Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ciekawe, inspirujące, zabawne - teksty (wokół)pedagogiczne
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar11-01-2018 09:26:39   [#01]

Przydałby się mi, może i Wam taki notatnik na rzeczy niekoniecznie aktualne czy z prasy, lecz inspirujące lub godne zapisania na potem. Czasem też coś zabawnego, anegdota. Ale wszystko o szkole i naszej pracy.

Może się sprawdzi. Notujmy proszę. Czasem się pisze przemówienie lub artykuł, czasem chce mieć ulubiony cytat pod ręką.

Przyszło mi to do głowy gdy chciałem wkleić tekst Cohena do "przeglądu prasy". No ale jakaż to prasa?

To ten tekst:

--

"Okres od siódmego do jedenastego roku to spory kawał życia, wypełniony tępieniem i zapomnieniem. Podobno powoli tracimy dar mowy zwierząt, a ptaki przestają przylatywać na nasze parapety by porozmawiać.


W miarę, jak nasze oczy przywykają do widoków, uzbrajają się przeciwko cudowności. Kwiaty, dawniej wysokości sosen, powracają do glinianych doniczek. Nawet przerażenie słabnie. Olbrzymy i olbrzymki z dziecinnego pokoju kurczą się do zrzędliwych nauczycieli i ojców. [Leonard Cohen – Ulubiona gra]

zoza12-01-2018 21:33:39   [#02]

Jeden z mich ulubionych:

"To nie sztuka wytrenować sobie mózg.
Sztuka sprawić, by rozumiał ludzi..."

-T. Misiak

ReniaB15-01-2018 07:57:51   [#03]

Myślenie to najcięższa praca z możliwych i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje.

Ford Henry

W naturze człowieka leży rozsądne myślenie i nielogiczne działanie.

France Anatole

Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz – również masz rację.

Ford Henry

Budujące, co?


post został zmieniony: 15-01-2018 07:58:28
halinah15-01-2018 09:13:46   [#04]

Nikt nie czyta. Jeśli czyta, to nie rozumie. Jeśli zrozumie, to natychmiast zapomina.

Stanisław Lem

Wiedza nie opiera się wyłącznie na prawdzie, także na błędach.

Carl Gustav Jung

Najlepszy mikroskop nie przyczyni się do rozwoju nauki, gdy się go trzyma w szafie.

Ludwik Hirszfeld

Nie wystarczy dużo wiedzieć, aby być mądrym.

Heraklit z Efezu

Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego.

Lew Tołstoj

 - to czasem próbuję przekazać swoim uczniom :) (Może oprócz pierwszego cytatu)


post został zmieniony: 15-01-2018 09:14:11
tema15-01-2018 10:18:32   [#05]

Dobry pomysł, Marku :) To może być takie "słowo na..." Moje słowo na poniedziałek 15 stycznia 2018 " Porządek trzeba robić, nieporządek robi się sam". T. Kotarbiński

tema15-01-2018 10:29:00   [#06]

i jeszcze..."Mam uczucie, przeczucie, domysł, że w innym bycie dość lekkomyślnie wykupiłem wczasy na ziemi. No i wakacje niezbyt się udały". T. Konwicki

MKJ15-01-2018 11:35:01   [#07]

Do [#05]: to akurat nie Kotarbiński, a po prostu II zasada termodynamiki, czyli prawo wzrostu entropii. :-)

AMS15-01-2018 13:16:29   [#08]

nie znam autora ale często powtarzam;

ruch rzeźbi umysł

porządku się nie robi tylko utrzymuje

puma15-01-2018 14:35:55   [#09]

"Nigdy nie narzekaj, że masz w życiu pod górę, jeżeli zdecydowałeś, że idziesz na szczyt." Przysłowie chińskie

puma15-01-2018 14:38:05   [#10]

"Kluczem do szczęścia jest posiadanie marzeń, kluczem do sukcesu jest ich realizacja."  James Allen

puma15-01-2018 14:40:28   [#11]

"Jest tylko jedna droga do szczęścia – przestać się martwić rzeczami, na które nie masz wpływu." Epiktet

izael15-01-2018 16:23:20   [#12]

"Wołają: kto pierwszy, ten lepszy - a powinno być odwrotnie."

"Dwa półgłówki nie tworzą całej głowy."

T. Kotarbiński

 i jeszcze mi bliskie:

Przykazania Leszka Kołakowskiego:

Po pierwsze przyjaciele.
A poza tym:
Chcieć niezbyt wiele.
Wyzwolić się z kultu młodości.
Cieszyć się pięknem.
Nie dbać o sławę.
Wyzbyć się pożądliwości.
Nie mieć pretensji do świata.
Mierzyć siebie swoją własną miarą.
Zrozumieć swój świat.
Nie pouczać.
Iść na kompromisy ze sobą i światem.
Godzić się na miernotę życia.
Nie szukać szczęścia.
Nie wierzyć w sprawiedliwość świata.
Z zasady ufać ludziom.
Nie skarżyć się na życie.
Unikać rygoryzmu i fundamentalizmu.


post został zmieniony: 15-01-2018 16:26:05
aza15-01-2018 21:08:40   [#13]

Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu.

„Wszystkiego, co naprawdę muszę wiedzieć, o tym jak żyć, co robić i jak się w życiu odnaleźć, nauczyłem się w przedszkolu. Mądrość nie znajdowała się na szczycie akademickiej góry, ale tam, przy piaskownicy w przedszkolu.

Oto, czego się wtedy dowiedziałem:

  • Dziel się wszystkim.
  • Graj uczciwie.
  • Nie bij innych.
  • Odkładaj rzeczy tam, skąd je wziąłeś.
  • Sprzątaj po sobie.
  • Nie bierz rzeczy, które do ciebie nie należą.
  • Przeproś, kiedy kogoś zranisz.
  • Myj ręce przed jedzeniem.
  • Spuszczaj wodę w toalecie.
  • Ciepłe ciasteczka i zimne mleko są dla ciebie dobre.
  • Prowadź życie zrównoważone - codziennie trochę się poucz, trochę porozmyślaj, porysuj, coś namaluj, trochę pośpiewaj i potańcz, pobaw się i trochę popracuj.
  • Zdrzemnij się po południu.
  • Wychodząc w świat, uważaj na ruch uliczny: weź kogoś za rękę i trzymajcie się razem.
  • Bądź świadomy cudów: Przypomnij sobie nasionko fasoli w plastikowym kubku: korzenie idą w dół, roślina rośnie w górę i nikt tak naprawdę nie wie, dlaczego i jak to się dzieje, ale wszyscy właśnie tacy jesteśmy.
  • Złote rybki, chomiki, białe myszki i nawet tamto małe nasionko fasoli - wszystko umiera. My też.
  • A potem przypomnij sobie baśnie i pierwsze słowo, które poznałeś - największe słowo ze wszystkich - PATRZ.


Bo wszystko, o czym musisz wiedzieć, tam gdzieś jest. Złota reguła i miłość. I podstawy higieny. Ekologia, polityka, sprawiedliwość i zdrowe życie.

Pomyśl, o ile lepszy byłby świat, gdyby wszyscy - na całym świecie - mieli ciasteczka i mleko o trzeciej każdego popołudnia. A potem poobiednią drzemkę pod kocykiem. Albo gdyby nasz rząd i wszystkie rządy na całym świecie stosowały się do zasad, by odkładać rzeczy tam, skąd je wzięły i sprzątać po sobie.

Bo, niezależnie od tego, ile masz lat, wciąż jest prawdą to, że kiedy idziesz w świat, najlepiej wziąć się za ręce i trzymać się razem”.

Robert Fulghum

gosiaes215-01-2018 21:22:56   [#14]

piękne cytaty :)

edithael15-01-2018 22:48:27   [#15]

Aza - lubię to :)

 

aza15-01-2018 23:28:19   [#16]

Nooo...

Ja też

;)

ReniaB16-01-2018 14:35:19   [#17]

„Osoba, która twierdzi, że coś nie może być zrobione, nie powinna przeszkadzać tej, która właśnie to robi". Chińskie przysłowie

 to chyba z forum

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]