Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Zatrudnienie nauczyciela w stanie nieczynnym
strony: [ 1 ]
PaulinaS04-06-2018 14:26:38   [#01]

Witajcie,

uczciwie wrzucam na stronę KO wakaty, może zbyt uczciwie...Niemniej ad meritum. Pojawiła się osoba ze stanem nieczynnym, w liście motywacyjnym powołuje się na przepis o pierwszeństwie w zatrudnieniu.

Czy to pierwszeństwo oznacza, że muszę ją przyjąć, mimo że wolałabym nauczyciela młodszego z nieco szerszymi kwalifikacjami (w przyszłości mógłby też uczyć przyrody- taka perspektywą się pojawi w przyszłym roku, a ta osoba ze stanem nieczynnym nie ma tych kwalifikacji).

Czy jako dyrektor mam prawo uznać, że nie chcę zatrudniać matematyka po studiach podyplomowych, mimo że mam wakat na te właśnie godziny?

Pomocy...

halinah04-06-2018 19:53:25   [#02]

Art. 20 ust. 7 KN: Dyrektor szkoły ma obowiązek przywrócenia do pracy w pierwszej kolejności nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym w razie powstania możliwości podjęcia przez nauczyciela pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony lub na okres, na który została zawarta umowa, w tej samej szkole, na tym samym lub innym stanowisku, pod warunkiem posiadania przez nauczyciela wymaganych kwalifikacji. Odmowa podjęcia pracy przez nauczyciela powoduje wygaśnięcie stosunku pracy z dniem odmowy.

Czyżby o to chodziło tej nauczycielce? Musi być pełen etat i obowiązek zatrudnienia dotyczy szkoły, z której przeszła w stan nieczynny - a nie dowolnej placówki.

PaulinaS04-06-2018 20:18:46   [#03]

Ja nie jestem dyrektorem, który zdecydował o przeniesieniu w stan nieczynny. Nauczycielka nie powołuje się jednak na ten przepis a na:  art.224, ust.3, pkt.1–Dz.U z 2017r., poz. 60 (ustawa z 14 grudnia 2016r.-Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe) yt.

W okresie do dnia 31 sierpnia 2020 r. pierwszeństwo w zatrudnieniu na wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego przysługuje:
1) nauczycielom przeniesionym w stan nieczynny, nauczycielom, którzy otrzymali informację o przeniesieniu ich w stan nieczynny z początkiem kolejnego roku szkolnego, oraz nauczycielom, którzy złożyli wniosek o przeniesienie w stan nieczynny w trybie art. 20 ust. 5c ustawy – Karta Nauczyciela;

halinah04-06-2018 20:58:04   [#04]

To chyba ogranicza Twoje prawa jako dyrektora :(

PaulinaS05-06-2018 06:15:52   [#05]

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy zgodnie z art. 20 pkt. 8 KN powinnam zatrudnić tego nauczyciela tylko na czas określony w decyzji o przeniesieniu w stan nieczynny?

Jak to się ma do art. 225 pkt. 7 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo Oświatowe?

Nie jest to nauczyciel wygaszanego gimnazjum a liceum, które zmniejsza ilość oddziałów ze względu na konieczność jednozmianowości.

rzewa05-06-2018 08:17:49   [#06]

jeśli n-l został przeniesiony w stan nieczynny na podstawie art 20 ust 5c KN, to stosuje się do niego art 20 ust 8 KN

a jeśli podstawą stanu nieczynnego jest art 225 ust 1 specustawy, to wówczas art 20 ust 8 KN nie ma zastosowania

i nie ma tu znaczenia w jakiej szkole będzie to zatrudnienie -> ważne na jakiej pp n-l jest w stanie nieczynnym

PaulinaS05-06-2018 08:27:33   [#07]

Na dostarczonym mi dokumencie jest powołanie się na art. 20 ust.1 pkt. 2 KN.  Rzewo, co w takim wypadku? jest tam też napisane, iż cyt. w związku ze złożeniem przez Panią w dniu 21 maja wniosku o przeniesienie w stan nieczynny informuję, że wypowiedzenie z dnia 20 kwietnia 2018r. staje się bezskuteczne.. Dla mnie oznacza to art. 20 ust. 5c.KN


post został zmieniony: 05-06-2018 08:31:32
rzewa05-06-2018 22:44:42   [#08]

tak właśnie jest - myślisz dobrze (choć nie wiem czemu kolega-dyrektor tak skomplikował prostą rzecz...)

fordek21-06-2018 15:43:51   [#09]

 Odchodzę na emeryturę po wielu latach bycia wicedyrektorem.Nowy dyrektor chciałby abym pracowała jeszcze od września na 7 godzin ja zresztą też jeszcze chciałabym zostać i realizować sie tylko w pracy z dziećmi .Czy nowy dyrektor może ze mną podpisać umowę czy musi zgłosić vacat?  

Roman Langhammer21-06-2018 19:17:28   [#10]

A ja mam problemy natury strategicznej. Zgłaszając wolne miejsce pracy w KO, określa się termin składania dokumentów.

Teoretyzując: Zgłaszam dzisiaj - termin składania dokumentów jutro. :) Mało kto zdąży... i być może w stanie nieczynnym nikt nie przyjdzie. Obowiązkowi stało się zadość, a ja wybieram kogo chcę.

Powiedzmy sobie uczciwie... często już wcześniej jesteśmy z kimś po słowie, a wystawiamy info na KO z obowiązku... trochę dziwnego... bo jak to się ma do tego, że "dyrektor zatrudnia i zwalnia nauczycieli" jak w niektórych przypadkach (patrz wyżej) jest tego prawa pozbawiony?

fordek25-06-2018 17:51:17   [#11]

[#09]- Zapytam wprost -  Czy można  uznać,że KO zostało poinformowane - jeżeli w  złożonym arkuszu w KO w sprawie opinii  były wymienione vacaty?  - i czy może umowę o pracę ze mną podpisać ustępujący dyrektor( też uważa ,że powinnam dalej zostać w tej szkole) - od 1 września jest nowy,który  chce ze mną właśnie pracować - chodzi o te 7 godzin.

DYREK25-06-2018 18:23:52   [#12]

w arkuszu na 2018/2019 powinien być vacat (na te 7 godzin) i należy go oddzielnie zgłosić

obowiązują w rożnych KO różne formy zgłaszania wolnych godzin

np. dyrektor publikuje sam na stronie KO

http://www.ko.rzeszow.pl/dla-dyrektora-i-nauczyciela/dla-dyrektora-i-nauczyciela-komunikaty/umieszczanie-ofert-pracy-dla-nauczycieli/ 


post został zmieniony: 25-06-2018 18:25:48
mychase20-05-2019 11:06:06   [#13]

Nauczyciel  dostał informację że od dnia 01.09.2019r. zostaje przeniesiony w stan nieczynny (Zespół Szkół w sklad którego wchodzi gimnazjum) zatrudniony na podstawie mianowania pełny etat, jednocześnie jest zatrudniony w innej szkole na umowe o pracę na czas niokreslony na 6/18 moje pytanie brzmi , czy od 1 września moze kontynuować zatrudnienie w tej drugiej szkole (moim zdaniem tak bo kontynuje zatrudnienie a nie podejmuje) i to zatrudnienie nie przerywa stanu nieczynnego  w zespole, a gdyby sie okazało że w m-cu wrześniu bądż w październiku bedę miała dla tego nauczyciela 5/18  to nauczyciel musi tą propozycje przyjąć i to przerywa stan nieczynny i wypłaca się wynagrodzenie  za 5/18, czy tylko pełny etat wchodzi w grę? jako podstawa art.225 


post został zmieniony: 20-05-2019 11:07:42

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]