musiał mieć aktualne zaświadczenie lekarza medycyny pracy, który go dopuścił. Teraz podziało się ze zdrowiem, uczeń w trakcie diagnostyki a szkoła nie realizuje orzeczenia. Ponadto, gdyby szkoła albo rodzice mieli wątpliwości, zlożyli  by odwołanie od orzeczenia...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]