Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Religia/etyka ma być organizowana nawet dla 1 ucznia?
strony: [ 1 ]
śliwka g25-08-2017 19:12:22   [#01]

Proszę o pomoc.

Religia/etyka ma być organizowana nawet dla 1 ucznia? Czy od minimum zgłoszonych 7?

Już nie wiem co obowiązuje? 

Z góry dziękuję.

Jacek25-08-2017 19:46:05   [#02]

od września będzie tak

§  2. 
1.  Przedszkole i szkoła mają obowiązek zorganizowania lekcji religii dla grupy nie mniejszej niż siedmiu uczniów danej klasy lub oddziału (wychowanków grupy przedszkolnej). Dla mniejszej liczby uczniów w klasie lub oddziale (wychowanków w grupie) lekcje religii w przedszkolu lub szkole powinny być organizowane w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej.
2. Jeżeli w przedszkolu lub szkole na naukę religii danego wyznania lub wyznań wspólnie nauczających zgłosi się mniej niż siedmiu uczniów (wychowanków), organ prowadzący przedszkole lub szkołę, w porozumieniu z właściwym kościołem lub związkiem wyznaniowym, organizuje naukę religii w grupie międzyszkolnej lub w pozaszkolnym (pozaprzedszkolnym) punkcie katechetycznym.
3. Jeżeli w grupie międzyszkolnej lub pozaszkolnym (pozaprzedszkolnym) punkcie katechetycznym uczestniczą uczniowie szkół (wychowankowie przedszkoli) prowadzonych przez różne organy, organy te ustalają, w drodze porozumienia, zasady prowadzenia grup lub punktów katechetycznych.
4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach organ prowadzący przedszkole lub szkołę, w ramach posiadanych środków, może - na wniosek kościoła lub związku wyznaniowego - zorganizować nauczanie religii danego wyznania w sposób odmienny niż określony w ust. 1-3.
5.  Dopuszcza się nieodpłatne udostępnienie sal lekcyjnych na cele katechetyczne, w terminach wolnych od zajęć szkolnych, kościołom i związkom wyznaniowym również nie organizującym nauczania religii w ramach systemu oświatowego.
§  3. 
1. Uczniom, których rodzice lub którzy sami wyrażą takie życzenie zgodnie z § 1 ust. 1, szkoła organizuje zajęcia z etyki w oparciu o programy nauczania dopuszczone do użytku w danej szkole zgodnie z art. 22a ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
2. W zależności od liczby zgłoszonych uczniów zajęcia z etyki są organizowane zgodnie z § 2 ust. 1-3. Organizacja zajęć z etyki nie wymaga porozumienia, o którym mowa w § 2 ust. 2.
3.  Szkoła jest obowiązana zapewnić w czasie trwania lekcji religii lub etyki opiekę lub zajęcia wychowawcze uczniom, którzy nie korzystają z nauki religii lub etyki w szkole
§  4.
Nauczanie religii odbywa się na podstawie programów opracowanych i zatwierdzonych przez właściwe władze kościołów i innych związków wyznaniowych i przedstawionych Ministrowi Edukacji Narodowej do wiadomości. Te same zasady stosuje się wobec podręczników do nauczania religii.
śliwka g25-08-2017 20:01:55   [#03]

Bardzo dziękuję. 

Rodzic złożył wniosek w lipcu. Nie organizuję.

rzewa25-08-2017 20:30:33   [#04]

ale przekazujesz wniosek do OP i ten ma obowiązek zorganizować

i może właśnie Tobie zlecić tę organizację

śliwka g25-08-2017 21:32:02   [#05]

Nawet dla 1 ucznia zleci organizować? Chodzi o etykę.

Bas25-08-2017 22:49:02   [#06]

Ja organizuję od 3 lat.

Roman Langhammer06-10-2017 13:25:24   [#07]

Mam pytanie.

Religia:

Oddział A: 9 uczniów

Oddział B: 7 uczniów.

Mają religię osobno.

Rodzice złożyli wniosek (bardzo zasadny i dobrze umotywowany - mnie przekonali) o przeniesienie dziecka z oddziału B do oddziału A.

Wtedy będzie:

- oddział A: 10 uczniów

- oddział B: 6 uczniów

Czy muszę grupy połączyć? Nie ukrywam, że gdybym to zrobił, to sypnie mi się cały plan...:/ Co radzicie?

rzewa07-10-2017 10:37:17   [#08]

a to szkoła specjalna?

możesz połączyć -> za zgodą OP nie musisz

możesz tez przekonać inne dziecko (lub nawet 2 dzieci) z oddziału A do przeniesienia się do oddziału B... lub niech to zrobi ten rodzic, który chce przenieść

u mnie w szkole rodzic, który chciał przenieść dziecko z jednego oddziału do drugiego nie musiał tego w żaden sposób uzasadniać -> wystarczy, że znalazł rodzica, który był skłonny przenieść swoje dziecko w odwrotną stronę :-)

Roman Langhammer07-10-2017 11:34:26   [#09]

Szkoła ogólnodostępna.

Najłatwiej by było przekonać innego rodzica.

Ale rozumiem, że OP może się zgodzić na to, żeby grup nie łączyć w trakcie roku? To by było najlepsze rozwiązanie...

Ja tam dziecko mogę przenieść... ogólnie uważam, że takie grupy nawet 10-10 powinny być łączone.

Katecheta ma grupy 10 i 6 osób, anglista ma klasę 24 osobową bez dzielenia... to tak trochę dziwnie jest, no ale cóż...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]