Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wychowawczy a zwolnienie nauczyciela
strony: [ 1 ]
józefinaw17-06-2004 23:20:00   [#01]
Mam kłopot. Z urlopu wychowaczego wraca nauczycielka (po 4 latach) do szkoły gdzie nie ma już dla niej etatu.Ma umowę o pracę na czas nieokreślony (  nie jest mianowana, nie spełniała warunków , brak wyższego wykształcenia ). Urlop kończy 24 VI 2004r. Pomóżcie co robić?
Rycho17-06-2004 23:59:06   [#02]
a dlaczego nie ma dla niej etatu?
 
Czy stanowisko na którym pracowała przed urlopem zostało zlikwidowane? Czy też ktoś inny został na nim zatrudniony?
 
Nauczycielka jest zatrudniona na umowę na czas nieokreślony, więc na okres  jej urlopu można było zatrudnić kogoś innego na czas określony (czas trwania tego urlopu) na zastępstwo.
 
Po urlopie nauczycielka ma prawo do powrotu na to samo stanowisko pracy (chyba, że zostało ono zlikwidowane).
 
I dopiero gdy będzie świadczyć pracę można próbować podejmować jakieś działania zmierzające do jej zwolnienia. Przy czym należy mieć na uwadze to co zapisano w Art. 20. 23 i 27 KN na temat przyczyn i sposobu zwalniania nauczycieli.
 
A tak na marginesie, brak wyższego wykształcenia nie mógł być jedynyn powodem do tego by nie mogła ona być nauczycielem mianowanym.
 
Tak więc w tej sytuacji jest rzeczywiście kłopot. Bo jeśli na jej miejsce został zatrudniony ktoś inny, to, jęsli będziesz próbowała ją zwolnić a ona odwoła się do sądu pracy, to prawdopodobnie wygra sprawę i sąd przywróci ją do pracy. Jeśli będziesz próbować zwalniać tą drugą osobę, może być podobnie. Chyba, że była ona jakoś poinformowana o tym, że to zastępstwo.
 
Sytuacja jest więc dość patowa. Może jakieś negocjacje tu coś dadzą?
Basia D18-06-2004 00:56:01   [#03]
nie zgodzę się z powyższy stwierdzeniem . po pierwsze przy nieobecności nauczyciela powyżej 2 lat  kiedy w szkole nastapiły znaczne zmany kadrowe można rozwiązać stosunek pracy mam w tej sprawie wyjasnienie prawnika Zz "Głosu nauczycielskiego" niestety w pracy.
józefinaw18-06-2004 07:19:44   [#04]
Etatu już nie ma , bo nastąpiły zmiany w organizacji szkoły 6 klas a przedtem , 8 klas. Pani uczyła matematyki, a miała wykształcenie średnie .
Rycho18-06-2004 08:35:56   [#05]

Basiu, a możesz podać podstawę prawną na Twoje twierdzenie?

Bo one dość dziwne jest. Ja przynajmniej nigdzie czegoś takiego nie znalazłem. I skąd się wzięły te 2 lata? Być może, że pomyliłaś tu okres nieobecności spowodowany chorobą i urlopem dla poratowania zdrowia, które to łącznie nie mogą przekroczyć 2 lat?

Jest ogólny przepis mówiący o niemożności rozwiązania stosunku pracy w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika. Urlop wychowawczy jest taką nieobecnością. Poza tym są również ogólne (czyli dla nauczycieli również) przepisy dot. urlopów wychowawczych i wynikające z tego konsekwencje dla pracodawcy.

Basia D18-06-2004 11:32:23   [#06]
przepraszam , sprawdziłam dziś w dokumentacji, w moim przypadku chodziło o zmianę stanowiska po wychowawczym, sory nie chciałam wprowadzić w błąd.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]