Forum OSKKO - wątek

TEMAT: podstawy prawne uchwał styczniowych
strony: [ 1 ]
PiotrekM04-12-2017 10:24:29   [#01]

Może ktoś z Was już ma odnalezione nowe podstawy prawne uchwał: klasyfikacyjnej, uchwalenia planu lekcji i uchwalenia harmonogramu dyżurów?

izael04-12-2017 10:51:16   [#02]

tu podstawa: do uchwał rożnych:) ale że harmonogram dyżurów uchwalać??? to raczej nie:)

USTAWA

z dnia 14 grudnia 2016 r.

Prawo oświatowe

(Dz. U. z 2017 r. poz. 59, 949 i 2203)

 

Art. 70. 1. Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy:

1) zatwierdzanie planów pracy szkoły lub placówki po zaopiniowaniu przez radę szkoły lub placówki;
2) podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów;
3) podejmowanie uchwał w sprawie eksperymentów pedagogicznych w szkole lub placówce, po zaopiniowaniu ich projektów przez radę szkoły lub placówki oraz radę rodziców;
4) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub placówki;
5) podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy uczniów;
6) ustalanie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad szkołą lub placówką przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy szkoły lub placówki.

2. Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności:

1) organizację pracy szkoły lub placówki, w tym tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych, oraz organizację kwalifikacyjnych kursów zawodowych, jeżeli szkoła lub placówka takie kursy prowadzi;
2) projekt planu finansowego szkoły lub placówki;
3) wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień;
4) propozycje dyrektora szkoły lub placówki w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Daniel120804-12-2017 11:02:38   [#03]

Plan lekcji rada opiniuje tylko raz w sierpniu przy organizacji pracy szkoły. Później jak są zmiany w planie to wywieszam nowy plan i zobowiązuję wszystkich do zapoznania się i stosowania. Harmonogram dyżurów też tylko wywieszam i zobowiązuję wszystkich do zapoznania się i stosowania /tu mam odpowiedni zapis w regulaminie dyżurów/. Chyba tak jest OK .... ??? 

sońka06-12-2017 18:08:56   [#04]

Czy teraz do uchwały o klasyfikacji w pp wystarczy wpisać ustawę Prawo oświatowe, czy jeszcze rozporządzenie w sprawie oceniania albo UoSO?

rzewa07-12-2017 07:08:49   [#05]

tylko P.o.

Leszek07-12-2017 07:57:27   [#06]

a może paragraf ze statutu

pozdrawiam

izael07-12-2017 09:36:47   [#07]

Leszku, jeśli  paragraf ze statutu, to znaczy, że przepisujemy z ustawy do statutu kompetencje stanowiące i opiniujące... a po co sobie to robić?

Leszek07-12-2017 10:22:58   [#08]

uPO - Art.  98. 1. Statut szkoły zawiera w szczególności:

5)  organy szkoły oraz ich szczegółowe kompetencje (…)

 

/brak powyższego to statut z wadą/

 

Art.  114. Kurator oświaty może uchylić statut publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub placówki albo niektóre jego postanowienia, jeżeli są sprzeczne z prawem (…).

 

pozdrawiam

sońka07-12-2017 10:58:49   [#09]

dziękuję

rzewa07-12-2017 11:27:06   [#10]

to nie znaczy, że trzeba przepisać te kompetencje w taki sam sposób jak są zamieszczone w ustawie - statut szkoły NIE NADAJE tych kompetencji RP i nie ma prawa tego robić

więc albo piszemy w statucie, że kompetencje RP określa art 69 i 70 ustawy lub nawet tylko, że określa je ustawa, albo piszemy, np. że RP przygotowując projekt statutu zasięga opinii RR i SU, na które wymienione organy mają np. 30 dni

albo, że RP przyjmuje wyniki klasyfikacji po zapoznaniu się z uzasadnieniem ocen niedostatecznych przedstawionym przez nauczycieli, którzy je wystawili

wtedy taki zapis nie stanowi - bo nie ma prawa stanowić - podstawy prawnej dla jakiejkolwiek uchwały

Leszek07-12-2017 12:54:06   [#11]

rzewo, w statucie mamy zapisać szczegółowe kompetencje organów szkoły (taki wyraźny zapis)

i ja tu nic nie kombinuję tylko zapisuję kompetencje a nie "coś okołokompetencyjnego"...

i nie mogę tworzyć nowych poza ustawowych

pozdrawiam

 

Melba07-12-2017 13:25:34   [#12]

 

No i nabrałam wątpliwości :

1. Czy jeśli w sierpniowej uchwale o klasyfikacji po poprawkach w LO  dałam następująca podstawę 

1) art. 41 ust. 1 pkt 2 i art. 7 ust. 1 pkt 5, w związku z art. 44f ust. 2 ustawy z dnia
7 września 1991 roku o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 2156)

to zrobiłam źle ? Musze poprawić ?

2. Czy w uchwale  o klasyfikacji śródrocznej mam wpisać jako pp : USTAWA z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59, 949 i 2203Art. 70. 2. 

Bardzo proszę o wyjaśnienie i z góry dziękuję .

MKJ07-12-2017 13:28:43   [#13]

Zgadzam się z rzewą - to, że UPO nakazuje zawrzeć w statucie szczegółowe kompetencje organów szkoły, to nie znaczy, że trzeba je przepisywać z ustawy.

Statut jak najbardziej może nadać nowe kompetencje radzie pedagogicznej, pod warunkiem, że nie są to kompetencje stanowiące, bo ten katalog jest w UPO zamknięty. Ale katalog kompetencji opiniujących jest otwarty i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w tym zakresie statut nadał nowe kompetencje radze pedagogicznej.

Leszek07-12-2017 13:53:01   [#14]

zgadzam się co do opiniujących , w tym przypadku mówiliśmy jednak o stanowiących, ponieważ tego dotyczyło pytanie #04

stanowiące tworzą katalog zamknięty i jak je zapisać nie przepisując - chyba, że innymi słowami (a to bez sensu jest...)

zabawa w unikanie przepisywania... jeden ustawodawca "nie przepisywać" a drugi żąda kompetencji w statucie

a ja maluczki na dole (i parę innych osób) wiedzie spór bez większego znaczenia...

:-)))

pozdrawiam

 

 

 

MKJ07-12-2017 20:56:14   [#15]

A po co zapisywać stanowiące, skoro są w UPO? Może po prostu zapisać te opiniujące, których nie ma w UPO, a jak nie chcemy rozszerzać z ustawy, to tak jak rzewa - odesłanie do ustawy i wymóg zapisania w statucie jest spełniony poprzez odesłanie. :)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]