Forum OSKKO - wątek

TEMAT: KO - "pedagog nie może prowadzić rewalidacji w ramach pensum"
strony: [ 1 ]
ergo06-10-2017 15:54:01   [#01]

Kuratorium Oświaty w Szczecinie - odpowiedź na pytanie dyrektorów

Odpowiedź szczecińskiego kuratorium na pytanie dyrektorów szkół/placówek przesłane drogą e-mailową:

Czy pedagog szkolny pracujący na pełnym etacie posiadający kwalifikacje do prowadzenia zajęć z rewalidacji może realizować (nie łamiąc przepisów) takie zajęcia w ramach swojego tygodniowego pensum?

Zakres zadań pedagoga w szkole określa § 23 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2013 r. poz. 532). Do form pomocy psychologiczno-pedagogicznej, o których mowa w § 23 pkt 3 zalicza się warsztaty, porady i konsultacje. Nie zalicza się do nich prowadzenia: zajęć w klasach terapeutycznych, zajęć rozwijających uzdolnienia, zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, zajęć specjalistycznych (korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, socjoterapeutycznych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym) oraz zajęć związanych z wyborem kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej - w przypadku uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia w klasach terapeutycznych, zajęcia rozwijające uzdolnienia oraz zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze prowadzą nauczyciele właściwych zajęć edukacyjnych, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne oraz inne zajęcia o charakterze terapeutycznym - terapeuci pedagogiczni, zajęcia logopedyczne - logopedzi, zaś zajęcia związane z wyborem kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej - doradcy zawodowi.
Do zadań pedagoga nie należy zatem prowadzenie zajęć rewalidacyjnych - są to obowiązkowe zajęcia dydaktyczne, które prowadzą nauczyciele zajęć rewalidacyjnych.
W opinii tut. Kuratorium pedagog szkolny w ramach swojego tygodniowego pensum nie może prowadzić zajęć rewalidacyjnych.


Źródło:www.kuratorium.szczecin.pl

rzewa07-10-2017 10:30:25   [#02]

czyste qui pro quo -> nie precyzyjne pytanie i taka odpowiedź :-)

oczywiście, że pedagog może prowadzić różnego rodzaju zajęcia specjalistyczne (o ile jego kwalifikacje do tych zajęć są właściwe) i może robić to, tak jak każdy inny n-l, w ramach swojego etatu

zgodnie z art 42 ust 2d KN żaden nauczyciel, w tym również pedagog, nie może prowadzić zajęć ppp w ramach zajęć o jakich jest mowa w art 42 ust 2 pkt 2 KN (godziny zajęć ppp to zawsze godziny o jakich jest mowa w art 42 ust 2 pkt 1 KN)

zatem pedagog może otrzymać do realizacji zajęcia ppp ale te zajęcia muszą być osobno wyszczególnione w AO

jest również całkowicie dopuszczalne by godziny tych zajęć łącznie z godzinami pedagoga wpisanymi w arkusz organizacyjny dawały określone dla pedagoga pensum

nie jest natomiast możliwe by łącznie zajęcia ppp czy rewalidacji z godzinami pedagoga przydzielone jednemu pedagogowi przekraczały wymiar pensum określony dla pedagoga -> godzinami ponadwymiarowymi nie mogą być godziny wspomagania pracy szkoły, gdyż narusza to art 35 ust 1 KN


post został zmieniony: 07-10-2017 10:45:21
ergo07-10-2017 11:14:31   [#03]

Bardzie precyzyjnie już nie można napisać:

"Do zadań pedagoga nie należy zatem prowadzenie zajęć rewalidacyjnych - są to obowiązkowe zajęcia dydaktyczne, które prowadzą nauczyciele zajęć rewalidacyjnych."

Ale widzę, Rzewo, że nie dasz się przekonać, że nie jesteś nieomylna w swoich interpretacjach.

Myli się kuratorium.

 

 

Roman Langhammer07-10-2017 11:41:15   [#04]

Ja uważam i podkreślam jeszcze raz - i tak stosuję u mnie i OP nie ma z tym problemu:

Pedagog ma godziny pedagoga ze swojego pensum i w ramach tego nie prowadzi innych zajęć. U mnie ma 20/30 pedagoga.

Ponadto prowadzi:

-zajęcia korekcyjno-kompensacyjne (ma uprawnienia) w wymiarze 7/18 (u mnie takie jest pensum)

- zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne w wymiarze 1/18

- ponadto ma rewalidację inywidualną w wymiarze 1/18.

Nie powinno się dawać pedagogowi w ramach godzin pedagoga prowadzenia innych zajęć!!! Pedagog ma co robić!!!

rzewa07-10-2017 14:43:36   [#05]

ergo, nie rozumiem... jak najbardziej zgadzam się z tym co wytłuszczone w #03

i nie napisałam, że kuratorium się myli

napisałam, że przypuszczam, iż co innego miał pytający na myśli zadając pytanie wobec czego jak najbardziej słuszna odpowiedź KO może zostać zrozumiana opacznie

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]