Forum OSKKO - wątek

TEMAT: egzamin sprawdzajacy?
strony: [ 1 ]
Alkot111-06-2004 08:48:50   [#01]
Czy w Waszych szkołach są organizowane egzaminy sprawdzające na wniosek ucznia/jego rodziców/, którzy nie zgadzają się z oceną wystawioną przez nauczyciela na koniec roku szkolnego np. uczen zdaje z 3 na 4 lub z 4 na 5 przed komisją ?? Jaka jest podstawa prawna takiego egzaminu?
JarTul11-06-2004 10:00:22   [#02]

Moim zdaniem jest to jeden ze sposobów realizowania niżej wskazanego §3 pkt 4.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 marca 2001 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych.

§ 3.
1. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:
1) formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych oraz informowanie o nich uczniów i ich rodziców (prawnych opiekunów),
2) bieżące ocenianie i śródroczne klasyfikowanie, według skali i w formach przyjętych w danej szkole oraz zaliczanie niektórych zajęć edukacyjnych,
3) przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych,
4) ustalanie ocen klasyfikacyjnych na koniec roku szkolnego (semestru) i warunki ich poprawiania.
2. Szczegółowe zasady oceniania wewnątrzszkolnego określa statut szkoły, z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia.

hanabi11-06-2004 12:30:43   [#03]

statut

jest podstawą, musi byc w nim dokładnie określone kiedy i na jakich warunkach a przede wszystkim dlaczego , co ważnego uzasadniac może prośbę o egzamin sprawdzający tak by tłumy chętnych "nie waliły drzwiami i oknami". Zawsze studziłam zapał chętnych  widzących w takim egzaminie jedynie możliwość poprawienia oceny, że liczyć trzeba sie również z ewentualnościa obniżenia oceny, w końcu to egzamin sprawdzający
RomanG11-06-2004 12:34:42   [#04]

Warunki poprawiania oceny mogą być tak określone, że może to odbywać się przed nauczycielem uczącym przedmiotu i w terminach przez niego ustalonych, niekoniecznie w formie egzaminu.

Prawidłowy zapis w statucie będzie również taki, że określenie warunków poprawiania oceny należy do kompetencji nauczyciela przedmiotu.

hanabi11-06-2004 14:09:23   [#05]

a gdyby wziąć pod uwagę

zwykłą ludzką ( nauczycielską) złośliwość i zachowanie typu "ja ci pokażę, ja ci udowodnię" jakie szanse ma ktoś kto występuje o egzamin sprawdzający i ma go zdawać przed tym samym nauczycielem (właściwie bez żadnego nadzoru).Przecież życie pokazuje , że takie syutuacje się również zdarzają.
Gaba11-06-2004 14:27:48   [#06]

nie jestem złośliwym i nie jestem od pokazywania -

- zapraszam do poprawiania wszystkiego co można, w terminie do tygodnia od klasyfikacji. Jestem przede wszystkim konsekwentna - nie robię studiów z gimnazjów i nie będzie mi żaden smyk niczego zdawał, zaliczał rzutem na taśmę,  bo to nie ta forma pobierania nauki i nie pozowlę sopbie na obrażanie tych, co cięzko harowali cały rok. To jest forma poprawiania.

n/auczyciele sami odpowiadają za bałagan związany z końcem roku!

hanabi11-06-2004 16:18:02   [#07]

jako

matke dzieci (ogólniak i gimnazjum) też mnie szlag trafia gdy sie okazuje, że przez cały rok mozna nic nie robić a potem prace zaliczeniowe, pomoce dla nauczyciela, dodatkowe referaty itp. pozwalaja "zapracować" na dobrą ocenę. Tylko czego to uczy ( mysle o dzieciach).Popieram " obiema ręcyma" nauczyciele sami są sobie winni a jesli my nie będziemy szanować siebie i swojej pracy to kto to będzie robił
JarTul11-06-2004 22:12:14   [#08]

Gaba

Napisałaś "w terminie do tygodnia od klasyfikacji".

Moim zdaniem, konsultowanym zresztą z wizytatorami, uczeń poprawiać może ocenę klasyfikacyjną ustaloną przez nauczyciela przedmiotu, ale przed podjęciem uchwały o klasyfikacji (zatwierdzeniem jej) przez RP.

Gaba12-06-2004 01:44:18   [#09]

A moim zdaniem

może poprawiać zawsze do klasyfikacji - tylko, że już nie ma czego poprawiać - kończą się te wariackie kolejki i upokarzające zdawki, itp.
kasiek13-06-2004 14:48:41   [#10]

Projekt ustawy-ROZPORZĄDZENIE

 Zgubiłam gdzieś link, proszę poszukać na www.menis.gov.pl (oświata, a poźniej projekty)

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU 1)

z dnia.............. 2004 r.

w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych

12. 1. W przypadku stwierdzenia, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa, dyrektor szkoły, po wstrzymaniu wykonania uchwały rady pedagogicznej powołuje komisję, która przeprowadza postępowanie wyjaśniające, a w przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych także pisemny i ustny sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, oraz ustala roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną z danego zajęcia edukacyjnego lub roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.

2. W skład komisji, o której mowa w ust. 1, wchodzą:

1) w przypadku ustalenia rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęcia edukacyjnego:

a) dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze - jako przewodniczący komisji,

b) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,

c) dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu, prowadzący takie same zajęcia edukacyjne;

2) w przypadku ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:

a) dyrektor albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze - jako przewodniczący komisji,

b) wychowawca klasy,

c) wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie,

d) pedagog,

e) psycholog,

f) przedstawiciel samorządu uczniowskiego,

g) przedstawiciel rady rodziców.

(...)

3. Ustalona przez komisję roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęcia edukacyjnego oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od oceny ustalonej przez odpowiednio nauczyciela lub wychowawcę. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z zastrzeżeniem § 18

Marek Pleśniar13-06-2004 15:46:30   [#11]

a jeszcze lepiej tu;-)

http://www.oskko.edu.pl/oskko/ocenianieiklasyfikowanie04-2004.html

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]