Forum OSKKO - wątek

TEMAT: urlop dla poratowania zdrowia
strony: [ 1 ]
Amaria02-08-2018 20:56:28   [#01]

czy nauczyciel może mieć wydaną decyzje o urlopie dla poratowania zdrowia od innego lekarza bhpowaca, nie tego z którym szkoła ma podpisaną umowę?

rzewa02-08-2018 23:44:55   [#02]

nie decyzję a orzeczenie i nie od lekarza bhpowca a od lekarza medycyny pracy

nie, nie może - orzeczenie może wydać tylko ten lekarz, z którego zoz szkoła podpisała umowę

KN art 73 ust. 10. O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy mogą odgrywać istotną rolę, orzeka lekarz posiadający uprawnienia do wykonywania badań, o których mowa w art. 229 § 1, 2 i 5 Kodeksu pracy, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 229 § 8 Kodeksu pracy, wykonujący działalność w jednostce służby medycyny pracy, z którą szkoła zawarła umowę, o której mowa w art. 12 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy, zwany dalej „uprawnionym lekarzem”.

BaZa08-08-2018 21:55:38   [#03]

Witam, do końca września jestem na półrocznym  urlopie zdrowotnym. Czekam na sanatorium. Myslę, że termin do sanatorium przypadnie na styczeń. Według nowych przepisów dyrektor udziela urlopu zdrowotnego na pobyt w sanatorium. To raptem kilka miesięcy po obecnym urlopie zdrowotnym. Moje pytanie: czy już nie obowiązuje w tym przypadku roczna przerwa między urlopami zdrowotnymi jak wczesniej? Czy dyrektor powinien mi udzielić kolejnego urlopu na pobyt w sanatorium?

rzewa09-08-2018 08:30:31   [#04]

niestety dalej obowiązuje:

KN art 73 ust 8. Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat.

zatem możesz otrzymać urlop na czas pobytu w sanatorium o ile od zakończenia obecnego urlopu minie rok

BaZa09-08-2018 14:03:29   [#05]

Dziękuję za odpowiedź. No to jakie mam wyjście?Urlop bezpłatny czy zwolnienie lekarskie na czas pobytu w sanatorium?

eny09-08-2018 17:14:25   [#06]

Jeżeli to nie jest szpital rehabilitacyjny to niestety zwolnienie lekarskie nie będzie wystawione. Na "zwykłe" sanatorium pozostaje urlop bezpłatny w tym przypadku.

BaZa09-08-2018 19:00:26   [#07]

To jest "zwykłe" sanatorium. Dziękuję za odpowiedź.

 

 

eny09-08-2018 19:54:21   [#08]

Ze względu na charakter pracy możesz wystosować pisemko (z zaświadczeniem) do NFZ z prośbą o przesuniecie terminu na okres wakacyjny (jeśli jesteś nauczycielem)

Macia16-05-2019 15:12:16   [#09]

Nauczyciel otrzymał skierowanie do sanatorium. Twierdzi że stawał na komisje i powinnam mu udzielić urlopu dla poratowania zdrowia bez orzeczenia lekarza medycyny pracy bo stawał na komisję ZUS która go zakwalifikowała do sanatorium. Czy ma racje i wystarczy jego wniosek i decyzja o przyznaniu sanatorium? (pisma jeszcze nie widziałam)

eny16-05-2019 16:15:23   [#10]

Jeżeli stawał na Komisję ZUS czyli jest skierowanie w ramach prewencji rentowej z ZUS. W takich okolicznościach wyjazd jest w ramach L4

elrym16-05-2019 18:34:46   [#11]

Jeżeli ZUS, nie trzeba urlopu dla poratowania zdrowia, jak napisała eny.

Na koniec pobytu otrzyma L4.

Aby udzielić urlopu, musisz mieć orzeczenie lekarza med.pracy.

Rozumiem, że nie masz?

Spokojnie, odeślij nauczyciela do przepisów prawa. Niech poczyta :-))

 

Na pewno jest to ZUS- nie NFZ?

rzewa16-05-2019 19:06:10   [#12]

w przypadku udpz na rehabilitację uzdrowiskową lub leczenie uzdrowiskowe nie ma potrzeby udawania się po orzeczenie do lekarza - potwierdzone skierowanie do sanatorium wystarcza

KN art 73 ust 10j. Urlopu dla poratowania zdrowia na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową dyrektor szkoły udziela na podstawie potwierdzonego skierowania, o którym mowa w art. 33 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, na okres ustalony w tym skierowaniu.

elrym16-05-2019 19:24:20   [#13]

Fakt!

Tzn.ja idę doczytać :)))

 

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]