Forum OSKKO - wątek

TEMAT: matura 2005 - obiecanki cacanki...:(
strony: [ 1 ]
Majka08-06-2004 06:52:14   [#01]

"Rzeczpospolita" pisze, że przyszłorocznych maturzystów czeka rozczarowanie. W wielu uczelniach dobrze zdana nowa matura nie wystarczy by zdobyć indeks, a przecież miała być przepustką na studia.

"Rzeczpospolita" sprawdziła, jakie wymagania będą stawiać uczelnie kandydatom z nową maturą. Okazuje się, że wiele szkół wyższych postanowiło na swój sposób przeegzaminować kandydatów.

Na przykład, aby się dostać na psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, tylko połowę punktów rekrutacyjnych można zdobyć za nową maturę, a drugą połowę - z tekstu predyspozycji i rozumienia tekstu naukowego.

W poznańskim Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza za oceny na świadectwie będzie można dostać tylko 20 punktów. A po 40 punktów - z dwóch części egzaminu organizowanego przez uczelnię.

Zdarza się nawet, że uczelnie w ogóle nie będą brać pod uwagę wyników matury. Tak zdecydowano na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie przy kwalifikacjach na studia dzienne z prawa o dostaniu się decydować będą wyniki testu.

Podobnie będzie na Uniwersytecie Gdańskim. W takich przypadkach Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada interwencję i zapowiada uchylanie uchwał uczelni. Chodzi o to, by uczeń ie był powtórnie pytany z tego co zdawał na maturze.

Uczelnie mogą natomiast, jak dotychczas, sprawdzać na przykład umiejętności artystyczne czy kondycję sportową kandydatów na odpowiednie studia.

Więcej na ten temat - w "Rzeczpospolitej".

Marek Pleśniar08-06-2004 20:53:28   [#02]

jaka matura - takie jej traktowanie. Skoro resort oświaty i jego kuratoria nie potrafią zadbać o prawidłową jakość i opinię matur.

Nie dziwię się wyższym uczelniom. Zwłaszcza po ostatnich wydarzeniach świadczących co nieco.

Leszek08-06-2004 21:06:12   [#03]

a zatem zawracajmy tę wodę...

a czy nie będzie to zawracanie przy pomocy kija...

pozdrawiam

Majka08-06-2004 21:11:51   [#04]

Marku

Powiedz to uczniom, którzy będą pierwszym, eksperymentalnym rocznikiem.

Nauczycielom, uczącym w pocie czoła przez 2 lata i 7 miesięcy, by przygotować do matury ( na co wcześniej mieli 4 lata!). Rodzicom, oszalałym już z lekka od zmieniających się nieustannie informacji, jaki będzie los ich dziecka.

Wszystkim obiecywano u progu reformy, że właśnie wstęp na uczelnię będzie nagrodą za cały ten koszmarny bałagan. A ty piszesz "jaka matura, takie jej traktowanie..."

Marek Pleśniar08-06-2004 21:12:31   [#05]

hmm...

zapomniałem o szkołach Leszku;-)

powinno być: cały resort. MENiS, KO i szkoła

emen09-06-2004 14:56:35   [#06]

urlop zdrowotny a stanowisko dyrektora

Czy nauczyciel będący na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia może startować w konkursie na dyrektora?

Macia09-06-2004 16:33:10   [#07]

Od razu wydawało mi sie że tak będzie

Wiadomo że poziom nauczania w szkołach jest różny a tym samym wyniki absolwentów choc moga byc jednakowe nie swiadczą o takich samych umiejetnościach. Jednak to dotyczy ocen klasyfikacyjnych. A matury przeciez maja sprawdzac niezależni eksperci (przynajmniej tak mi sie wydaje) - prace sa przecież kodowane. Wyniki powinny być rzetelne. Jednak uczelnie jak widać żadzą się swoimi prawami. Niestety ja też jestem z tego niezadowolono bo mojego "królika " też to czeka
Marek Pleśniar09-06-2004 18:43:39   [#08]
w nawiązaniu do jakości matur - w Opolu od nowa - tym razem język niemiecki;-)
bogna09-06-2004 19:13:19   [#09]

tak? - jednak niemiecki też?

kiedy?

Zdążą jeszcze maturzyści złożyć dokumenty na wyższe uczelnie?

Czy już wypadną z tegorocznej rekrutacji?

Majka09-06-2004 19:52:59   [#10]

tylko czworo :)

W poniedziałek o godz. 9 czworo maturzystów z Opolszczyzny powtórzy pisemny egzamin z języka niemieckiego.

0-->To osoby, które przyznały się prokuraturze, że znały tematy z niemieckiego przed egzaminem dojrzałości.

- To nie jest kara. Osoby te liczyły się z taką możliwością i przyjęły tę decyzję spokojnie - mówiła pełniąca obowiązki kuratora oświaty Bogusława Lubieniecka.

Tematy dla maturzystów już są przygotowane. Wszystko odbędzie się jak miesiąc wcześniej - uczniowie stawią się w swoich szkołach i przed komisjami powtórzą egzamin. Wszystko odbędzie zgodnie z prawem oświatowym.

Nie będzie również problemu ze świadectwami, które maturzyści ci już otrzymali. - Zgodnie z prawem, jeśli w świadectwie jest błąd można je zmienić. Błędem w tym przypadku była ocena z języka niemieckiego. Świadectwa zostaną poprawione - wyjaśniła Lubieniecka.

Nie będzie również problemu ze zorganizowaniem komisji egzaminacyjnej. W każdej szkole komisja działa do końca matur, w województwie termin ten był przewidziany na 15 czerwca. - I praktycznie w tym terminie się zmieścimy. To tylko cztery osoby, więc prace będą poprawione błyskawicznie - zapewniła kurator.
grażka09-06-2004 20:28:59   [#11]

A tu refleksje po próbnej

http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=63&w=13312954
Majka09-06-2004 20:44:55   [#12]

próbna ? ministerialna?

U nas szkoły robiły kiedy chciały... W kwietniu były języki, drugie przedmioty i przedmiot wybrany (każdy uczeń pisał obowiązkowo 2), w maju j. polski.

OKE robi w grudniu.

hania09-06-2004 21:25:53   [#13]

to nie MENu propozycja, tylko OKE krakowskiego

moje dziecko stwierdziło, że banał ta matura:-)) wprawdzie tylko poziom podstawowy pisali......

a próbne z polskiego szkoła zafundowała im w marcu - i faktycznie - kreatywność w wypracowaniu niewskazana:-((styl, ortografia, słownictwo na max ale dobór lektur - obnizył poziom punktacji, bo lektury mojego dziecka sa często pozaszkolne i takie jej pasowaly:-((

Majka09-06-2004 23:57:47   [#14]

Haniu

Wszystkie robilismy na rozszerzonym (żeby nie było, że banał:).

Co dziwne, z przedmiotów humanistycznych wyniki z rozszerzonej były lepsze niż z podstawowej :))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]