Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Dziecko rozwiedzionych rodziców a szkoła
strony: [ 1 ]
elkap30-04-2018 21:24:43   [#01]

Zostałam poproszona przez znajomego dyrektora o poradę dotyczącą sytuacji szkolnej dziecka rozwiedzionych rodziców. Rzecz dotyczy przedstawienia przez matkę prawomocnego postanowienia sądu, z którego wynika, że ojciec dziecka ma wyznaczone dni i godziny kontaktów z dzieckiem w miejscu zamieszkania matki (szkoła nie jest wymieniona jako miejsce kontaktów). Ojciec ma prawo do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka, ale rodzice nie dokonali wspólnych ustaleń w tej sprawie. Pomijam kwestię awanturowania się ojca o kontakty z dzieckiem na terenie szkoły, bo informacji o postępach dziecka w nauce i zachowaniu szkoła mu nie odmawia, zaprasza również pisemnie ojca do udziału w wywiadówkach i konsultacjach indywidualnych z nauczycielami (z czego pan bardzo rzadko korzysta tłumacząc się specyfiką pracy zawodowej). Ojciec zarzuca szkole, że przyjmując od matki postanowienie sądu szkoła naruszyła przepisy ustawy o ochronie danych osobowych, gdyż w postanowieniu sądu są jego dane, których szkoła nie ma prawa przetwarzać. Przyznam, że w przeszłości jako dyrektor przyjmowałam takie informacje od rodziców, informowałam drugiego rodzica o tym, że takie postanowienie zostało szkole udostępnione, podawałam w jakich terminach może uzyskiwać informacje o dziecku, wydawało mi się, że postępuję właściwie. Wiem, że przepisy oświatowe milczą na ten temat. W Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym też nie doszukałam się konkretnych ustaleń w tym zakresie. Chyba, że coś przeoczyłam. Może ktoś mądrzejszy poradzi, czy szkoła może przyjmować od jednego z rodziców takie postanowienia sądu rodzinnego, czy też mając wiedzę, że takowe zostało przez sąd wydane, powinna się do sądu zwrócić o informację i dopiero wówczas ustalać zasady współpracy z drugim rodzicem, któremu sąd ustalił sposób kontaktów z dzieckiem lub ograniczył prawa rodzicielskie.

edithael01-05-2018 00:02:19   [#02]

Przypuszczam, że sądownie zostało ustalone miejsce pobytu dziecka przy matce, tata ma prawa rodzicielskie ograniczone do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka - np. musi wyrazić zgodę na zmianę szkoły.

Szkoła przetwarza dane rodziców (rozp. o dokumentacji: w arkuszu ocen wpisuje się dane rodziców). Spotkania z dzieckiem ustalone poza szkołą i tego dobrze mocno się trzymać. Informowanie obojga rodziców o wszystkim - jak jest dziennik elektroniczny to łatwiej i jest potwierdzenie.

 

elkap01-05-2018 19:56:14   [#03]

Tak, to wiem, ale chodzi w tym przypadku o udostępnienie przez matkę postanowienia sądu. Czy szkoła może takie przyjąć od matki, czy powinna sama zwrócić się do sądu rodzinnego?

MKJ01-05-2018 20:16:32   [#04]

Jeśli chodzi o ochronę danych osobowych, to moim zdaniem wszystko jest tu ok.

Art. 23 ust. 1 UoODO:

"Przetwarzanie danych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy:
1) osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę, chyba że chodzi o usunięcie dotyczących jej danych;
2) jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa;
3) jest to konieczne do realizacji umowy, gdy osoba, której dane dotyczą, jest jej stroną lub gdy jest to niezbędne do podjęcia działań przed zawarciem umowy na żądanie osoby, której dane dotyczą;
4) jest niezbędne do wykonania określonych prawem zadań realizowanych dla dobra publicznego;
5) jest to niezbędne dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratorów danych albo odbiorców danych, a przetwarzanie nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą."

Art. 6 ust. 1 RODO:

"Przetwarzanie jest zgodne z prawem wyłącznie w przypadkach, gdy – i w takim zakresie, w jakim – spełniony jest co najmniej jeden z poniższych warunków:

a) osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów;

b) przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy;

c) przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze;

d) przetwarzanie jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której dane dotyczą, lub innej osoby fizycznej;

e) przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi;

f) przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem."

elkap01-05-2018 20:20:43   [#05]

Dziękuję MKJ, z przytoczonych  przepisów wynika, że tatuś nie na racji.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]