Forum OSKKO - wątek

TEMAT: VAT w stołówce
strony: [ 1 ]
grażka03-06-2004 22:05:55   [#01]

Wklejam, bo rzeczywiście na GW teksty są archiwizowane, potem nie doczyta się

Fiskus sięga do szkolnych stołówek

Zobacz powiększenie
Fot. Przemyslaw Skrzydlo / AG

 Maciej Nowakowski, Olsztyn, pen, msw 03-06-2004, ostatnia aktualizacja 02-06-2004 20:09

Czy Ministerstwo Finansów opodatkowało obiady w szkołach i przedszkolach? W panikę wpadli dyrektorzy i księgowe. Szkoły na razie podatku nie płacą, ale jeśli będą musiały, podrożeją ceny obiadów

0-->Szkolne księgowe wypatrzyły, że nowa ustawa o VAT, która weszła w życie 1 maja, nakłada 7-proc. podatek na obiady w szkolnych stołówkach, a także obowiązek posiadania kas fiskalnych. Anna Sobocińska, rzecznik Ministerstwa Finansów, stwierdza wprost: - Stołówki szkolne muszą odprowadzać podatek od usług. Czy księgowe muszą mieć kasy fiskalne? To już zależy od wielkości obrotów tych stołówek.

Podobną interpretację nowej ustawy można znaleźć na stronach internetowych ministerstwa.

Informacja wywołała zamieszanie nie tylko w Olsztynie. Gorączkowo wyjaśnień szukają także dyrektorzy szkół w Zielonej Górze, Radomiu, Wrocławiu i w Szczecinie.

- Jeśli podatek trzeba będzie doliczyć, obiadów może nie wystarczyć dla wszystkich dzieci dotowanych przez opiekę społeczną - mówi Wojciech Tański, dyrektor SP 9 w Olsztynie.

Obecnie posiłki na szkolnych stołówkach kosztują średnio od 2 do 2,5 zł (miesięcznie 40-60 zł).

Urząd Skarbowy w Olsztynie podziela zdanie ministerstwa, ale po ostateczne rozstrzygnięcie zwrócił się do Urzędu Statystycznego, który nadaje tzw. numer PKWiU (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług). Na jego podstawie skarbówka zdecyduje, czy żądać podatku od szkół, czy nie.

Większość szkół zabezpiecza się na wypadek, gdyby podatek ich nie ominął. Oszczędzają i kupują mniej produktów, choć wydają tyle samo posiłków. Odkładają, by mieć pieniądze na podatek za maj i czerwiec, gdyby trzeba było go jednak płacić. - Jeśli podatek dotknie szkoły, przez wakacje rozstrzygniemy, o ile zmienimy cenę obiadów - zapowiada Leszek Kirzenkowski, dyrektor SP 13.

Minister edukacji Mirosław Sawicki o lękach szkół przed "stołówkowym" VAT-em dowiedział się od "Gazety". - Nie słyszałem o próbie opodatkowania szkolnych i przedszkolnych obiadów. To zły pomysł i ja - jeśli to rzeczywiście wynika z ustawy - na pewno tego nie poprę. Natychmiast zwrócę się o wyjaśnienie tej sprawy do Ministra Finansów.
Jolanta Szuchta03-06-2004 23:20:39   [#02]

Też

słyszałam w programie regionalnym że w Opolu juz płaća więcej.
BogdanKa04-06-2004 08:59:43   [#03]

ZWOLNIONE

W dzisiejszej "Gazecie Wybrorczej" jest artykuł z którego wynika, że GUS uznał iż stołówki szkolne, przedszkolne, akademickie i inne są zwolnione z VAT, chyba że prowadzi je inny podmiot gospodarczy np. ajent.
Konto zapomniane04-06-2004 09:18:40   [#04]

pismo

my mamy takie pismo z GUS kiedy wystąpilismy jakies dwa lata temu o klasyfikacje odnosnie obiadow-(takze by nie wprowadzac kasy fiskalnej)

i GUS odpowiedzial, ze taka działalnosc miesci sie w statutowej działalnosci szkolnej czyli podchodzi pod KWiU 80.

mamy także zapis w statucie szkoly 

pozdrawiam inusiaz

Macia05-06-2004 18:34:00   [#05]

U nas

tez ten temat jest drązony. Nawet mamy w tej sprawie szkolenie 14 czerwca w Krakowie. Może ktoś się też wybiera?
Max3609-11-2004 09:51:58   [#06]
Jak wrócisz ze szkolenia to daj znać na forum. Na pewno będzie wielu ciekawych d-rów co dalej z tymi obiadami. Dzięki magosia. Ja na razie ustaliłem ceny obiadu i kosztów wewnętrznym zarządzeniem (OP w tej sprawie nie podjął żadnej uchwały). Ale nie jestem do końca przekonany czy robię dobrze.
violka09-11-2004 20:44:12   [#07]

a jak z emerytami?

u nas też jedna ze szkół otrzymała odpowiedź, że dla uczniów i pracowników jest bez Vat

ale mam problem - czy to dotyczy również byłych pracowników - czyli emerytów

bo jeśli oni są ci z zewnątrz, to trzeba od nich Vat - a wtedy podobno trzeba będzie Vat od wszystkich, czyli od dzieci też

co o tym sądzicie?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]