Forum OSKKO - wątek

TEMAT: siedziałam sobie dziś w pracowni przy pisaniu świadectw
strony: [ 1 ]
Gaba21-06-2004 19:32:16   [#01]

- i czytałam szczególne osiągnięcia - babci mleko ktoś nosi, do harcerstwa należy, w PCK dzielił ktoś paczki, a to karate trenuje, olimpiady pamięci wygrywa, nawet w tzw. rzutki jest mistrzem ulicy - a mnie jest smutno!

To jakieś nieporozumienie, jakieś frymarczenie - co to jest więc takiego szczególne osiągnięcie? przecież to normalne, że ludzie do czegoś należą, bo chcą, pomagają, bo są ludźmi, a babci mleko noszą w parafii, bo tak po prostu trzeba - nie wpadłabym na te karteczki, zaświadczenia i karteluszki.

Jest mi wstyd za ten jarmark próżności!

Hej mędrcy! Zmieńcie proszę to rozporządzenie o punktach na świadectwie za pracę, praca jest obowiązkiem człowieka tak jak pomoc!

Zmieńcie, bo krzesła dzieci nie powiedzą za niedługo i dzień dobry nie powiedzą, ot tak!

Marek Pleśniar21-06-2004 19:34:26   [#02]
i Ci smutno że ktoś babci mleko nosi?
AnJa21-06-2004 19:41:02   [#03]

A niech te krzesła nie powiadają:-)

A tak w ogóle to się zgadzam - tylko cholernie trudno ustalić, co tam wpisywać.

Np. wg KO u nas przy rekrutacji - konkursy na szczeblu min. powiatowym, im wyżej tym lepiej, za krajowe artystyczne bodajże 10.

Czyli jak przyniesie wpis, ze w finale  ogólnopolskiego konkursu na zagranie melodii "Wlazł Kotek na płotek" na gwizdawce wierzbowej organizowanego przez Koło Gospodyń Wiejsich i OSp w X zajął 1 miejsce to ma maxa.

Że co? Zdrowy rozsądek niby? A jak nie uznasz i mamusia powie: "do adwokata idę"?

Gaba21-06-2004 19:41:38   [#04]

"Szczególne osiągnięcie" - a może normalność, której brak

- Marku, nie przekomarzaj się - mleko niech się nosi, nawet samo lub niewidzialnymi rękami, czy jakoś tak to było.

Niech nie wie lewica, co czyni prawica - nie rozpowiadaj człowieku, żeś dobry, żeś ciut się wysilił poza własny nos - to jest moralny obowiązek pomogać i pracowac nad sobą, a zaraz teraz staje się to szczególnym osiągnięciem godnym świadectwa. Jestem zażenowa pogonią młodych za papeirami. Przypomina się mi taka scena z "Chłopaki nie płaczą" - a ja tydzień temu wytzuciłem śmieci...

AnJa21-06-2004 19:45:29   [#05]

Do tych punktów jeszcze - jako, że to czesto paranoja jakaś ( np. mam niezła drużyne piłki noznej, jako 8 rezerwowego dopisuje ostatnią lebiegę - ale znajomą- i wpis załatwiony) - moze uznawać wszystkim i wszystko?

Nasza Szefowa OKE stwierdziła, że skoro w mieście X  ( miasto 60 tys. mieszkańców) 40% populacji gimnazjalistów ma papiór o dysleksji to właściwie szanse sie wyrównały.

Małgoś21-06-2004 21:02:21   [#06]

a jesli uczennica III kl. gimnazjum wywalczyła tytuł ...VICE MISS NASTOLATEK DOLNEGO ŚLĄSKA!!!!!

...jest to szczególne osiągnięcie???

zapisac TO na świadectwie?

Gaba21-06-2004 21:05:12   [#07]
- oczywiście, że tak, słyszę, że 10-Z-BOKU-WICEMISS także się zbliża po wpis na świadectwo, przecież to jest szczególne osiągnięcie, wojewódzkie nawet!
Jolanta Szuchta21-06-2004 21:10:41   [#08]

Z tego

co wiem to niektóre kuratoria określiły co znaczy "szczególne osiągnięcie".

Mnie się wydaje że to przede wszystkim konkursy,olimpiady,turnieje.

A to o czym piszesz Gabo to po prostu Wolontariat też gdzieś prawnie usankcjonowany.

Mam jednak takie samo zdanie jak Ty że to powinno byc normalne,ze ktos komuś pomaga,a jak jest skromny to nie obnosi się z tym.

Gabo ale przecież możesz sobie w statucie określić co wpisujesz na świdectwie.Pewnie zresztą masz bo jesteś bardzo skrupulatna(to nie ironia to podziw)

Rycho21-06-2004 22:14:45   [#09]

no niekoniecznie sobie może

to w statucie określić. Tak samo jak niektóre kuratoria tez juz nie mogą sobie określać tego wg własnego widzimisię.
 
Bo zrobił to już dla wszystkich MENiS:
 
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportuz dnia 8 kwietnia 2004 r.zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności (Dz.U. z 2004r. Nr 115 poz. 1198)

10. W części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia odnotowuje się w szczególności:

1)  udział w konkursach i turniejach wiedzy organizowanych przez kuratora oświaty, co najmniej na szczeblu wojewódzkim,

2)  osiągnięcia artystyczne i sportowe uczniów szkoły podstawowej, co najmniej na szczeblu gminnym, a w przypadku uczniów gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej - co najmniej na szczeblu powiatowym,

3)  osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu, lub środowiska szkolnego

---------------------

I tu popieram gabę.

Nie powinno być tak, ze perspektywa takiego wpisu będzie "wyzwalać" u młodych ludzi potrzebę wolontariatu, noszenia mleka babciom i innetym podobne zachowania.

Przy czym należałoby tu jeszcze wyjaśnić co to znaczy "osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi" Czy zaniesienie mleka jest już osiągnięciem?

Bo byc może to my, nauczyciele znów coś tu przeginamy i próbujemy naciągać jakieś zachowania uczniów do tego.

Renatka21-06-2004 23:04:30   [#10]
To może my dorośli ich pochalmy ,my naszych harcerzy zaznaczam nie wszystkich chwalimy wysyłamy nawet do szkół listy" pochwalne" bo jak dobry w tym co robi jest ponad przeciętność to czemu nie pochwalić na szerszym forum ,tak wiele razy mamy okazję pochwalić? może Oni też potrzebuję różnych form docenienia....
Iwona121-06-2004 23:54:38   [#11]

"2)  osiągnięcia artystyczne i sportowe uczniów szkoły podstawowej, co najmniej na szczeblu gminnym, a w przypadku uczniów gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej - co najmniej na szczeblu powiatowym,"

a osiągniecie sportowe na szczeblu ogólnopolskim to do którego miejsca włacznie?????

AnJa21-06-2004 23:56:54   [#12]

Zwykle udział w zawodach ogólnopolskich poprzedzony jest sukcesem na niższym szczeblu - więc chyba każde.

Gorzej jeśli eliminacji nie ma - a my nie wiemy czy były.

RomanG22-06-2004 22:24:31   [#13]
Gaba, Ty masz delegacje, aby podjąć decyzję, że uznajesz to za szczególne osiągnięcie, bądź też nie. Jeżeli uznasz, że noszenie babci mleka jest ludzką powinnością i niczym nadzwyczajnym w kontekście programu wychowawczego szkoły, to tak będzie i nie sądzę, aby tu jakiś adwokat matce pomógł.
AnJa22-06-2004 22:36:53   [#14]

Romanie - tu czesto nie chodzi o adwokata a zwyczjna uczciwośc - dla mnie np. to mleko to program wychowawczy i nie wpiszę, dla sasiada to nadzwyczjny wyczyn i wpisze.

Nasze decyzje mog a oznaczać np. 5 pkt w postepowaniu rekrutacyjnym i zdecydowac o losie dzieciaka ( no, moze tylko samopoczuciu przez wakacje).

nn23-06-2004 12:43:06   [#15]

jest w rozporządzeniu

Rozporządzenie
Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 stycznia 2000 r.

w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności

(Dz. U. z 2000r. Nr 6, poz.73 i zm. Nr 107, poz. 1132 oraz  z 2002 r. Nr 48, poz. 456, Nr 70, poz. 648 i Nr 159, poz. 1320, z 2003 r. Nr 61, poz. 537, z 2004 r. Nr 6, poz. 45 i Nr 115, poz. 1198)

stan prawny na dzień 4.06.2004 r.

całkowicie nowy tekst

10. W części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia odnotowuje się w szczególności:

1)  udział w konkursach i turniejach wiedzy organizowanych przez kuratora oświaty, co najmniej na szczeblu wojewódzkim,

2)  osiągnięcia artystyczne i sportowe uczniów szkoły podstawowej, co najmniej na szczeblu gminnym, a w przypadku uczniów gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej - co najmniej na szczeblu powiatowym,

3)  osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu, lub środowiska szkolnego.

I to byłoby na tyle. Pozdrawiam. Roman.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]