Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ponownie: nauczyciel radny
strony: [ 1 ]
bes4010-06-2004 11:22:24   [#01]

Mam prośbę: czy ktoś z Was zna podstawę prawną na prawo do urlopu bez prawa do wynagrodzenia dla radnego sam. gminy?

Z góry dziękuję za pomoc:-)

Roman K10-06-2004 11:29:52   [#02]

U mnie RG daje pismo zwalniające, w którym podstawa jest wstawiona. Pójdę do szkoły, przyniosę, przepiszę. Później ;))))
Pozdrawiam

Roman_K

bes4010-06-2004 11:39:25   [#03]

Będę Ci BARDZO WDZIĘCZNA!

Pozdrawiam:-)

jerzyk12-06-2004 18:32:38   [#04]

USTAWA

z dnia 8 marca 1990 r.

o samorządzie gminnym

(Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 214, poz. 1806 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 717 i Nr 162, poz. 1568)

obowiązuje od dnia 27 maja 1990 r.

Art. 24b. 1. Osoba wybrana na radnego nie może wykonywać pracy w ramach stosunku pracy w urzędzie gminy, w której uzyskała mandat, oraz wykonywać funkcji kierownika lub jego zastępcy w jednostce organizacyjnej tej gminy. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu osoba ta obowiązana jest złożyć wniosek o urlop bezpłatny w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy.

2. Radny, o którym mowa w ust. 1, otrzymuje urlop bezpłatny na okres sprawowania mandatu oraz 3 miesięcy po jego wygaśnięciu.

3. Radny otrzymuje urlop bezpłatny bez względu na rodzaj i okres trwania stosunku pracy. Stosunek pracy zawarty na czas określony, który ustałby przed terminem zakończenia urlopu bezpłatnego, przedłuża się do 3 miesięcy po zakończeniu tego urlopu.

4. W przypadku radnego wykonującego funkcję kierownika lub jego zastępcy w jednostce organizacyjnej, przejętej lub utworzonej przez gminę w czasie kadencji, termin, o którym mowa w ust. 1, wynosi 6 miesięcy od dnia przejęcia lub utworzenia tej jednostki.

5. Niezłożenie przez radnego wniosku, o którym mowa w ust. 1, jest równoznaczne ze zrzeczeniem się mandatu.

6. Przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio w przypadku obsadzenia mandatu rady w drodze uchwały rady gminy podjętej na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. Nr 95, poz. 602 i Nr 160, poz. 1060 oraz z 2001 r. Nr 45, poz. 497 i Nr 89, poz. 971).

Art. 25. 1. W związku z wykonywaniem mandatu radny korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

2. Rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem. Rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu.

3. Pracodawca obowiązany jest zwolnić radnego od pracy zawodowej w celu umożliwienia mu brania udziału w pracach organów gminy.

4. Na zasadach ustalonych przez radę gminy radnemu przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ

z dnia 15 maja 1996 r.

w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy

(Dz. U. Nr 60, poz. 281)

obowiązuje od dnia 2 czerwca 1996 r.

§ 6. Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia.

§ 16. 1. Za czas zwolnienia od pracy, o którym mowa w § 8 zdanie drugie, § 9, § 11 ust. 1 pkt 2, § 12 oraz § 15, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia ustalonego w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 297 Kodeksu pracy.

2. W razie skorzystania przez pracownika ze zwolnienia od pracy, o którym mowa w § 5-7, 10 oraz w § 11 ust. 1 pkt 1 i 3, pracodawca wydaje zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia w celu uzyskania przez pracownika od właściwego organu rekompensaty pieniężnej z tego tytułu - w wysokości i na warunkach przewidzianych w odrębnych przepisach, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia za czas zwolnienia.

Jolanta Szuchta12-06-2004 20:25:18   [#05]

Jerzyku

a czy mogłbyś mi to łopatologicznie?

Radny nauczyciel ma sesję w dniu kiedy ma 6 godzin zajęc to czy ja mu placę nadgodziny czy tylko etat?

Czy wogóle nic mu nie placę?

jerzyk12-06-2004 20:35:52   [#06]

łopatologiczne to bedzie tak :-)

radnego masz obowiazek zwolnić od pracy, nie masz mu obowiazku płacić ( chociaz jak chcesz i cię na to stać, to możesz). Utracony zarobek powinna radnemu pokryć Rada , daltego wyatawiasz radnemu  jak zechce zaswiadczenie o utraconych w tym dniu wynagrodzeniu. Naogół rady ustalaja odpowiednie diety które rekompensują utracone przez radnych zarobki.
Jolanta Szuchta12-06-2004 21:45:23   [#07]

Dzieki

martwiłam się ze jak mu placę to popełniam bląd,a ja place.
jerzyk13-06-2004 09:58:46   [#08]

Jolu, niezupełnie

pracodawca  zawsze może zwolnić pracownika  od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, szczególnie jeżeli firma jest prywatna. W budzetowce juz to wyglada inaczej bo to pieniadze publiczne, tak jak z publoicznych pieniedzy  radny pobiera diety 

aha  i zwroć uwagę na  to co na niebiesko

2. W razie skorzystania przez pracownika ze zwolnienia od pracy, o którym mowa w § 5-7, 10 oraz w § 11 ust. 1 pkt 1 i 3, pracodawca wydaje zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia w celu uzyskania przez pracownika od właściwego organu rekompensaty pieniężnej z tego tytułu - w wysokości i na warunkach przewidzianych w odrębnych przepisach, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia za czas zwolnienia.

Helena S13-06-2004 12:45:58   [#09]
można ten problem rozwiązać tak, że w dniu, w którym ma sesje dajesz mu mniej godzin. Mój organ ma sesje zawsze w czwartek od 10. Nauczyciel radny ma w tym dniu dwie lekcje i idzie sobie na sesję. W sytuacjach szczególnych dostaję pismo od organu i zwalniam.
bes4013-06-2004 13:31:24   [#10]

Bardzo dziękuję Jerzykowi:-)

Z powyższych przepisów wynika, że nauczycielowi nie płaci się za ten dzień pracy (tak jak w przypadku urlopu bezpłatnego).

Ja tylko nie płaciłam godzin ponadwymiarowych. Jak to teraz odkręcić?

Sesje nie są przewidywalne.

joszka14-06-2004 10:58:11   [#11]

są przewidywalne!!!

Jak nie będziesz płacić - to postara się o to aby sesje jego rady odbywały sie   ....   poza godzinami pracy. Moja gmina od lat nie poddaje się naciskom urzędników -oni są zainteresowani sesjami w godzinach ich pracy - sesje są o 15.15 - do.... a to osobna bajka, bywa,ze do 21-ale pracujemy ciężko niejednokrotnie "padając" w boju-mnie "za karę " ....wyrzucono z zz- bo śmiałem mieć swoje zdanie w momencie nowelizacji regulaminów płacowych

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]