Forum OSKKO - wątek

TEMAT: konsultujemy projekt rozp. o awansie - cz 3, staż
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar22-06-2004 01:30:12   [#01]

Konsultacja OSKKO:

Wstępna koncepcja Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu  w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli

to pilne. Otrzymaliśmy ten projekt dzięki współpracy z MENiS podczas naszej konferecnji w Miętnem. Przedstawiciele MENiS przyjadą też do Olsztyna.

Zapraszam do 3 części konsultacji (z 6) :

Sposób odbywania stażu (§3, §4, §5)

beera22-06-2004 01:38:21   [#02]
Kurcze, brak jest ogólnych awansowych informacji- czyli np.kiedy rozpoczyna się w zasadzie staż, itp.
A to moje uwagi:

Sposób odbywania stażu

 

§ 3 – obowiązki nauczyciela

5. Nauczyciel jest obowiązany niezwłocznie poprawić projekt własnego planu rozwoju zawodowego zgodnie z zaleceniami dyrektora szkoły i ponownie przedłożyć projekt dyrektorowi szkoły.

Niezwłocznie-
nie wiem, czy nie powinno być „ w terminie do siedmiu dni” ( np.) ( lecz, co gdy ktos na zwolnieniu- jemu lepiej " niezwlocznie"

§ 4 – obowiązki opiekuna stażu.


4. Projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu opiekun stażu przedstawia dyrektorowi szkoły w terminie do 14 dni od dnia zakończenia stażu, po zapoznaniu z projektem oceny nauczyciela,
????
czegoś tu brakuje?

§ 5 – obowiązki dyrektora szkoły

1. Nauczycielowi odbywającemu staż dyrektor szkoły zapewnia możliwość:

2)   udziału w formach kształcenia ustawicznego, jeżeli wynika to z zatwierdzonego planu rozwoju zawodowego i potrzeb szkoły,- wyglada na to, że będziemy musieli finansować doskonalenie awansujących nauczycieli, powinniśmy mieć tu furtkę, czyli : „w miarę posiadanych środków”

 

3. Dyrektor szkoły zbiera informacje o przebiegu stażu nauczyciela, w tym o realizacji przez nauczyciela zadań wynikających z jego planu rozwoju zawodowego oraz efektach prowadzonych przez nauczyciela zajęć, a także o współpracy nauczyciela z opiekunem stażu.
Proponuję przenieść ten punkt do obowiązków nauczycieli, bądź opiekuna stażu. Czyli np.: Nauczyciel przedstawia dyrektorowi szkoły informacje o przebiegu stażu, w tym o realizacji przez zadań wynikających z o planu rozwoju zawodowego oraz efektach prowadzonych przez siebie zajęć, a także o swojej  współpracy z opiekunem stażu w sposób zgodny z wewnętrznymi ustaleniami szkoły, albo będziemy to dookreslać


Gaba22-06-2004 03:39:03   [#03]

dyrektor pownien miec prawo odmowy skrócenia stażu lub wyznaczenia długości stazu odpowiadającego potrzebom placówki - to dla doktora.

dyrektor mając doktora jest ugotowany na okres 3 lat - i zanim ukształtuje nauczyciela ma już mianowanego, bywa, że ignoranta.

Rycho22-06-2004 09:12:05   [#04]

§ 3

§ 3 mówi o obowiązkach nauczyciela, a pkt 4 mówi o dyrektorze.

4. Dyrektor szkoły zatwierdza projekt planu rozwoju zawodowego nauczyciela lub zwraca go do poprawy ze wskazaniem zakresu zmian.

proponuję przenieść ten pkt do § 5 – obowiązki dyrektora szkoły

po pkt 5 dać ten powyższy punkt.

.............................

pkt 5 § 3 - to w interesie nauczyciela jest zrobić to niezwłocznie. Ale dla jasności może można by tu zaznaczyć, że procedura powinna zamknąć się w ustalonym w § 5 pkt 5 terminie i mółby brzmieć tak:

5. Nauczyciel jest obowiązany niezwłocznie poprawić projekt własnego planu rozwoju zawodowego zgodnie z zaleceniami dyrektora szkoły i ponownie przedłożyć projekt dyrektorowi szkoły. Dla poprawionego projektu zapisy § 5 pkt 5 stosuje się odpowiednio.

........................

po pkt 6 można by tu dać to, co Asia zaproponowała

Nauczyciel przedstawia dyrektorowi szkoły informacje o przebiegu stażu, w tym o realizacji przez zadań wynikających z  planu rozwoju zawodowego oraz efektach prowadzonych przez siebie zajęć, a także o swojej  współpracy z opiekunem stażu.

ten punkt dołożyłbym tu po to, by dyrektor mógł lepiej wykonać obowiązki, które nakłada na niego § 5 pkt 3, którego to bym nie wykreślał.

.......................

 § 4 – obowiązki opiekuna stażu.


4. Projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu opiekun stażu przedstawia dyrektorowi szkoły w terminie do 14 dni od dnia zakończenia stażu, po zapoznaniu z projektem oceny nauczyciela,

tu chodzi chyba o to, żeby opiekun stażu zapoznał nauczyciela z projektem oceny. Może więc lepiej by to było tak?

  4. Projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu opiekun stażu, po zapoznaniu nauczyciela z projektem oceny , przedstawia dyrektorowi szkoły w terminie do 14 dni od dnia zakończenia stażu.

.................................

§ 5 – obowiązki dyrektora szkoły

1. Nauczycielowi odbywającemu staż dyrektor szkoły zapewnia możliwość:

2)   udziału w formach kształcenia ustawicznego, jeżeli wynika to z zatwierdzonego planu rozwoju zawodowego i potrzeb szkoły


niekoniecznie "umożliwienie udziału" wiąże się z finasowaniem tegoż. Aczkolwiek może tak być zrozumiane. Tu nic na temat finansów nie ma, więc też nikt nie mogłby się ich domagać. Proponuję zostawić jak jest.

................................

6. Jeżeli projekt planu rozwoju zawodowego nauczyciela nie jest zgodny z programem rozwoju szkoły, dyrektor szkoły odmawia w trybie decyzji administracyjnej jego zatwierdzenia. Informację o niezatwierdzeniu planu rozwoju zawodowego nauczyciela wraz z uzasadnieniem dyrektor szkoły przekazuje do organu sprawującego nadzór pedagogiczny i organu prowadzącego szkołę.

 

nie bardzo rozumiem tu intencje w zdaniu drugim. Po co taka informacja organom? Czy nie lepiej dac tu mozliwość normalnego trybu odwołania się? Proponuję więc skreślić zdanie drugie, a w pierwszym dodać to co na czerwono. Nauczyciel zgodnie z zapisem decyzji będzie się mół odwołać do KO i jeśli się odwoła, to wtedy dopiero normalne postępowanie. Zresztą w decyzji odmownej należy podać uzasadnienie.

....................

Na razie tyle, resztę czytam :-)

 

w następnym poście spróbuję zebrać to wszystko do kupy..

Rycho22-06-2004 09:23:52   [#05]

no to wklejam propozycje

§ 3 – obowiązki nauczyciela

4. Dyrektor szkoły zatwierdza projekt planu rozwoju zawodowego nauczyciela lub zwraca go do poprawy ze wskazaniem zakresu zmian.

 

4. Nauczyciel jest obowiązany niezwłocznie poprawić projekt własnego planu rozwoju zawodowego zgodnie z zaleceniami dyrektora szkoły i ponownie przedłożyć projekt dyrektorowi szkoły. Dla poprawionego projektu zapisy § 5 pkt 5 stosuje się odpowiednio.

 

5. W czasie trwania stażu nauczyciel może wprowadzać zmiany w planie rozwoju zawodowego za zgodą dyrektora szkoły.

6. Nauczyciel przedstawia dyrektorowi szkoły informacje o przebiegu stażu, w tym o realizacji przez zadań wynikających z  planu rozwoju zawodowego oraz efektach prowadzonych przez siebie zajęć, a także o swojej  współpracy z opiekunem stażu.

 

§ 4 – obowiązki opiekuna stażu.

4. Projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu opiekun stażu, po zapoznaniu nauczyciela z projektem oceny, przedstawia dyrektorowi szkoły w terminie do 14 dni od dnia zakończenia stażu.

§ 5 – obowiązki dyrektora szkoły

6. Dyrektor szkoły zatwierdza projekt planu rozwoju zawodowego nauczyciela lub zwraca go do poprawy ze wskazaniem zakresu zmian.

7. Jeżeli projekt planu rozwoju zawodowego nauczyciela nie jest zgodny z programem rozwoju szkoły, dyrektor szkoły odmawia w trybie decyzji administracyjnej jego zatwierdzenia. Informację o niezatwierdzeniu planu rozwoju zawodowego nauczyciela wraz z uzasadnieniem dyrektor szkoły przekazuje do organu sprawującego nadzór pedagogiczny i organu prowadzącego szkołę.

 8...

Rycho22-06-2004 09:28:13   [#06]

kurcze coś się porobiło

teraz poprawne (mam nadzieję?)

niebieskie - skreślone, czerwone - dodane

§ 3 – obowiązki nauczyciela

4. Dyrektor szkoły zatwierdza projekt planu rozwoju zawodowego nauczyciela lub zwraca go do poprawy ze wskazaniem zakresu zmian.

 

4. Nauczyciel jest obowiązany niezwłocznie poprawić projekt własnego planu rozwoju zawodowego zgodnie z zaleceniami dyrektora szkoły i ponownie przedłożyć projekt dyrektorowi szkoły. Dla poprawionego projektu zapisy § 5 pkt 5 stosuje się odpowiednio.

 

5. W czasie trwania stażu nauczyciel może wprowadzać zmiany w planie rozwoju zawodowego za zgodą dyrektora szkoły.

6. Nauczyciel przedstawia dyrektorowi szkoły informacje o przebiegu stażu, w tym o realizacji przez zadań wynikających z  planu rozwoju zawodowego oraz efektach prowadzonych przez siebie zajęć, a także o swojej  współpracy z opiekunem stażu.

 

§ 4 – obowiązki opiekuna stażu.

4. Projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu opiekun stażu, po zapoznaniu nauczyciela z projektem oceny, przedstawia dyrektorowi szkoły w terminie do 14 dni od dnia zakończenia stażu.

§ 5 – obowiązki dyrektora szkoły

6. Dyrektor szkoły zatwierdza projekt planu rozwoju zawodowego nauczyciela lub zwraca go do poprawy ze wskazaniem zakresu zmian.

7. Jeżeli projekt planu rozwoju zawodowego nauczyciela nie jest zgodny z programem rozwoju szkoły, dyrektor szkoły odmawia w trybie decyzji administracyjnej jego zatwierdzenia. Informację o niezatwierdzeniu planu rozwoju zawodowego nauczyciela wraz z uzasadnieniem dyrektor szkoły przekazuje do organu sprawującego nadzór pedagogiczny i organu prowadzącego szkołę.

 8...

violka22-06-2004 20:37:44   [#07]

5. Nauczyciel jest obowiązany niezwłocznie poprawić projekt własnego planu rozwoju zawodowego zgodnie z zaleceniami dyrektora szkoły i ponownie przedłożyć projekt dyrektorowi szkoły.

 ja byłabym tu jednak za ścisłym okresleniem terminu " ... dni" - bo znów będą problemy z rozumieniem słowa niezwłocznie

też jestem za tym , aby nie przekazywać informacji o niezatwierdzeniu planu, przecież od każdej decyzji administracyjnej przysługuje odwołanie i n-l zawsze może to zrobić

beera22-06-2004 20:50:19   [#08]

i jeszcze:

 

próbuję porządkować nasze poprawki i dodaję jeszcze kilka uwag:

czerwone- dodane

niebieskie- wywalone

czarne, pogrubione- tematy do dyskusji

 

Sposób odbywania stażu

 

§ 3 – obowiązki nauczyciela

 

1. Na okres stażu nauczyciel opracowuje własny plan rozwoju zawodowego z uwzględnieniem w szczególności potrzeb szkoły i środowiska lokalnego.
wydaje się, ze konieczne jest tu połączenie tego zapisu z zapisem § 5ust 6, jest w nim bowiem mowa o konieczności zgodności planu z programem rozwoju szkoły. Nie ma znaku równości pomiędzy potrzebami szkoły i srodowiska a programem rozwoju. Program rozwoju porusza się w pewnym wybranym obszarzepotrzeb szkoły i środowiska. 

 

 

5. Nauczyciel jest obowiązany niezwłocznie poprawić projekt własnego planu rozwoju zawodowego zgodnie z zaleceniami dyrektora szkoły i ponownie przedłożyć projekt dyrektorowi szkoły. Dla poprawionego projektu zapisy § 5 pkt 5 stosuje się odpowiednio.

6. Nauczyciel przedstawia dyrektorowi szkoły informacje o przebiegu stażu, w tym o realizacji przez zadań wynikających z  planu rozwoju zawodowego oraz efektach prowadzonych przez siebie zajęć, a także o swojej  współpracy z opiekunem stażu.

§ 4 – obowiązki opiekuna stażu.

 4. Projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu opiekun stażu, po zapoznaniu nauczyciela z projektem oceny, przedstawia dyrektorowi szkoły w terminie do 14 dni od dnia zakończenia stażu.

 

§ 5 – obowiązki dyrektora szkoły

 

1. Nauczycielowi odbywającemu staż dyrektor szkoły zapewnia możliwość:

 

2) udziału w formach kształcenia ustawicznego, jeżeli wynika to z zatwierdzonego planu rozwoju zawodowego i potrzeb szkoły,-
 
Niestety nie zgadzam się, Rycho. Dla mnie zapewnianie mozliwości to przejęcie inicjatywy w omawianym zakresie. Daję urlop na szkolenie i zapewniam pieniądze. Czym innym jest zapewnianie możliwości?

 

  

 

6. Jeżeli projekt planu rozwoju zawodowego nauczyciela nie jest zgodny z programem rozwoju szkoły, dyrektor szkoły odmawia jego zatwierdzenia. Informację o niezatwierdzeniu planu rozwoju zawodowego nauczyciela wraz z uzasadnieniem dyrektor szkoły przekazuje do organu sprawującego nadzór pedagogiczny i organu prowadzącego szkołę.

 

7. Dyrektor szkoły zatwierdza projekt planu rozwoju zawodowego nauczyciela lub zwraca go do poprawy ze wskazaniem zakresu zmian.

 

Rycho22-06-2004 23:00:30   [#09]
ok, może masz rację z tym zapewnianiem możliwości, nie będę się tu bardzo upierał choć rozumiem to troche inaczej. Sam zresztą pisałem, że może to tak być odbierane.
 
Problem w tym, że w tym rozporządzeniu nie bardzo jest jak nawiązać do finansowania tego.
 
Chyba, ze będziemy optować za wprowadzeniem tu wprost zapisów mówiących o finansowaniu form kształcenia ustawicznego, które nauczyciel wpisał sobie do zatwierdzonego przez dyrektora szkoły planu rozwoju zawodowego. Obawiam się jednak, że z tym może być poważny problem, bo jak znam życie, to w uzasadnieniu do projektu rozprządzenia będzie, że nie pociąga żadnych skutków finansowych.
 
A finansowanie tego ze środków na doskonalenie nauczycieli może być niewystarczające, czyli zamiast umozliwiać, trzeba będzie ograniczać.
Co prawda w pkt 2 § 5 jest mowa o uwzględnieniu w WDNie form doskonalenia zawartych w planie rozwoju, ale to tez nie zamyka sprawy.
 
Zapis "w miarę możliwości finansowych" też nie jest dobry. Może się okazać, że dyrektorzy (przynajmniej jakaś część) nie będą mieć takich możliwości (nie będą chcieli ich mieć).
 
Sytuacja więc tu nieciekawa jak wszędzie, gdzie chodzi o pieniądze.
2katarzyna22-06-2004 23:46:11   [#10]

Skoro są "obowiązki opiekuna stażu", to czy gdzieś dalej będzie o obowiązku płacenia za wypełnianie tych "obowiązków"? Ja jestem opiekunem i jeszcze nie widziałam grosza za to. Tylko nie mówcie, że u was jest na to kasa. Samo sformułowanie tego paragrafu w taki sposób wymusza wypłacanie za tę funkcję dodatku.

Rycho23-06-2004 00:18:44   [#11]
2katarzyno
znowu roszczenia. To roporządzenie nie dotyka spraw płacowych wogóle.
 
Sprawa płacenia dodatku dla opiekuna stażu jest już dawno uregulowana prawnie i zapisana w innym rozporządzeniu.
 
U nas od samego początku istnienia funkcji opiekuna stażu jest kasa na wypłatę tych dodatków i nauczyciele je dostają. Dlaczego Ty nie dostajesz wyjaśniaj sobie u siebie w szkole, bo wygląda na to, że jest to wasz lokalny problem.
beera23-06-2004 12:08:35   [#12]

ok

Problem w tym, że w tym rozporządzeniu nie bardzo jest jak nawiązać do finansowania tego

Rycho- to może złagodzić brzmienie zapisu?choć, z drugiej strony sprawdziłam stary przepis i tam jest tak samo, to może rzeczywiście dać spokój?

A co z resztą?

sądzisz, ześmy wszystko wyłapali?

Rycho23-06-2004 14:02:25   [#13]

hmm...

mam nadzieję, że wyłapaliśmy wszystko.

Moim zdaniem, dajmy sobie spokój z tym finasowaniem kształcenia ustawicznego.

Jak dyrektor będzie miał pieniądze, to jest podstawa by dofinansował albo sfinansował. Jak ich miał nie będzie, to byłby to kolejny martwy przepis.

Po południu jeszcze raz to przeczytam i gdyby mi się jeszcze coś nasunęło, to oczywiście napiszę.

Na teraz wydaje mi się, że można to tak zostawić. No chyba, ze ktoś ma inne propozycje.

Gama26-08-2004 19:10:17   [#14]

nowe spojrzenie

 

Myślę , że zapewnienie udziału w formach kształcenia ustawicznego, to nie tylko kasa. Czasami ważniejsze jest, żeby  nie utrudnianiać wszystkim tym którzy chcą się doskonalić. Można pójść na rękę, np. zwolnić z jakiejś godziny, zapewnić zastępstwo itp. Mam 20 letni staż pracy jestem nauczycielem dyplomowanym (jednym z pierwszych), jestem ekspertem z listy MENiS i raz robiąc zarządzanie skorzystałam z dofinansowania, do tej pory ustawicznie sie kształcę i naprawdę jeżeli chcę to zawsze znjdę te parę groszy. Może będę mało popularna , ale nie cedujmy wszystkiego na państwo, przecież jak zrobisz awans, to dostaniesz podwyżkę ,decyzja należy do ciebie. I może tak należałoby to intepretować. Ponadto uważam,ze kolejne rozporzadzenia zmierzają w dobrym kierunku, bo  w dzisiejszym wydaniu awans dla mnie stracił na wartosci (jedynie nie finansowej) i obojętnie, o który stopień chodzi.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]