Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Niezdolność do pracy
strony: [ 1 ]
Noel20-12-2017 13:01:13   [#01]

Sprzątaczka zatrudniona w szkole podstawowej publicznej od 1 marca 2017 r. przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim i zasiłku rehabilitacyjnym, który kończył się 18 grudnia 2017r. 4 grudnia złożyła wniosek o zaległy urlop. 15 grudnia otrzymała od pracodawcy skierowanie na badania do lekarza medycyny pracy. 19 grudnia poszła na badania lekarskie i dzisiaj 20 grudnia dostarczyła zaświadczenie o niezdolności podjęcia pracy na określonym stanowisku. Dyrektor nie ma innego wolnego stanowiska pracy, który mógłby zaproponować. Pracownik nabywa prawa emerytalne w sierpniu 2018r. Czy wobec powyższego dyrektor może udzielić urlopu, czy  jest zobowiązany wręczyć pismo o rozwiązaniu stosunku pracy?

Aleks20-12-2017 16:19:29   [#02]

Miałam podobną sytuację  - zwolnienie lekarskie i świadczenie rehabilitacyjne. Pracownica nie przedstawiała żadnego zaświadczenia lekarskiego. Inspektor PIP poinformował mnie, że do pracy bez badań nie mogę dopuścić pracownika, ale urlopu, zwłaszcza zaległego udzielić powinnam.

Noel20-12-2017 17:40:21   [#03]

Ok, dzuięki. Moja pracownica przyniosła zaświadczenie o niezdolności do pracy. Z drugiej strony zdaniem Sądu (muszę poszukać wyrok) "niezdolność do pracy wyklucza bowiem możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego". Chyba nie obędzie się bez prawnika, a z drugiej strony to też tylko opinia prawna będzie. Może ktoś jeszcze miał podobną sytuację i się podzieli doświadczeniem?

flisegi20-12-2017 19:24:46   [#04]

Tutaj ściąga i wyrok sądu najwyższego http://kadry.infor.pl/urlopy/wypoczynkowy/755759,Urlop-wypoczynkowy-po-chorobie-trwajacej-dluzej-niz-30-dni.html

Jeżeli o mnie chodzi to na zasadzie dmuchania na zimne, wysyłałam na badania przed rozpoczęciem urlopu. A po wyroku SN innej możliwości chyba nie masz.

 


post został zmieniony: 20-12-2017 19:26:10
DYREK21-12-2017 10:50:56   [#05]
  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20.03.2008r. (sygn. akt II PK 214/07) w którym SN orzekł, że „…rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego po ustaniu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej ponad 30 dni, nie oznacza, iż zachodzą przesłanki do przesunięcia urlopu na termin późniejszy."
  • Wyrok Sądu Najwyższego  z dnia 9 marca 2011 r. (II PK 240/10) w którym orzekł, że „z art. 229 § 2 k.p. nie można wywodzić obowiązku przedstawienia orzeczenia o zdolności do pracy przez pracownicę rozpoczynającą urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim (art. 163 § 3 k.p.) wykorzystanym bezpośrednio po zakończeniu okresu niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni”.
  • Stanowisku Komisji Prawnej Głównego Inspektora Pracy z 23 kwietnia 2009 r., w którym uznano za dopuszczalne „odroczenie” wykazania zdolności pracownika do pracy do czasu faktycznego podjęcia pracy na dotychczasowym stanowisku po zakończeniu urlopu wypoczynkowego -> możliwość udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po okresie choroby dotyczy tylko przypadków zakończonej niezdolności do pracy. 
  • Jednak dyrektor może zdecydować o tym (pomimo stanowisk przedstawionych powyżej), że skieruje pracownika na kontrolne badania lekarskie po długotrwałym zwolnieniu lekarskim przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może odmówić poddania się badaniu.

post został zmieniony: 21-12-2017 10:52:05
Noel21-12-2017 11:42:39   [#06]

Dziękuję wszystkim za komentarz i pomoc.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]