Forum OSKKO - wątek

TEMAT: podział godzin
strony: [ 1 ]
Anna P18-06-2004 22:49:36   [#01]

 Mam ułożyć podział godzin na nowy rok szkolny. Czy mogę prosić o wytyczne  (lub gdzie je szukać)    - Czy można łączyć j. polski , matematykę w 2 godz. (choć raz w tygodniu):  - czy wf może być na pierwszych lekcjach;   Czego nie wolno robić. Napewną są jakieś wytyczne wiążące się z higiena pracy ucznia.Proszę o pomoc.

sialka18-06-2004 22:57:36   [#02]
Układam podział godzin od wielu lat. Nie ma konkretnych wytycznych. Należy dbać aby zajęcia były rozłożone równomiernie w ciągu całego tygodnia. W-f może być na pierwszych lekcjach, język polski raz w tygodniu można połączyć, matematykę lepiej się prowadzi gdy jest codziennie.
zgredek18-06-2004 22:59:00   [#03]

głównie:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU

z dnia 31 grudnia 2002 r.

w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach

(Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69)

obowiązuje od dnia 6 lutego 2003 r.


§ 4. Jeżeli specyfika programu nauczania nie sprzeciwia się temu, w planie zajęć dydaktyczno-wychowawczych uwzględnia się:

1) potrzebę równomiernego obciążenia zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia;
2) potrzebę różnicowania zajęć w każdym dniu;
3) zasadę niełączenia w kilkugodzinne bloki zajęć z tego samego przedmiotu.
zgredek18-06-2004 23:01:08   [#04]
natomiast specyficzne zasady ustala SANEPID

np. uczniowie nie mogą mieć więcej niż 5 lekcji w ciągu dnia (nawet przy 29 godzinach tygodniowo:-))

---------------------------
krystyna18-06-2004 23:04:40   [#05]

W "Poradniku dyrektora" znalazłam tylko takie "zalecenie":

"Powinien on być ustalony z  uwzględnieniem
następujących zasad:                                                   
 1) równomierne rozłożenie zajęć na poszczególne dni tygodnia,         
 2) różnorodność zajęć w każdym dniu,                                  
 3) niełączenie w kilkugodzinne jednostki lekcyjne zajęć z  tego  samego
przedmiotu, z wyjątkiem przedmiotów, których program tego wymaga.      
Przyjmuje się także, że  nauczyciel  pełnozatrudniony  realizuje  swoje
tygodniowe pensum w ciągu pięciu dni pracy, przy czym obciążenie  liczbą
godzin w poszczególnych dniach powinno  być  zbliżone.  Wyjątki  od  tej
zasady powinny  być  uzasadnione  ważnymi  względami  (np.  czterodniowy tydzień pracy ze względu na studia danego nauczyciela). "

Swoje "wytyczne" ma SANEPID, jak poprosisz, to Ci da.

A jeszcze inne "wytyczne", oficjalne i takie szeptane na ucho będzie miało Twoje grono.....

zgredek18-06-2004 23:06:32   [#06]
a jeśli masz dużą szkołę, nauczycieli dochodzących, radnych, związkowców, mało sal, jedną salę gimnastyczną i dużo, dużo takich własnie uwarunkowań - to i wf pojawi się na pierwszej lekcji i dwie matematyki razem;-)
krystyna18-06-2004 23:07:09   [#07]

tak zgredku, tak !

te "zalecenia" z poradnika  to przepisany kawałek rozporządzenia !!!

zgredek18-06-2004 23:07:17   [#08]
o Krysia:-))))
zgredek18-06-2004 23:10:11   [#09]
ania - ale mimo wszystkich takich różnych, pamiętaj o jednym:

uczeń jest tutaj najważniejszy!

i zrób wszystko, żeby Twoi uczniowie mieli jak najlepszy plan

a dobrą wskazówką do układania planu jest...

postawienie się w sytuacji ucznia:-)
Majka19-06-2004 01:36:08   [#10]

3) zasadę niełączenia w kilkugodzinne bloki zajęć z tego samego przedmiotu

Nie da zastosować tej reguły na j. polskim. Jak robić dwugodzinne klasówki?

Basia D19-06-2004 07:11:59   [#11]
 pierwsze zajęcia powinny być z tak zwanych łatwych,  w poniedziałki i piątki nie przeładowane ilością godzin,  SANEPID ma "wytyczne" - higiena szkolna", ale mam w szkole  jeśli zajdzie potrzeba to w poniedziałek napiszę, stare przepisy ale kontrolują i powołują się na nie.
Anna P19-06-2004 12:00:32   [#12]

Bardzo Wam wszystkim dziekuję. Wiadomo-uczeń najważniejszy i pamiętam otym,ale takie rady są potrzebne,żeby się nikt nie czepiał. Gdyby jeszcze ktoś  coś sobie przypomniał to proszę o jeszcze.Basiu jeśli będziesz mogła to proszę o te wytyczne. Jest to gimnazjum 6 oddziałowe więc nie ma większych problemów, tylko jest paru nauczycieli w niepełnym wymiarze i uczących w innej szkole. Chcę,żeby wszystko było ok.

gera19-06-2004 21:58:51   [#13]

W "Dyrektorze Szkoły" bodaj z ubiegłego roku było na ten temat (TABELA PUNKTOWA DO OCENY PLANU).

Miałam Sanepid - sprawdzali 3/29 oddziałów - wybrane losowo pod kątem:

-do której zajęcia lekcyjne,

-czy nie ma 2 zajęć razem (dopuszczali 1 blok - j.polski),

-czy każdego dnia są zajęcia ruchowe, bądź "luźniejsze lekcje",

-czy równomiernie uczeń jest obciążony ilością godzin dziennie.

Pozdrawiam. U mnie czepili się informatyki na 8 lekcji (wyjaśniałam, że pracownia obciążona jest cały tydzień-bez okienka-od 1 do 8 lekcji).Jedno odstępstwo było zaliczane.

Mariusz177220-06-2004 20:55:45   [#14]

SANEPID ma bardzo dziwne przepisy dotyczące higieny pracy ucznia. Ważność przedmiotów przypomina dyskusję nad wyższością świąt bożego narodzenia nad wielkanocnymi.

Pracownice Sanepidu mają przestarzałe wytyczne, które nie obejmują niektórych przedmiotów np. informatyki.

Dyskusje o ważności przedmiotów na poziomie gimnazjalnym są pozbawione sensu. Co jest ważniejsze geografia czy sztuka( pytań na egzaminie tyle samo).

Łączenie zajęć w bloki 2 godzinne jest potrzebne w j. polskim. Jeśli są warunki można łączyć lekcje W-F.

Ogólnie rób tak aby uczniowie byli zadowoleni. Sanepid do szkoły nie chodzi, ale powinien ( proponuję kilka dni) i zobaczć jak się siedzi w ławkach i na krzesłach w/g wymiarawów, oraz jak wygląda wypoczynek uczniów w ciasnych korytarzach.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]