Forum OSKKO - wątek

TEMAT: świadczenie kompensacyjne czy emerytura po nowemu ?
strony: [ 1 ]
Boss2907-05-2018 22:04:59   [#01]

Bardzo proszę o poradę, bo jestem w rozterce, a chciałabym podjąć właściwą decyzję. Jestem od 2001 r. dyrektorem szkoły, posiadam 34 letni staż pracy, w październiku 2019r. kończę 60 lat i mocno się zastanawiam czy pracować do uzyskania wieku emerytalnego, czy też zdecydować się na skorzystanie ze świadczenia kompensacyjnego?

og07-05-2018 22:41:16   [#02]

W Twoim wypadku opłaca się poczekać do osiągnięcia wieku emerytalnego i we wniosku o emeryturę napisać dokładnie tak: - wnoszę o naliczenie emerytury z Ustawy Karta nauczyciela i jednoczesnie z Ustawy o powszechnym wieku emerytalnym, prosżę o wybranie korzystniejszego wariantu dla mnie.

Będziesz mieć jednoczesnie 35 lat pracy, więc nagroda Ci sie należy. Teraz możesz wystąpić o ponowne przeliczenie kapitału początkowego wg nowych przepisów i to będzie już na Ciebie czekać.

gronostaj08-05-2018 01:39:20   [#03]

a po co przeliczać ten kapitał po nowemu? jest cos korzysteniej?

DYREK08-05-2018 11:04:17   [#04]

przeliczenie kapitału początkowego może spowodować korzystniejsze obliczenie jego wysokości (np. z powodu okresu sprawowania opieki nad dzieckiem)

w ZUS dostępny jest formularz wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego

występując o ponowne ustalenie kapitału początkowego nic nie tracimy, możemy tylko zyskać


post został zmieniony: 08-05-2018 11:05:54
og08-05-2018 13:03:25   [#05]

Głównie chodzi o osoby, które sprawowały bezpośrednią opiekę nad dzieckiem w trakcie studiów lub przed podjęciem pracy. Przelicznik za studia jest 0, a za sprawowanie opieki nad dzieckiem 0,7. WArto sprawdzić - nic nie kosztuje, a jeśli źle jest cos udokumentowane, to w decyzji odmownej, jest napisane co i jest jeszcze czas na korektę.

halinah08-05-2018 13:36:49   [#06]

Poza tym, jeśli nie skorzysta się z przysługującego świadczenia kompensacyjnego, można do kapitału początkowego mieć doliczoną rekompensatę z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Rekompensata ta nie jest samoistnym świadczeniem pieniężnym – przyznawana jest w formie dodatku do kapitału początkowego,  (to w każdym przypadku będzie inna kwota - algorytm do liczenia jest dla mnie nie do ogarnięcia). Trzeba złożyć w ZUS wniosek o emeryturę i świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wystawione przez pracodawcę lub przez jego następcę prawnego.

Prawo do rekompensaty przewidują przepisy ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 965 ze zm.). W art. 2 pkt 5 tej ustawy przewidziano, że rekompensata stanowi odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej. Zgodnie zaś z art. 21 ust. 1 i 2 ustawy rekompensata przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli ma okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co najmniej 15 lat. 

og08-05-2018 15:47:03   [#07]

dokładnie - dlatego w poście moim pierwszym jest napisane - w Twoim wypadku opłaca się - a często są to kwoty 500 zł brutto, a na kompensówce tracisz bezpowrotnie ten dodatek.

BBS5808-05-2018 19:29:37   [#08]

Czy rekompensata należy się tylko tym, którzy przejdą na emeryturę z powszechnego wieku? Czy również należy się tym, którzy nabyli prawa na 2008 ( z doliczeniem studiów i pracy w gospodarstwie) i odejdą na emeryturę do 31 sierpnia tego roku? Proszę o odpowiedź.

Boss2908-05-2018 19:39:35   [#09]

Dziękuję za Wasze rady, ale mam wrażenie, że coś jest na rzeczy, że w ostatnim czasie tylu nauczycieli odchodzi na kompensacyjne, tak jak piłkarze - "okienko transferowe się zamyka", kto zdąży, ten się załapie. Czy faktycznie jeśli się skorzysta z kompensacyjnego, to nie należny się rekompensata?

halinah08-05-2018 19:39:52   [#10]

Rekompensata jest odszkodowaniem za UTRATĘ MOŻLIWOŚCI nabycia prawa do wcześniejszej emerytury. Jeśli nabyło się te prawa - nie należy się.

mrycz08-05-2018 19:52:37   [#11]

Witam wszystkich - ciekawi mnie czy, jeśli nauczyciel zostanie zwolniony z dniem 31.08.2018 (zmniejszenie liczby oddziałów w szkole art.20,  pracę straci w sumie 3 nauczycieli) też traci rekompensatę z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze?

Czy są jakieś wyjątki, przecież nie będę miała wyboru i muszę skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego, muszę z czegoś żyć. Dodam mam 37 lat stażu, w tym 35 lat nauczycielskiego oraz wiek 56 lat.

mim209-05-2018 09:55:03   [#12]

Czy chcąc doliczyć pracę w rolnictwie do stażu uprawniającego do emerytury i skorzystania z możliwości przejścia na emeryturę na tzw. starych zasadach ( 30 lat pracy do 2008r) trzeba rozwiązać stosunek pracy do końca sierpnia 2018r?

og09-05-2018 14:52:21   [#13]

do Mrycz - tak, idąc na kompensacyjną otrzymasz do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego 80% emerytury, to świadczenie będzie nieprzeliczane, dostaniesz też odprawę emerytalną, po osiągnięciu wieku dostaniesz emeryturę bez rekompensaty. Na swiadczeniu mozna pracować, osiągając ok. 3 tys. brutto miesięcznie (oczywiście w skali roku).

BBS5809-05-2018 20:45:05   [#14]

do mim2.

Z tego co wiem to tak. Ja nie byłam pewna czy doliczą mi pracę w rolnictwie, aby nabyć prawa na 2008 (mogłam tylko doliczyć wakacje), więc złożyłam wniosek o emeryturę do ZUS z zeznaniami świadków i dostałam odpowiedź, ze nabyłam prawa do emerytury nauczycielskiej, ale emerytura nie została przyznana bo nie rozwiązałam stosunku pracy.

Marla09-05-2018 21:55:21   [#15]

czy uważacie że warto złożyć wniosek o przeliczenie kapitału początkowego pomimo tego że do emerytury brakuje jeszcze 10 lat?

og10-05-2018 08:11:31   [#16]

#Marla - tak, opłaca się i należy to robić, można (prawo nie zabrania) - w efekcie masz uporządkowane papiery, wyprostowane, gdyby coś zażądali. 

Można pprzeliczać kapitał początkowy, ile razy się da.

dim11-05-2018 12:15:45   [#17]

Taka sytuacja: lat 60 w marcu + 36 lat pracy w szkole.

Przeliczyć kapitał początkowy i odejść w sierpniu, czy pracować dalej . Chodzi o wysokość emerytury

DYREK11-05-2018 12:23:09   [#18]

teraz (maj) poprosić o przeliczenie kapitału 

po przeliczeniu kapitału udać się do doradcy emerytalnego w ZUS -> doradca pomoże w wyborze najlepszego momentu przejścia na emeryturę

 

fordek11-05-2018 20:21:17   [#19]

Nauczyciel nabył prawo do emerytury nauczycielskiej .Nie chce odejść na emeryturę do końca sierpnia 2018 r .Czy będzie mógł otrzymać emeryturę powszechną z rekompensatą np.od września 2018r? Ma już ukończone 60 lat.

malgala12-05-2018 16:55:38   [#20]

A chce odejść od września?

fordek12-05-2018 18:08:13   [#21]

Jeszcze się zastanawia czy odejść we wrześniu 2018 czy od stycznia 2019.Stąd pytanie ma nabyte prawo do nauczycielskiej a czy jeżeli nie skorzysta z tego prawa będzie mógł przejść na powszechną ale z rekompensatą?

ola 1313-05-2018 19:09:42   [#22]

Czy odchodząc na świadczenie kompensacyjne dostaję odprawę 3 miesięczną?

Czy świadczenie kompensacyjne można zawiesić i podjąć pracę w szkole?

Już się trochę pogubiłam, więc takie mi myśli chodzą po głowie.

og13-05-2018 19:23:22   [#23]

2 x tak - nawet zatrudnienie na 1 godzinę zawiesza świadczenie kompensacyjne, opłaca się więc zawieszać, mając etat. 

ola 1313-05-2018 20:18:53   [#24]

Dostaję odprawę 6 miesięczna z art. 20 i 3 miesięczną z racji świadczenia kompensacyjnego?

og13-05-2018 20:52:28   [#25]

3-miesięczną odprawę emerytalną, jeden raz w życiu sie taka dostaje.

Klio13-05-2018 21:21:54   [#26]

A co wiecie na temat pracy na nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym czy można pracować w niepublicznej szkole - umowa o pracę z kodeksu pracy, czy np. umowa zlecenie w ośrodkach doskonalenia zawodowego? itp. Jakie są Wasze doświadczenia związane z tym tematem?


post został zmieniony: 13-05-2018 21:22:20
ola 1313-05-2018 21:57:40   [#27]

Z rozmowy z panią w ZUS dowiedziałam się, że będąc na świadczeniu kompensacyjnym nie można pracować w żadnym podmiocie wymienionym w ustawie Karta Nauczyciela.

Bez znaczeni wa jest na jakim stanowisku.

AnJa14-05-2018 08:57:48   [#28]

Można zastanawiać się nad zleceniami- bo to nie jest jednak umowa o pracę.

Cała reszta jednoznacznie wykluczona w ustawie o świadczeniach - co wydaje się logiczne.

Troszkę  nielogiczne może być jedynie to, że prawo do kompensacyjnego daje zatrudnienie tylko  w niektórych podmiotach systemu oświaty - a wykluczenie dotyczy niemal wszystkich.

Klio14-05-2018 09:39:23   [#29]

Tak, ale nie można pracować z Karty Nauczyciela - bo z tej ustawy należy się świadczenie  a z kodeksu pracy?


post został zmieniony: 14-05-2018 09:39:57
AnJa14-05-2018 09:52:43   [#30]

Nie można.

Klio14-05-2018 16:39:07   [#31]

Nie można, to nie można. dziękuję.

majaaaa15-05-2018 11:01:24   [#32]

To jeszcze ja dopytam :) Nauczyciel chce odejść na świadczenie kompensacyjne z szkoły ale jednocześnie jest właścicielem przedszkola niepublicznego czy może być nim dalej na świadczeniu ?

AnJa15-05-2018 11:11:08   [#33]

Czytajac ustawę wprost- nie ma przeszkód. Byleby tam nie pracował.

Ale jak to ewentualnie zinterpretuje ZUS- zobaczy się.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]