Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Dyżury nauczycieli
strony: [ 1 ]
józefinaw16-06-2004 22:19:08   [#01]

Czy nauczyciel ma obowiązek pełnić dyżury podczas przerw? Jakie przepisy to regulują ?

Spotkałam się z opinią , że obowiązek pełnienia dyżurów jest niezgodny z przepisami o higienie pracy. Czy jest tak w istocie?

Proszę o pomoc!

Gaba16-06-2004 22:24:52   [#02]
uoso - art. 76 - higiena jaka higiena w zawodzie nauczyciela, to praca wyrobnicza, a ni higieniczna... ;-)
Małgoś16-06-2004 22:26:42   [#03]
nauczyciel powinien być wyrobnikiem, ale ...higienicznym
zgredek16-06-2004 22:27:18   [#04]
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU
z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach

(Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69)

obowiązuje od dnia 6 lutego 2003 r.


§ 2. Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek.


§ 13. Niedopuszczalne jest prowadzenie jakichkolwiek zajęć bez nadzoru upoważnionej do tego osoby.


§ 14. 1. Przerwy w zajęciach uczniowie spędzają pod nadzorem nauczyciela.

2. Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne, umożliwia się uczniom przebywanie w czasie przerw w zajęciach na świeżym powietrzu.
zgredek16-06-2004 22:28:16   [#05]
a godzina pracy nauczyciela - tak jak to godzina trwa 60 minut po prostu
Rycho16-06-2004 22:30:51   [#06]

w czasie przerw nauczyciele nie mają obowiązku pełnić dyżurów, mają za to obowiązek pełnienia opieki nad uczniami w tym czasie.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69)

§ 14. 1. Przerwy w zajęciach uczniowie spędzają pod nadzorem nauczyciela.

2. Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne, umożliwia się uczniom przebywanie w czasie przerw w zajęciach na świeżym powietrzu.

........

To, w jaki sposób powyższe zostanie spełnione w szkole zależy od zorganizowania tego przez dyrektora. Jedną z możliwości są tu dyżury.

józefinaw16-06-2004 22:51:54   [#07]

Dzięki za pomoc!

Jak to dobrze można  Was liczyć! Pozdrawiam prawie wakacyjnie ze Słupska.

Gaba17-06-2004 03:33:47   [#08]

nauczyciel ma obowiązek pełnienia dyżuru

mimo wszytsko mam rację - dla nauczyciela dyżur jest obowiązkowy, ustawa jest nadrzędna do rozporządzeń:

UoSO -

NAUCZYCIELE I INNI PRACOWNICY SZKOŁY

§ 74. Nauczyciele i inni pracownicy Szkoły w swoim postępowaniu winni kierować się zasadami
zawartymi w Konstytucji, wynikającymi z niej przepisami prawa, wskazaniami zawartymi w
Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Konwencji Praw Dziecka a także ogólnymi zasadami
etyki zawodowej.

§ 75. 1. Nauczyciel prowadzi pracę dydaktyczno-wychowawczą, opiekuńczą oraz jest odpowiedzialny za  jakość, wyniki tej pracy jak również bezpieczeństwo powierzonej jego opiece młodzieży.
2. Nauczyciel w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych zobowiązany
jest do kierowania się dobrem ucznia jako wartością nadrzędną.
3. Głównymi zadaniami nauczyciela są w szczególności:
- umożliwienie młodzieży zdobywania niezbędnej wiedzy,
- dbałość o zdrowie i higienę psychiczną powierzonej młodzieży,
- poszanowanie godności osobistej ucznia,
- wspieranie rozwoju psychofizycznego, zdolności oraz zainteresowań młodzieży,
- pomoc rodzicom w prawidłowym wychowaniu dzieci,
- kierowanie się zasadami bezstronności i obiektywizmu w ocenianiu,
- sprawiedliwe traktowanie całej młodzieży, połączone z zasadą indywidualizacji procesu  nauczania,
- udzielanie młodzieży wszelkiej pomocy w miarę swoich możliwości w eliminowaniu  niepowodzeń szkolnych.

§76. 1. Nauczyciel jest zobowiązany dbać o honor Szkoły, podnosić poziom i wyniki jej pracy, chronić i pomnażać jej dorobek i tradycje.  Do podstawowych obowiązków nauczyciela należy:
1. Stosowanie się do postanowień Statutu, zarządzeń i wytycznych władz oświatowych oraz
Dyrektora Szkoły.
2. Prawidłowa realizacja procesu dydaktyczno-wychowawczego,
3. Rytmiczne i zgodne z obowiązującymi przepisami ocenianie uczniów.
4. Wykonywanie uchwał Rady Pedagogicznej oraz zadań przydzielonych w planie pracy.
5. Czynne uczestnictwo w Radzie Pedagogicznej, zespole przedmiotowym i innych zespołach
powoływanych przez Dyrektora oraz Radę Pedagogiczną.
6. Dzielenie się swymi doświadczeniami oraz pomoc kolegom.
7. Wywiązywanie się z przydziału czynności dodatkowych określonych planem pracy szkoły.
8. Staranne i terminowe prowadzenie dokumentacji szkolnej.
9. Dbałość o pomoce dydaktyczne oraz inny sprzęt szkolny.
10. Opieka nad młodzieżą w czasie organizowanych przez Szkołę imprez, wycieczek.
11. Pełnienie dyżurów porządkowych zgodnych z harmonogramem ustalonym przez Dyrektora.
12. Przyjmowanie rodziców i uczniów w wyznaczonych godzinach.
13. Doskonalenie umiejętności dydaktycznych oraz podnoszenie poziomu wiedzy merytorycznej.
14. Respektowanie uprawnień wychowawcy klasy nadanych mu w Statucie.
15. Tworzenie dobrej atmosfery i życzliwego klimatu pracy w Gronie.
16. Nieujawnianie spraw poruszanych na posiedzeniu Rady Pedagogicznej, które mogą  naruszać dobro osobiste uczniów lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników  Szkoły.

Ewa z Rz17-06-2004 04:29:02   [#09]

gada, przepraszam, ale...

Chyba cytujesz swój statut a nie UoSO. Ustawa zawiera artykuły a nie paragrafy a odpowiednie (numerami) artykuły brzmią:

Art. 74. (skreślony).

Art. 75. (skreślony).

Art. 76. (skreślony).

Czyli a UoSO takich art. nie ma. Statut, niestety, ranga stoi niżej niz rozporządzenie MENiS

Gaba17-06-2004 04:48:02   [#10]

ja ci dam gada, ja ci dam takiego gada...

... czekaj no, co ja wklejam...

zaraz przeglądam... z którego ogródeczka z którego foledru sobie wzięłam tę wersję uoso... jestem po remoncie generalnym i wpisaniu nowej wersji worda i mi się wszytsko rozwaliło, mam m tyle kopii zapasowych, że czuję we własnym kompuetrze, jak w matriksie...

- przeleciałam tez mój statut, mam w statucie rzeczywiście, ale ja nie bardzo cenię statuty w tej formie kadłubkowej i unifikacyjnej...

- mam to także w regulaminie pracy oraz w przydzialach czynności.

- mam - mam to w materiałach szkoleniowych nt. obowiązków nauczyciela  i jest to... koniec lat 90, a to stąd mam ten wyimek UoSO, bardzo mi się on podobał - postawiono kawu na ławu, a nie takie elemele dudki polszczyzną antyprawną p. minister Ł.

Ewa, jak sie wyłącza w XP funkcję wpisywania automatycznego słów, doprowadza mnie to do szału -

Ewa z Rz17-06-2004 05:04:31   [#11]

:-)))

Nie wiem, nie pracuję w XP ani w Wordzie2000 (i wyższych). Dlaczego?

Bo nie lubię!

Jak czasem siadę do kompa dzieciaków cos napisać, to rzeczywiście dostaję od tego szału... Więc robię to rzadko i nie pytałam jak się tego pozbyć i czy wogóle można..

Jolanta Szuchta17-06-2004 18:58:43   [#12]

Ale

jesteście Fajne podoba mi sie Wasza rozmowa;-)))))))
celin17-06-2004 20:10:54   [#13]
Należy pracować z poswięceniem! W nauczaniu zintegrowanym pracuje się bez przerw (dla nauczyciela). Tu nauczyciel nie może mieć żadnych potrzeb, o fizjologicznych nie wspomnę. Siedzi po 4-5 godzin w klasie, grzecznie patrzy jak dzieci jedzą śniadanko, wychodzi na powietrze, bawi się itp. itd. i nie narzeka! Usłyszeć może odpowiedź o 10 czekajacych na to miejsce pracy. " Starsi" maja ten komfort, że się zmieniają, a "młodsi" muszą sie uczyć zaradności.:)))))))))
RomanG17-06-2004 21:01:18   [#14]

W nauczaniu zintegrowanym pracuje się bez przerw (dla nauczyciela). Tu nauczyciel nie może mieć żadnych potrzeb, o fizjologicznych nie wspomnę. Siedzi po 4-5 godzin w klasie...

A gdzie tak jest i czemu?

celin17-06-2004 21:09:52   [#15]
Od chwili wejścia nauczania zintegrowanego. Nasza Dyrekcja uważa, że nauczyciel jest w pracy, a przerwy ma uczeń. No cóż, w klasach I -III tak teraz wyglada praca, przynajmniej w naszj szkole. 26 uczniów, dziwny plan zajęć,np. 5 godz. w pn.,wt.2,śr.3, ale to już inna "bajka":)))) Na nic się zdały nasze prośby i uwagi odnośnie przerw dla nas. A chciałybyśmy mieć choć jedną!
RomanG17-06-2004 22:13:47   [#16]

1. To, ze jest w pracy, nie oznacza, że nie może wyjść do toalety. Zadaje uczniom, wychodzi, wraca - cały czas jest w pracy.

2. Skarga do PIP powinna załatwić sprawę. Naruszenie godności pracownika - tak to się kwalifikuje.

PS. Które to KO?

Jola17-06-2004 23:32:15   [#17]

Roman!

Zadaje uczniom, wychodzi???
I nie martwi się o zagrożenia, konsekwencje?

RomanG18-06-2004 07:15:32   [#18]

Tyle razy jest ten temat wałkowany, tyle razy już przytaczałem opinie prawników i konkretne rozstrzygnięcia, lecz wciąż wraca to jak bumerang...

Zadaje uczniom i zostawia ich w normalnych warunkach, więc żadnych niecodziennych zagrożeń nie ma.

O konsekwencje się też nie martwi, bo nie nastąpią. W ten sposób sprawowana opieka jest opieką prawidłową.

Jola18-06-2004 07:31:45   [#19]

Ty naprawdę tak uważasz?

Zadaje uczniom i zostawia ich w normalnych warunkach, więc żadnych niecodziennych zagrożeń nie ma.

A opinie prawników były między innymi tu:

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=5525&st=0

RomanG18-06-2004 08:03:06   [#20]

Jola, tam chodziło konkretnie o dyżur, nie o wyjście z klasy podczas lekcji.

Co do dyżuru zgadzam się z prawnikami i wyrokiem. Co do lekcji opinie prawników są inne.

celin18-06-2004 13:53:04   [#21]
Niestety tak się to praktykuje, mając świadomość ryzyka jakie ponosimy. Co z tego, że otwiera sie drzwi i koleżanka zerka, w razie wypadku(odpukać) nic nas nie usprawiedliwia. Swoją drogą ciekawa jestem jak jest w innych szkołach?
RomanG18-06-2004 14:04:42   [#22]

w razie wypadku(odpukać) nic nas nie usprawiedliwia

Jesteś pewna tego, co piszesz?

celin18-06-2004 14:58:44   [#23]
Tak do końca Romanie to nie jestem pewna. Wiem jedno,nie powinno to tak wyglądać. Już przywykłam do tego, że szef ma zawsze rację.:))))))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]