Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Świadectwo z wyrożnieniem
strony: [ 1 ]
Sylwek20-06-2004 08:52:18   [#01]
Czy uczniowi kończącemu s.p. do średniej wlicza się np. ocenę z plastyki  czy muzyki, których nie miał w klasie VI, bo obowiązujące dwie godziny zrealizował w klasie IV i V. Według mnie nir gdyż, w rozporządzeniu jest zapis może nie dosłownie "jeśli uczeń w wyniku klasyfikacji końcoworocznej...
Elusia20-06-2004 09:22:47   [#02]
tak. wlicza się.
malmar1520-06-2004 12:44:23   [#03]

Rozporządzenie
Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 stycznia 2000 r.

w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności

(Dz. U. z 2000r. Nr 6, poz.73 i zm. Nr 107, poz. 1132 oraz  z 2002 r. Nr 48, poz. 456, Nr 70, poz. 648 i Nr 159, poz. 1320, z 2003 r. Nr 61, poz. 537, z 2004 r. Nr 6, poz. 45 i Nr 115, poz. 1198)

stan prawny na dzień 4.06.2004 r.

całkowicie nowy tekst

 

§ 8.

1. W świadectwach i dyplomach ukończenia szkoły oraz w świadectwach dojrzałości, o których mowa w § 5, w części dotyczącej wyników klasyfikacji końcoworocznej przeznaczonej na wpisanie zajęć edukacyjnych, wpisuje się obowiązkowe zajęcia edukacyjne i oceny końcoworoczne uzyskane w klasie programowo najwyższej, a w szkołach policealnych i pomaturalnych dla młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych – oceny semestralne uzyskane w semestrze programowo najwyższym.

2. W świadectwach i dyplomach, o których mowa w ust. 1, wpisuje się również te obowiązkowe zajęcia edukacyjne i uzyskane z nich oceny końcoworoczne (semestralne), z których nauka, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, zakończyła się w klasie programowo niższej (semestrze programowo niższym), z uwzględnieniem § 20.

 

§ 20.

1. W przypadku uzyskania z zajęć edukacyjnych, z których nauka zakończyła się w klasie programowo niższej (semestrze programowo niższym) oceny końcowej miernej, w świadectwach i dyplomach ukończenia szkoły oraz w świadectwach dojrzałości, wpisuje się dla tych zajęć ocenę końcoworoczną dopuszczającą.

 

Pozdrawiam

Joanna Berdzik20-06-2004 19:55:49   [#04]

zastanawiam się?

Elusia na jakiej podstawie prawnej to " tak , wlicza się"?

malmar- pytanie dotyczy nie wpisywania ocen na świadectwie, a wyliczania średniej.

MOim zdaniem przy obecnej konstrukcji rozporządzenia interpretacja MENISU- pana Frączka zawiera błąd logiczny.

Podczas klasyfikacji końcoworocznej dokonujemy KLASYFIKACJI KOŃCOWOROCZNEJ, czyli tej, z roku nauki.

Oczywiscie rozumeim konsekwencje takiego, jak mój, sposobu myslenia- czyli mogące wystąpić niezgodności pomiędzy średnia na świadectwie ukończenia szkoły, a wygladem śrwiadectwa ( czyli obecnościa, bądź nie czerwonego paska), mimo to uważam, zeczerwony pasek, na razie, nalezy się dziecku, ktory w wyniku klasyfikacji KOŃCOWOROCZNEJ uzyskał śreednią 4,75.

Prościej będzie za rok, gdy zmieni się rozporzadzenie i pojawi się klasyfikacja końcowa. Na razie- moim zdaniem, nie ma podstaw do wliczania do klasyfikacji końcoworocznej przedmiotow z innego roku szkolnego.

Joanna Berdzik20-06-2004 19:58:33   [#05]

zreszta przepis- na wszelki wypadek:

Dz. U. Nr 6/2004 poz. 45  § 6 otrzymuje brzmienie :

„§ 6. 1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej  uczeń szkoły dla młodzieży, który w wyniku klasyfikacji końcoworocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej dobrą ocenę z zachowania, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne stwierdzające uzyskanie promocji do klasy programowo wyższej  lub świadectwo ukończenia szkoły stwierdzającej ukończenie szkoły – z wyróżnieniem .

czym jest klasyfikacja końcoworoczna, nie ma co chyba mowić :-)))

Joanna Berdzik20-06-2004 20:00:05   [#06]

:-)))

miliard literówek- przepraszam, to pozlotowy syndrom :-)))
Leszek20-06-2004 20:06:03   [#07]

Osobiście popieram takie wyliczanie w przypadku świadectwa promocyjnego (końcoworoczne z danego roku), natomiast na świadectwie ukończenia szkoły są wszystkie przedmioty z cyklu z ocenami, i wszystkie posiadają wymiar końcoworoczny...

trochę przewrotne, ale nie wspomina się tu z którego roku mają być końcoworoczne...

mówi się jedynie , że oceny końcoworoczne uzyskane w klasie programowo najwyższej... i wówczas nie ma kolizji na świadectwie ukończenia szkoły, to co napisane zgadza się z wyliczeniem...

pozdrawiam

zuza20-06-2004 20:13:08   [#08]

Ja tak jak Leszek, skoro to swiadectwo ukończenia szkoły, to te wcześniej uzyskane oceny to tez koncoworoczne

W świadectwach i dyplomach, o których mowa w ust. 1, wpisuje się również te obowiązkowe zajęcia edukacyjne i uzyskane z nich oceny końcoworoczne (semestralne), z których nauka, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, zakończyła się w klasie programowo niższej (semestrze programowo niższym), z uwzględnieniem § 20.

pozdrawiam

Elusia20-06-2004 20:21:39   [#09]
dzięki zuza. ;-))
Joanna Berdzik20-06-2004 20:21:41   [#10]

zuzo

WPISUJE się, to inny termin niż WLICZA

Wyróżnienie nalezy się za oceny uzyskane w wyniku klasyfikacji końcoworocznej, nie za wpisane!

.........

Leszku- zobaczmy przewrotnie.
dokonujesz klasyfikacji końcoworocznej na RP klasyfikacyjnej.
W wyniku tej klasyfikacji uczeń ma srednia 4,75 i ocenę dobrą z zachowania. TU jest etap, w ktorym uzyskajemy pewnośc iż wyróznienie mu się należy.

Potem dokonujemy wpisów na świadectwa- to jest jednak inna czynnośc niż klasyfikowanie.

Chyba, ze podczas klasyfikacji końoworocznej klasyfikujemy ponownie, te przedmioty, ktore zostaly sklasyfikowane wcześniej. Jednak przepis wówczas musiałby brzmieć inaczej, a nie brzmi...

Jestem przekonana, ze problem o jakim piszemy ma efekt w zmianach przepisow ( projektowanych)

Joanna Berdzik20-06-2004 20:25:53   [#11]

żeby było jasne

nie twierdze, że to jest logiczne ;-)

Uważam jednak, że tak, na dziś, stanowią przepisy

zuza20-06-2004 20:37:23   [#12]

Asiu dzieki,  ale intencje ustawodawcy odczytuję przez analogie do wpisywania:

"wpisuje się również te obowiązkowe zajęcia edukacyjne i uzyskane z nich oceny końcoworoczne ...z których nauka, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, zakończyła się w klasie programowo niższej "

- czyli klasyfikacja koncoworoczna tych zajęć była wczesniej, np w piatej klasie

"uczeń szkoły dla młodzieży, który w wyniku klasyfikacji końcoworocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 skoro dla uatawodawcy oceny koncoworoczne

zuza20-06-2004 20:38:59   [#13]
przepraszam, na koniec cos mi sie zjadło;)
nn20-06-2004 20:48:27   [#14]

Ależ kombinujecie

Ja bym to ujął tak. W wyniku otrzymania porzez ucznia w kilku latach świadectwa z wyróżnieniem  za oczywiście średnią 4,75;, należy mu się świadectwo ukończenia szkoły wliczają powyższe średnie 4,75 razy ileś tam i jak z tego wynika otrzymuje tzw. "SUPER SWIADECTWO Z NADWYRÓŻNIENIEM" wliczając to wszystko co tylko uczniowi, jego rodzicom (to dla wazeliny) oraz wychowawcy klasy może się wydawać, przyśnić, itd. Pozdrawiam. Roman.
malmar1520-06-2004 20:55:04   [#15]

joanno- dobrze, że się zastanawiasz.

Jednak par. 8 jasno określa, że wpisuje się również te obowiązkowe zajęcia edukacyjne i uzyskane z nich oceny końcoworoczne, z których nauka, zgodnie ze szkolnym planem nauczania zakończyła się w klasie programowo niższej.

Przy obecnej autonomii szkoły w sprawie ramowych planów nauczania niektóre przedmioty mogą się różnie rozkładać w różnych szkołach.

Logika nakazuje wliczyć je do średniej ocen tylko dlatego, że jest to świadectwo końcoworoczne- ukończenia szkoły, które powinno zawierać wszystkie przedmioty obowiązkowe zrealizowane w ramach etapu edukacyjnego.

Trudno byłoby wytłumaczyć uczniowi i rodzicowi, że do średniej liczą się tylko oceny z klasy VI, a te pozostałe są tylko wpisane np. jako "ozdobnik.

Rozporządzenie jest jakie jest, ale wydaje mi się, że "robimy z igły widły"

Pozdrawiam.

Joanna Berdzik20-06-2004 20:55:39   [#16]

hm...

ja chcialabym  czytac przepisy bez myślenia, jakie są intencje ustawodawcy;-)

Czasem przepisy tego nie umozliwiają, bowiem intencje niezbyt jasne są ( niestety) i wtedy MENIS pisze intepretację przepisu. W tym przypadku takze napisał interpretację.

Jednak nawet on ma wątpliwosci i przepis stara się ujednoznacznić w projekcie nowego rozporządzenia.

Co by jednak nie pisać, to szkoła wydaje świadectwa, a w szkole rządzi dyrekto, niech robi tak jak uważa za słuszne.
Czasem  odpowiedzi na pytanie jest więcej niż chciałby pytajacy ;-)

....

jako rodzic, mający dziecko w klasie III gimnazjalnej, ktorego dziecko w wyniku klasyfikacji koncoworocznej, czyli klasyfikacji będącej podsumowaniem pracy dziecka w danym roku szkolnym, bo tak stanowią przepisy:
. Klasyfikowanie końcoworoczne, począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej, polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia w danym roku szkolnym z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania i ustaleniu ocen klasyfikacyjnych oraz oceny zachowania, według skali, o której mowa odpowiednio

uzyskaloby srednią 4,75 wyegzekwowałabym od szkoły swiadectwo z wyróznieniem niezaleznie od ocen uzyskanych wczesniej i wpisanych na świadectwo...

Joanna Berdzik20-06-2004 21:02:39   [#17]

malmar

Rozporządzenie jest jakie jest, ale wydaje mi się, że "robimy z igły widły"


pada na forum pytanie, warto na nie odpowiedzieć zgodnie ze świadomością prawną, jaka ma odpowiadajacy. ( z jednoczesna ewentualnością iz popełniać  on może błąd- oczywiście)

Wartośc forum się sklada z dyskusji nad problemami- taką dyskusję tu podjęłam.

generalnie zaś takie rozmowy prowadzą do działań na rzecz uporzadkowań prawnych.

Joanna Berdzik20-06-2004 21:04:16   [#18]

ROMAN!

palnę cię z nadwyrówyżnieniem ;-)))
Uśka20-06-2004 21:08:44   [#19]

To mi sie podoba asiu :)

"palnę cię z nadwyrówyżnieniem ;-)))"  ;-)

zuza20-06-2004 21:18:53   [#20]

moje dziecko tez konczy kl III gimnazjum:))

tez wolałabym czytać jednoznaczne zapisy. Fakt, ze jestesmy zdani na interpretacje:(

Świadectwo ukonczenia szkoły rozni sie jednak od promocyjnego i skoro to właśnie swiadectwo ma byc z wyroznieniem, to ja wliczam do sredniej wszystko. Zajęcia obowiązkowe na świadectwie ucznia klasy szóstej to wszystkie zajęcia z planu nauczania. Podobnie jak ucznia klasy III gimnazjum.

O ile wiem szkoły ponadgimnazjalne przyznają czasem punkty za średnią na świadectwie i tez licza wszystko

a niektore przyznaja punkty za sam  "pasek":)

Oby nasze dzieci dostały sie do swoich wymarzonych szkół:)))

Joanna Berdzik20-06-2004 21:23:25   [#21]

i mój w III

więc niech się dostaną :-))

i czekajmy co zrobi MENIS z nowym rozporządzeniem :-))

Roman K20-06-2004 22:17:25   [#22]

Zagadka!
Dwaj uczniowie (różnych szkół) trzecich klas gimnazjum mają takie same oceny na świadectwie z takich samych przedmiotów ;)

Róznica polega na tym, że otrzymali je w różnych klasach....

Piotruś wszystkie przedmioty miał w klasie trzeciej, a Cezary nie miał w trzeciej przedmiotów wysoko ocenianych. Obaj mają średnią z wszystkich obowiązkowych wpisanych przedmiotów wynoszącą 4,75.

Jeden otrzymał świadectwo z paskiem biało-czerwonym,

 a drugi nieeeee :((((( 

Pytanie brzmi: Czy dyrek będzie potrafił wytłumaczyć mamom chłopców (namiętnie razem piją popołudniową kawę ;))))) dlaczego tak jest?

Roman_K ;))))

Ja też dojechałem, ale forum nie było.....

Joanna Berdzik21-06-2004 08:17:27   [#23]

takie są konsekwencje

złych przepisów;-)

Można je zauważać i probować zmienić.

Ale żeby próbować je zmienić, trzeba je zauważać :-)))

Jak tam pikuś?

;-)

krystyna21-06-2004 12:03:39   [#24]

a pamiętacie fragment korespondencji do MENISA, która pojawiła się chyba w ub.r. to na forum:

Mam pytanie w sprawie uzyskania świadectwa ukończenia szkoły z wyróżnienim.

 

Przykład: w szkole realizowano zajecia z techniki w klasach I i II gimnazjum. Na świadectwie ukończenia wpisuje się zgodnie z paragrafem 8 również ocenę z techniki z klasy II. Czy ocena ta jest wliczana do średniej wpływającej na ukończenie szkoły z wyróżnieniem (patrz paragraf 6)?  Czy dobrze odczytuje rozporządzenie?

Uprzejmie informuję, że właściwie odczytuje Pan tę część rozporządzenia,
która dotyczy świadectw ukończenia z wyróżnieniem szkoły. Oceny uzyskane w
klasach niższych wliczać należy do obliczania średniej ocen na swiadectwie
ukończenia szkoły.
 
                                                                         
                   Zenon Frączek

Joanna Berdzik21-06-2004 13:10:34   [#25]

podstawa prawna:

Zenon Frączek ;-)

znamy to, znamy :-)

to znaczy- jest jasne,że :Oceny uzyskane w
klasach niższych wliczać należy do obliczania średniej ocen na swiadectwie

ale wyróżnienie dostaje się nie za średnią ocen na swiadectwie, a za klasyfikację końcoworoczną .

Spoko, to tylko jeszcze w tym roku- damy radę ;-)

nn21-06-2004 21:51:13   [#26]

ależ ja was kocham

za tą interpretację prawną przepisów prawa oświatowego. Czy Wy przypadkiem podczas czytania nadinerpretacji prawa oświatowego nie osiągacie orgazmu??? Pozdrawiam. Roman. Kurcze, taki jestem i taki pozostanę.
Adaa21-06-2004 22:04:54   [#27]

kurcze..

czytałam i nie osiągnęłam;-)

 Roman,czytałam pobieznie?;-)

JarTul21-06-2004 22:08:00   [#28]

Czytając przepisy prawa oświatowego

 dobrze jest, jak zawsze zresztą, kierować się również zdrowym rozsądkiem.
W przypadku świadectw ukończenia wydawanych w momencie ukończenia szkoły, gdyby nie brać pod uwagę do średniej, do tzw. "świadectwa z paskiem", ocen wpisanych na nim z przedmiotów ukończonych w klasach wcześniejszych, to mogłoby dojść do dziwnej sytuacji, a nawet podejrzenia o jakiś błąd przy wydawaniu tego świadectwa (z punktu widzenia instytucji przyjmującej to świadectwo na kolejnym etapie edukacji), gdyby średnia ocen końcoworocznych z ostatniej klasy była równa lub wyższa niż 4,75, a ze wszystkich ocen na świadectwie niższa.
"Instytucja przyjmująca świadectwo na kolejnym etapie edukacji" ;-) nie będzie wszak wiedziała (i dociekała) czy uczeń kończył wszystkie przedmioty w klasie ostatniej, czy może niektóre (a które?) wcześniej.

Tylko takie podejście do sprawy, w którym do otrzymania świadectwa ukończenia szkoły z wyróżniem bierze się pod uwagę wszystkie oceny na nim wpisane, zapewnia zawsze zgodność świadectwo - średnia co najmniej 4,75 (warunek konieczny do otrzymania świadectwa z wyróżnieniem).

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]