Forum OSKKO - wątek

TEMAT: OSKKO konsultuje - stypendia Prezesa Rady Ministrów
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar14-06-2004 08:59:47   [#01]

zapraszam uczestników Forum do udziału w prostej dość konsultacji:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu  zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków, form, trybu przyznawania i wypłacania oraz wysokości pomocy materialnej dla uczniów.

termin: jutro wysyłamy:-)

Mariola14-06-2004 09:31:22   [#02]

jeżeli mogę to muszę tu napisać kilka zdań

na temat takiego stypendium.
Uważam, że jest wielce krzywdzące dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, nie wchodzących w skład zespołów, przyznawanie stypendium PRM w taki sposób jak do tej pory.

Oto przykład:
W pewnym zespole szkół jest: jedna klasa technikum gastronomicznego, jedna klasa technikum hotelarskiego, dwie klasy technikum handlowego i dwie klasy liceum ekonomicznego.
W każdej z tych "szkół" typują po jednym , najlepszym uczniu czyli na jeden zespół otrzymują cztery stypendia PRM.
Natomiast w takiej szkole jak nasza, gdzie jest 10 klas w ciągu ale jedna szkoła LO można wytypować i otrzymać tylko jedno stypendium.
Uważam ,że jest to niesprawiedliwe i może to dobry moment aby na to zwrócić uwagę.
Marek Pleśniar14-06-2004 09:43:02   [#03]

chyba masz - po zastanowieniu myślę sobie -  rację

Można przecież zwrócić uwagę na niedostosowanie regulaminów do potrzeb. Bo rozumiem że to jakiś regulamin jest? Znasz może? Albo wiesz skąd wyciągnąć?

Mariola14-06-2004 09:50:23   [#04]

teraz nie mam tego nigdzie

ale poszukam i napiszę.
po prostu zawsze w czasie typowania uczniów poruszana jest tak kwestia u nas  na radzie.

Gaba14-06-2004 10:12:57   [#05]
czyli, że sa uczniowie II kategorii?
Marek Pleśniar14-06-2004 10:38:01   [#06]
to Mariola napisz - to jest głos przy okazji. Konsultacja dotyczy kwoty i jej waloryzacji. Ale nie zaszkodzi dodać coś.
ewa bergtraum14-06-2004 10:57:43   [#07]

stypendium

    § 3a. 1. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi szkoły

średniej, dającej możliwość uzyskania świadectwa dojrzałości, który spełnił

warunki do otrzymania świadectwa promocyjnego z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią stopni, albo wykazuje szczególne

uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej celujące

stopnie, a z pozostałych przedmiotów stopnie co najmniej dobre.

    2. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się jednemu uczniowi danej szkoły na okres od września do czerwca danego roku szkolnego. Stypendium wypłaca się w dwóch ratach: pierwsza - do dnia 30 listopada, za okres od września do grudnia, druga - do dnia 30 kwietnia, za okres od stycznia do czerwca. (Dz.U. z1993 r. , poz. 350).

 

Rzeczywiście jest to niesprawiedliwe w stosunku do dużych szkół, o których pisze Mariola. Może warto określić liczbę klas w szkołach, na które miałaby przypadać określona liczba stypendiów. A kwota ?. No cóż. Tak krawiec kraje jak mu materii staje. W dzisiejszych czasach każde pieniądze się przydadzą.

Marek Pleśniar14-06-2004 11:04:13   [#08]
niewiele tu się zdziała - moim zdaniem. To małe pieniądze i równie mała skala wsparcia.
joszka14-06-2004 11:16:28   [#09]

wstawię się również za uczniami zsz

nikt im  (poza lokalnymi organizacjami ) nie chce dac stypendium - a przeciez mają mozliwość kontynuowania nauki w szkołach uzupełniających.

Ci uczniowie nie maja prawa również do stypendium socjalnego Agencji ani OP.

Ktos podał powód - dążymy do eliminacji szkól zawodowych z systemu.

joszka14-06-2004 11:18:37   [#10]

PS

Moim zdaniem należy utrzymać " w każdej szkole"

ZSZ to szkoły molochy-z róznymi okresami nauki ( przeciez wchodzą szkoły uzupełniające ) -dobrych zawsze trzeba promować

Mariola14-06-2004 15:14:21   [#11]

tylko dlaczego

dobre liceum, które ma całą masę zdolnych i mądrych dzieciaków może wytypować tylko jedno dziecko
a zsz może wytypować 4-6 osób, bo tyle ma typów szkół.
Uważam,że jest to zwyczajnie niesprawiedliwe.
Może należałoby jakoś to dookreślić np. tak jak proponuje Ewa co do ilości oddziałów czy klas w szkole.
Czasami z technikum dzieci ze średnią 4,8 dostają stypendium a u nas w szkole dzici ze średnią 5,2 lub 5,4  mogą tylko o takim stypendium pomarzyć. I proszę mi wierzyć, że takich uczniów w szkole mamy kilku.
Leszek14-06-2004 16:57:15   [#12]

ponieważ rozp. traci moc 31.12.04 r. to szkoda czasu na konsultacje (decyzja TK)...

kwota idzie w górę - to dobrze ...

natomiast TK orzekł, że RM nie miała podstawy prawnej do wydawania takiego rozporz....

formy pomocy mogą być określane jedynie ustawą...

pozdrawiam

Marek Pleśniar14-06-2004 19:10:58   [#13]
hmmm, aha:-)))
fredi15-06-2004 19:01:33   [#14]
a ja mam inny problem
W tej chwili mam 3 różne technika, ale od 1 września będzie ( po przekształceniu) to jedno technmikum.
Czy mogę złożyć wniosek dla 3 uczniów ?
fredi01-08-2004 09:38:01   [#15]
mogę ?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]