Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Edukacja regionalna na świadectwie
strony: [ 1 ]
Maryna19-06-2004 16:23:55   [#01]
Edukacja regionalna jest realizowana jako oddzielny przedmiot, wpisana jest do szkolnego zestawu programów, czy powinna byc wliczana do sredniej ocen na swiadectwie?(ma to znaczenie dla uzyskania swiadectw z wyroznieniem).
krystyna19-06-2004 16:43:14   [#02]

piszesz  "oddzielny przedmiot, wpisana jest do szkolnego zestawu programów' , ale czy znajduje się w szkolnym planie nauczania jako przedmiot dodatkowy ?

Bo tylko wtedy możesz go wpisać na świadectwie, ale do średniej ocen i tak go nie bierzesz (tylko obowiązkowe).

Basik19-06-2004 19:41:56   [#03]
jest realizowana jako ścieżka a nie przedmiot - nie wpisujemy
malmar1519-06-2004 20:33:08   [#04]

Ramowe plany nauczania w szkołach publicznych

(wyjaśnienia MENiS)

    W związku z sygnalizowanymi nadal wątpliwościami i nieporozumieniami dotyczącymi przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 15, poz. 142 z późn. zm.), Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu uprzejmie wyjaśnia.

    Rozporządzenie wprowadziło dwa pojęcia: "obowiązkowe zajęcia edukacyjne" "dodatkowe zajęcia edukacyjne". Obowiązkowe zajęcia edukacyjne wyszczególnione są w ramowych planach nauczania poszczególnych typów szkół. Dodatkowe zajęcia edukacyjne to te, o których mowa w § 2 ust. 5 pkt 2 i ust. 6.

Dodatkowymi zajęciami edukacyjnymi mogą być:

nieujęte w ramowym planie nauczania dla danego etapu edukacyjnego, przy czym wymiar godzin będzie umożliwiał realizację podstawy programowej

    Wprowadzenie przez dyrektora szkoły dodatkowych zajęć edukacyjnych - po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców - do szkolnego planu nauczania oznacza, iż uczęszczanie uczniów na te dodatkowe zajęcia jest obowiązkowe, ocenianie uczniów z tych zajęć odbywa się na ogólnych zasadach, przy czym ocena końcoworoczna z tych zajęć nie ma wpływu ani na promocję, ani na ukończenie szkoły (patrz rozporządzenie w sprawie warunków i zasad oceniania ...), ani na średnią ocen. Końcoworoczną ocenę klasyfikacyjną z dodatkowych zajęć edukacyjnych wpisuje się w przeznaczonym do tego odpowiednim miejscu w arkuszu ocen i na świadectwie szkolnym.

    Tak np. zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna, koła zainteresowań, koła przedmiotowe itp., nie są dodatkowymi zajęciami edukacyjnymi w rozumieniu wyżej omówionego rozporządzenia.

    Rozporządzenie wprowadziło górny pułap tygodniowej liczby godzin zajęć w poszczególnych typach szkół i etapach edukacyjnych (§ 2 ust. 7). Do limitu tych godzin wlicza się:

  • liczbę godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych,
  • liczbę godzin dodatkowych zajęć edukacyjnych,
  • liczbę godzin zajęć religia / etyka.

    Należy w tym miejscu wyjaśnić, iż do tygodniowego limitu nie wlicza się wszystkich godzin do dyspozycji dyrektora, ale tylko te godziny, które dyrektor przeznaczył na:

1) zwiększenie tygodniowej liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych,

2) dodatkowe zajęcia edukacyjne.

   

 

Rozporządzenie
Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 stycznia 2000 r.

w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności

(Dz. U. z 2000r. Nr 6, poz.73 i zm. Nr 107, poz. 1132 oraz  z 2002 r. Nr 48, poz. 456, Nr 70, poz. 648 i Nr 159, poz. 1320, z 2003 r. Nr 61, poz. 537, z 2004 r. Nr 6, poz. 45 i Nr 115, poz. 1198)

stan prawny na dzień 4.06.2004 r.

całkowicie nowy tekst

 

 

§ 6.

1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń szkoły dla młodzieży, który w wyniku klasyfikacji końcoworocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne stwierdzające uzyskanie promocji do klasy programowo wyższej lub świadectwo ukończenia szkoły stwierdzającej ukończenie szkoły – z wyróżnieniem.

2. Absolwent szkoły średniej dla młodzieży, który uzyskał z egzaminu dojrzałości średnią ocen co najmniej 4,6 oraz spełnił warunki, o których mowa w ust. 1, otrzymuje świadectwo dojrzałości stwierdzające ukończenie szkoły z wyróżnieniem.

 

Pozdrawiam

Maryna19-06-2004 21:50:03   [#05]

Bóg zapłać dobrzy ludzie. Wszystko to było dla mnie jasne, wszystkie przepisy na które się powołujecie znam, ale próbowano mnie przekonać (bezskutecznie) powołując się na rozp.MENiS z dn. 12.02.2002 z póżniejszymi zmianami - ramowe plany nauczania, że ścieżka realizowana jako odrębny przedmiot (edukacja) jest zajęciem obowiązkowym.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]